Meta, компанія власник Facebook, Instagram і WhatsApp, оголосила про свій новий амбітний дослідницький проєкт зі штучним інтелектом (ШІ) зі створення програмного забезпечення для перекладу, яке працюватиме для «всіх у світі». Проєкт було анонсовано в рамках заходу, присвяченого широкому спектру переваг, які Meta вважає, ШІ може запропонувати планам компанії, щодо метавсесвіту.
Здатність спілкуватися з ким завгодно будь-якою мовою — це суперсила, про яку люди мріяли завжди, і ШІ збирається забезпечити це протягом нашого життя Марк Цукерберг
Марк Цукерберг, генеральний директор Meta
У компанії стверджують, що хоча сучасні інструменти перекладу добре працюють з такими поширеними мовами, як англійська, китайська та іспанська, проте приблизно 20 відсотків населення світу не розмовляють мовами, які охоплюються цими системами. Часто такі мови, не мають легкодоступних корпусів письмового тексту, які необхідні для навчання систем ШІ, або іноді взагалі не мають стандартизованої системи письма.
Meta ж хоче подолати ці проблеми, розгорнувши нові методи машинного навчання в двох конкретних областях. Перший фокус, який отримав назву No Language Left Behind, буде зосереджений на створенні моделей штучного інтелекту, які можуть навчитися перекладати мову, використовуючи меншу кількість навчальних прикладів. Другий, Universal Speech Translator, має на меті побудувати системи, які безпосередньо перекладають мовлення в режимі реального часу з однієї мови на іншу без необхідності використання письмового компонента як посередника.
У повідомленні у своєму блозі, дослідники Meta нічого не розповіли про терміни для реалізації цих проєкт або навіть не надали своєрідної дорожньої карти для основних віх у досягненні своєї мети. Натомість компанія підкреслила утопічні можливості універсального мовного перекладу.
Усунення мовних бар’єрів було б відчутним, адже це дозволить мільярдам людей отримати доступ до інформації в Інтернеті рідною або улюбленою мовою. Досягнення в (машинному перекладі) не тільки допоможуть тим людям, які не розмовляють однією з мов, які домінують в Інтернеті сьогодні; вони також кардинально змінять спосіб спілкування людей у світі та обміну ідеями
Важливо, що Meta також передбачає, що така технологія принесе величезну користь її продуктам, що охоплюють земну кулю, розширивши їх охоплення та перетворивши їх на важливі комунікаційні інструменти для мільйонів.
І хоча Meta вже давно прагне до глобального доступу, власні продукти компанії залишаються упередженими до країн, які забезпечують основну частину її доходів. Внутрішні документи, опубліковані як частина документів Facebook, показали, що компанія не справляється з пом’якшенням мови ворожнечі іншими мовами, крім англійської.
Тому Meta має довести не тільки, що така технологія відповідає своїм завданням, але й що, як компанія, вона може справедливо застосовувати свої дослідження.