Ігрові ноутбуки вже давно перестали бути компромісом між портативністю та потужністю. Сучасні hi-end моделі за продуктивністю цілком конкурують з настільними ПК, хоча й мають і ряд недоліків, як-от ціна чи вага — вони підійдуть не всім.
Проте є більш універсальні й доступні моделі. Розберімося, на які характеристики й параметри варто звернути увагу при виборі, щоб отримати комфортний ігровий досвід в усіх сучасних ігрових проєктах.
Як приклад такої ігрової станції ми взяли Lenovo Legion 5 16IRX9 NVIDIA® з графічною картою GeForce RTX™ 4070, який на нашу думку має все, що потрібно як для отримання максимально доступної графіки, так і швидкодії роботи навіть у останніх великих релізах, як-от S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl чи Indiana Jones and The Great Circle.
Характеристики моделі
- Графічний адаптер:
- NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ;
- Дисплей:
- 16″, WQXGA (2560×1600), IPS, 165 Гц, з покриттям проти відблиску;
- Процесор:
- Intel® Core™ i9-14900HX (кеш 36 Мб, до 5,8 ГГц);
- Оперативна пам’ять:
- 32 Гб, DDR5-5600 МГц;
- Пам’ять (постійна):
- SSD, 1024 Гб;
- Адаптери:
- Wi-Fi® 6E, 11ax, Bluetooth 5.2.
Графічний адаптер
Коли йдеться про ігри та багато інших задач за їх межами, головним компонентом, що потребує уваги, є графічний процесор або ж відеокарта. Саме від неї залежить, наскільки плавно і якісно відтворюватиметься графіка. Звісно, що є ігри, як-от Cyberpunk 2077, які більше навантажують саме процесор, але про це ми поговоримо далі в тексті.
Серед ноутбуків з дискретними (тобто виділеними) графічними процесорами відеокарти на основі GeForce RTX™ 4070 є ідеальним вибором в плані співвідношення ціни до кількості кадрів на секунду.
Модель Lenovo Legion 5, яку ми розглядаємо як приклад такої ігрової станції, забезпечує комфортний ігровий процес в усіх сучасних іграх. З увімкненим DLSS можна розраховувати на понад 60 кадрів на секунду в режимі роботи від батареї з максимальними налаштуваннями графіки, а підключення до адаптера подекуди відразу подвоює цю цифру.
Що таке DLSS?
DLSS (Deep Learning Super Sampling) — це технологія від NVIDIA, яка використовує штучний інтелект для покращення графіки в іграх. Вона покращує якість графіки та кількість кадрів на секунду в іграх, забезпечуючи більш плавний ігровий процес. Детальніше про технологію DLSS читайте на сайті NVIDIA.
Для прикладу в S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl версії 1.1 з увімкненим DLSS ми отримали 90-110 кадрів на секунду, з просіданнями в декількох неоптимізованих локаціях, але тут питання скоріше саме до гри, ніж до заліза. Без DLSS показник відразу зменшився в два рази, що каже про незамінність технології в “важких” для заліза іграх.
В Indiana Jones and The Great Circle можна очікувати на стабільну роботу гри з увімкненим трасуванням променів. Звісно, що тут також рекомендуємо використовувати DLSS. Трохи покопирсавшись в налаштуваннях можна навіть увімкнути трасування шляхів, що додатково покращує якість зображення завдяки більшій кількості віддзеркалень.
Щодо змагальницьких або інших ігор, які потребують миттєвої реакції, то тут також все прекрасно завдяки технології NVIDIA Reflex, яка зменшує затримку між діями гравця та реакцією гри. Технологію підтримують всі актуальні моделі графічних адаптерів NVIDIA та більшість ігор, де зменшення затримки дійсно важливе.
Популярні ігри, такі як Valorant, Fortnite, Destiny 2 та Apex Legends, завдяки технології NVIDIA Reflex можуть знижувати системну затримку до 30%.
Дисплей
Наступним важливим питанням на яке потрібно звернути увагу – це екран ноутбука.
На нашу думку, панелі з роздільною здатністю 2560×1600 та діагоналлю 16-17 дюймів пропонують чудову якість зображення без зернистості. Для порівняння ми використовували монітор з 2560×1440 та діагоналлю 23 дюйми, й зображення на Lenovo Legion 5 виглядає насиченішим.
Щодо частоти оновлення екрана є багато дискусій і стільки ж пропозицій на ринку. Зараз мало кого здивуєш показником більше ніж 200 Hz, але це виглядає надлишковим рішенням, яке лише збільшує ціну мало змінюючи ігровий досвід для більшості гравців. Для гри на лептопі 144 Hz цілком вистачає для повного комфорту.
