Реклама

Як почати працювати на фрілансі

Čytaty latynkoju
Як почати працювати на фрілансі
  1. Головна
  2. Суспільство
  3. Як почати працювати на фрілансі
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Український ринок праці переживає не найкращі часи. Через скорочення кількості вакансій та зниження заробітної плати багато спеціалістів почали розглядати фріланс як додаткове чи основне джерело доходу. Із цієї статті ви дізнаєтесь, як стати фрілансером та знайти своїх перших замовників.

Що таке фріланс та як він працює

Фріланс — форма віддаленої роботи, коли спеціаліст не має роботодавця, а напряму співпрацює з різними клієнтами. Зазвичай фрілансер працює через біржу — спеціальний онлайн-майданчик, на якому замовники та виконавці знаходять одне одного.

Робота на фрілансі виглядає так:

  1. Спеціаліст вибирає фріланс-біржу та реєструється. На цьому етапі виконавець вибирає свою сферу діяльності та заповнює профіль.
  2. Замовники щодня викладають на біржі свої проєкти. Налаштувавши стрічку проєктів так, щоб у ній показувалися лише завдання необхідної спеціалізації, виконавець починає вибирати своє перше завдання.
  3. Фрілансер відгукується на проєкт, який він готовий виконати. Зазвичай фріланс-біржа дає можливість представити свої послуги замовнику, вказати терміни та вартість виконання роботи.
  4. Серед усіх фрілансерів, які відгукнулися на запропоновану роботу, замовник вибирає одного виконавця.
  5. Наступний крок — погодження умов співпраці. Клієнт та спеціаліст обговорюють деталі проєкту, дедлайн і вартість. Коли всі нюанси погоджено, спеціаліст може починати виконувати завдання.
  6. Коли робота буде завершена, замовник її перевіряє та, за необхідності, просить виконавця внести правки. Після завершення роботи фрілансер отримує оплату за свої послуги.

Виплата коштів може відбуватись у різні способи. Наприклад, на біржі Freelancehunt діє система безпечної оплати через Сейф. Працює вона так. Після погодження всіх деталей замовлення клієнт резервує кошти на сайті. Фрілансер зможе отримати оплату тільки після виконання роботи та перевірки її замовником. Якщо виконавець відмовляється від проєкту, кошти повертаються замовнику. У випадку, коли робота виконана вчасно та згідно з ТЗ, але замовник відмовляється платити, кошти будуть переказані виконавцю (зазвичай це відбувається після обговорення з адміністрацією). Така система оплати гарантує безпечні умови співпраці як для замовника, так і для виконавця.

Як вибрати платформу для фрілансу та напрямок роботи

Доступна кількість замовлень та безпека співпраці залежать саме від вибраної фріланс-біржі. В Україні є кілька великих платформ для фрілансерів: Freelancehunt, kabanchik.ua, freelance.ua та інші. Вибираючи біржу фрілансу, слід орієнтуватися на такі критерії:

  • Кількість замовників та доступних проєктів. Чим їх більше, тим краще для виконавця.
  • Система безпечної оплати. Вона чудово захищає виконавців від недобросовісних замовників та шахрайства.
  • Наявність арбітражу для розв’язання спірних моментів між клієнтом та фрілансером. Саме професійний арбітраж допомагає відновити справедливість, коли це необхідно.
  • Необхідність купувати підписку для роботи. На деяких біржах фрілансер без підписки не може залишити відгук на проєкти з високим бюджетом. Такі платформи краще оминати. Якщо на біржі і є платна підписка, вона має давати додаткові переваги та аж ніяк не повинна бути обов’язковою умовою для повноцінної роботи.

Якщо ви спеціаліст в одному з доступних на фрілансі напрямків (програмування, переклад текстів тощо) — чудово. Можна заповнити профіль та одразу почати пошук першого проєкта.

