Чому цей конкурс такий важливий і що дає українським компаніям участь в ClimateLaunchpad? Розберемося у всьому разом.
Масштаб «зелених» перевтілень
ClimateLaunchpad є найбільшим в світі конкурсом «зелених» бізнес-ідей, що організований європейською Ініціативою кліматичних інновацій Climate-KIC. Партнером національного етапу в Україні є ГО Greencubator. Організатори конкурсу шукають не просто проривні cleantech інновації, але й команди, що здатні втілити свої задуми — від ідеї на «серветці» до робочого бізнесу. Головна ідея конкурсу — формувати низьковуглецеве, дружнє до довкілля майбутнє шляхом швидкого перетворення «зелених» бізнес-ідей на динамічні компанії, що реально працюють.
Красномовним є й девіз конкурсу: Fixing climate change one startup at a time («Боремося зі змінами клімату, стартап за стартапом»). Команди, які долучаються до міжнародного фіналу через національний відбір, отримують кваліфіковану менторську підтримку, нові робочі контакти, знаходять партнерів і потенційних інвесторів, щоб стати частиною «зеленої» економіки майбутнього.
Доступ до «зеленої» екосистеми світу
Українські команди мають змогу брати участь в ClimateLaunchpad з 2016 року завдяки Greencubator — платформі, що розвиває екосистему кліматичних інновацій в Україні. Команда організовує та проводить національні відбори з менторськими сесіями, майстер-класами тощо. У 2017 році українці настільки успішно виступили на міжнародному Global Grand Final, що стартап Go To-U з рішенням для розвитку інфраструктури електромобілів увійшов до десятки кращих «зелених» бізнес-ідей світу. А серед наставників в українському відборі цього року, наприклад, був Рон Блумерс (Ron Bloemers) — засновник cleantech бізнес-акселератору Start-U-up у Нідерландах.
Цього року по всьому світу провели понад 45 національних відборів. Україна увійшла до ТОП-10 країн з найбільшою кількістю поданих заявок: з 55 учасників на початку конкурсу до фіналу дійшли 8 команд. Констатуємо, що інтерес до кліматичних технологій і розуміння їх важливості шириться Україною. Трійка цьогорічних фіналістів вже наступного тижня змагатиметься із більш ніж 130 «зеленими» конкурентами з усіх куточків планети за місце у міжнародному акселераторі та грошовий приз.
Розмаїття «зелених» можливостей
Три українські фіналісти — UGrid, TOKA та Stock-Factory — представляють різні галузі економіки, чим підтверджують тезу про те, що кліматичні інновації можливі у будь-якому секторі.
Команда UGrid розробила сервіс побудови мікромереж для гравців роздрібного енергоринку, що допоможе локальним енергопостачальним організаціям скоротити використання викопних джерел енергії та уникнути переплати за енергоспоживання в пікові періоди. Апаратне і програмне рішення від UGrid є умовним «інтернетом електроенергії», адже дозволяє розгортати мікромережі на основі звичних енергомереж.
TOKA презентуватиме у Шотландії свій проект інфраструктури для електротранспорту з «розумним» балансуванням енергонавантаження на мережі (smart-grid для зарядних станцій). Команда працює над тим, щоб її зарядні станції були доступними як для забудовників, так і для мешканців багатоповерхівок, а нічна зарядка електромобілів стала зручною й економічно вигідною.
Stock-Factory пропонує рішення для скорочення обсягу відходів виробництва продукції, оптимізації складських запасів та скорочення втрат товарів у торговельних мережах. На цій платформі виробники зможуть позбуватися проблемних товарів: прострочені відправляти на переробку, а придатні до вжитку передавати благодійним організаціям тощо. Додатково, онлайн-сервіс дозволить оптимізувати товарну логістику, завдяки чому зменшиться вуглецевий слід від виробництва споживчих товарів.
Окрім того, аби вболівати за українських кліматичних інноваторів, ви можете також долучитися до проектів Greencubator і слідкуйте за новинами ініціативи, щоб не проґавити прийом заявок до наступних відборів.