Час реакції матриці — також показник, значення якого дуже часто перебільшене. Якщо розглядати екрани з частотою оновлення 165 Hz, то тут оптимальний показник складає 4 мс. За 3 мс та менше доведеться переплачувати, що в 99% випадків нераціонально, тому що різницю відчує лише ваш гаманець, і точно не око. Тим більше, що затримку при вводі можна покращити за допомогою NVIDIA Reflex.
Яскравість може бути актуальною, якщо ви граєте у світлому приміщенні чи на вулиці. Тут рекомендуємо розглядати моделі з показником понад 400 кд/м². Проте для більшості гравців 350 кд/м² буде достатньо для комфортної гри навіть при увімкненому кімнатному освітленні.
Процесор та пам'ять
Трохи змінимо порядок і відразу розставимо крапки над «і» в питанні достатньої кількості оперативної пам’яті.
64 Гб все ще відчувається як перебільшення, тому рекомендуємо зупинитись на 32 Гб. Проте якщо ви відчуваєте, що в майбутньому вам знадобиться більше пам’яті, то зверніть увагу на можливості з розширення. В нашу модель Lenovo Legion 5, наприклад, можна встановити якраз до 64 Гб.
Щодо різниці між DDR 4 та DDR 5, то тут доволі очевидним є вибір DDR 5, тим більше, що в сучасних моделях ви майже не зустрінете DDR 4.
Вибір процесора залежить від конкретних задач, які ви плануєте виконувати. Тут варто врахувати декілька важливих речей:
- при збільшенні роздільної здатності частота кадрів обмежується відеокартою
- деякі ігри більш вимогливі саме до процесора, а не до відеокарти
- процесор має відповідати вашій відеокарті в плані потужності
Якщо обирати процесор для NVIDIA® GeForce RTX™ 4070, то тут існує безліч варіантів як в Intel, так і в AMD. Різниця між i9-14900HX та i7-14700HX найбільш відчутна саме в вимогливих до процесора іграх типу Cyberpunk 2077, і то вона складає всього 10-20 кадрів на секунду. Рекомендуємо вивчати характеристики кожного процесора окремо та дивитись, як він себе проявляє в тих іграх, в які граєте ви.
Охолодження та шум
Ноутбук Lenovo Legion 5 з GeForce RTX™ 4070 оснащений ефективною системою охолодження, що дозволяє підтримувати стабільну температуру під час ігор. Відеокарта має ліміт споживання 140 Вт, що в комбінації з системою охолодження не дозволяє чипу нагріватися більше ніж до 70-75 градусів Цельсія. В режимі простоювання вентилятори ноутбука не працюють і в такому режимі ноутбук майже безшумний. Якщо в інших моделях можна зустріти проблеми або з перегрівом, або з шумом (ноутбук холодний, але при цьому дуже шумний і навпаки), то Lenovo Legion 5 показує оптимальні показники в кожному аспекті, не сильно нагріваючись та не оглушуючи користувача ревом вентиляторів.
Мережа та підключення периферії
Останнім важливим пунктом, на який варто звернути увагу, стануть можливості ноутбука щодо підключення додаткової периферії та мереживний адаптер.
Для мереживних ігор рекомендуємо підключати ноутбук напряму до роутера через LAN-порт, але якщо такої можливості немає й потрібно розраховувати на WiFi, то звертайте на тип підключення та швидкість передачі даних. Стандарт Wi-Fi 6E гарантує найбільшу швидкість, потрібно лише переконатися, що ваш роутер також сумісний з цим стандартом.
Для підключення периферії та додаткового монітора перевірте наявність Display Port або HDMI та потрібної кількості USB-портів. В Lenovo Legion 5 таких портів шість: чотири USB 3.2 та два USB-C 3.2.
Висновок
Lenovo Legion 5 16IRX9 NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 — один із найвдаліших ноутбуків з графічним чіпом RTX™ 4070. Його характеристик достатньо для комфортної гри в сучасні проєкти, а комбінація з Intel® Core™ i9 та RTX™ 4070 забезпечує хорошу частоту кадрів і якісну графіку в усіх популярних іграх з запасом на майбутні роки.
Модель пропонує розумне співвідношення ціни та якості, що робить її цікавою для тих, хто шукає доступне рішення для ігор без значних втрат у продуктивності. Завдяки можливостям підключення зовнішніх пристроїв, цей ноутбук цілком може замінити стаціонарний ігровий ПК в більшості ситуацій, а портативність може бути приємним бонусом для тих, кому це важливо.
Lenovo Legion 5 16IRX9 — це збалансований вибір для геймерів, які шукають мобільний пристрій для ігор і роботи, без зайвих переплат за непотрібні характеристики.