Що робити, якщо на фрілансі немає напрямку, де можна було б застосувати ваші професійні навички? Слід вибрати нову сферу діяльності. До найпопулярніших напрямків на фрілансі зараз належать програмування, робота з текстами, дизайн та креативи, архітектура, просування в інтернеті.

Якщо вам важливо почати заробляти якомога швидше, варто вибирати спеціальність з низьким порогом входження та відносно невеликим терміном навчання. Наприклад, це може бути копірайтинг чи рерайтинг, переклади, вебдизайн, розробка креативів. Здобути необхідні знання та навички допоможуть курси чи самостійне навчання.

Створення профілю та портфоліо на біржі фрілансу

Профіль для фрілансера — це один з найефективніших інструментів для залучення нових клієнтів. Він допомагає розповісти про свої вміння, професійний рівень та досвід. Важливо заповнювати профіль максимально детально. Ось кілька правил створення професійного профілю, який допоможе залучити клієнтів:

  • Деталізуйте інформацію про ваш досвід роботи. Вкажіть, де саме та над якими проєктами ви працювали. Це допоможе потенційному замовнику краще оцінити ваш професійний рівень.
  • Описуйте свої професійні навички чітко та вичерпно. Читаючи цю інформацію, клієнт має розуміти, чим саме те чи те ваше вміння буде корисним для нього.
  • Вказуйте додаткові послуги, які ви надаєте клієнтам. Вони також стануть вашою конкурентною перевагою.

Для фрілансера дуже важливо створити привабливе портфоліо. До нього слід включати тільки на 100% якісні роботи. Це мають бути проєкти, якими ви дійсно пишаєтесь. Необхідно не тільки додавати посилання чи візуальні приклади, а й детально описувати виконану роботу.

Якщо у вас ще немає досвіду, до портфоліо варто додати свої пробні роботи. В описі обов’язково вкажіть технології та навички, які знадобилися для реалізації проєкту.

Профіль обов’язково потрібно розвивати та регулярно оновлювати, додаючи нові роботи й описуючи набуті професійні навички. Також необхідно підвищувати рейтинг профілю. На більшості бірж він залежить від кількості виконаних замовлень, заповненості профілю, відгуків та оцінок замовників. Чим вищий рейтинг — тим більше шансів отримати замовлення.

Наступний крок — встановлення вартості послуг. Щоб установити власні розцінки, варто вивчити ринок фрілансу. Зверніть увагу, які ціни встановлюють спеціалісти у топі та які розцінки у фрілансерів з таким самим, як у вас, професійним рівнем і рейтингом. Також варто враховувати, що вартість може змінюватися залежно від складності проєкту та додаткових послуг, які замовляє клієнт.

Пошук клієнтів та проєктів

На біржах є проєкти різної складності. Залишати відгук варто лише в тому разі, якщо ви гарантовано зможете впоратися з поставленим завданням. У ставці необхідно правильно подати себе та свої послуги. Ось кілька порад, що допоможуть правильно написати відгук:

  1. Ваше повідомлення має бути ввічливим, тому його краще починати з нейтрального привітання, на кшталт: «Добрий день».
  2. Після привітання слід відрекомендуватися та запропонувати свої послуги замовнику. Вкажіть, які саме навички допоможуть вам якнайкраще виконати поставлене завдання. Якщо ви вже працювали зі схожим проєктом, обов’язково слід на цьому наголосити. Для новачків без рейтингу та досвіду конкурентними перевагами може стати ціна чи додаткові послуги.
  3. Бажано вказувати актуальний термін виконання та вартість роботи за конкретним проєктом.

Писати відгук варто так, щоб замовник одразу розумів — це не шаблонна відповідь і ви уважно ознайомилися з описом проєкту.

Щоб отримати гарний відгук про свою роботу та перетворити нового клієнта на постійного замовника, важливо завжди працювати якісно та професійно. Уважно ознайомтеся з ТЗ, прислухайтеся до вимог та побажань замовника і не соромтеся ставити додаткові запитання.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...