Війна змусила багато українських сімей розділитися: діти та батьки, чоловіки і дружини, брати і сестри знаходяться по різні сторони кордону. Крім великого психологічного навантаження, переїзд в інші країни, хай і тимчасовий, спричиняє багато буденних проблем, вирішення яких часто немає часу шукати.
Одним зі складних аспектів, зокрема, є переказ грошей. Українці за кордоном відправляють гроші рідним додому, щоб підтримати їх фінансово, а громадяни вдома часто роблять те саме, але вже за кордон, бо у кожного свої обставини. Щоб полегшити цей процес, сьогодні ми хочемо розібрати з вами різні варіанти переказів коштів за кордон та навпаки, аби робити це швидко та бажано не переплачувати за комісію.
На що звернути увагу під час вибору способу переказу грошей
Перше, з чим ми зіштовхуємося під час переказів, — це розмір комісії, адже часто буває, що при переказі 500 євро, комісія може сягнути ледь не 50 євро. Тож потрібно обов’язково переглядати умови перед тим, як обрати спосіб переказу. Для цього потрібно звертати увагу на такі аспекти:
- чи є ліміти на надсилання переказу;
- яка комісія на вашу суму переказу;
- по якому курсу рахуватиметься обмін іноземної валюти;
- чи відбуватиметься конвертація іноземної валюти в гривню.
Які є варіанти переказу коштів
Якщо ви заб’єте в пошуковик «переказати кошти за кордон/в Україну», то зіштовхнетеся з купою варіантів, деякі з яких ще можуть виявитися шахрайськими. Насправді вигідних та безпечних способів не так і багато, їх можна перерахувати на пальцях однієї руки: платіжні системи SWIFT, електронні гаманці та криптогаманці, міжнародний поштовий переказ та онлайн сервіси грошових переказів.

Через SWIFT-переказ ви можете проводити транзакції у будь-який банк світу у будь-якій валюті. Варто пам’ятати, що swift-переказ може займати більше часу (здебільшого 1-3 дні).
Щоб зробити переказ, відправник та одержувач мають мати відкриті рахунки в банках. Комісія переказу складає від 0,5% до 1,5% від суми платежу, але може збільшуватися, якщо у транзакції беруть участь банки-посередники. Обмежень по сумі переказу, зазвичай, немає.
Щодо відправлення коштів за кордон, то НБУ дозволив українцям здійснювати перекази SWIFT у період воєнного часу тільки з метою виплати аліментів, оплати за лікування чи навчання.
Настя — співробітниця банку
Я вступила на навчання до польського університету та стикнулася з тим, що не можу переказати гроші за оформлення міжнародного студентського, адже банк не пропустив таку послугу, тож мені довелося надсилати знайомому у Польщі гроші у крипті, а він вже зі своєї польської картки оплатив необхідну мені послугу.

Поговоримо тепер про криптовалюту, якою скористалася для переказу наша героїня. На перший погляд, крипта здається досить складною, тому багато українців остерігаються користуватися, але ситуація змінюється завдяки появі зручних та простих сервісів.
Наприклад, існує криптогаманець Any.Cash у Telegram. За його допомогою ви не тільки можете керувати своїми криптоактивами (купувати, зберігати, обмінювати), а й за кілька кліків надсилати кошти іншим людям, які тримають криптовалюту, що дуже зручно. Перекази між користувачами боту безкоштовні.
Як зробити переказ, можна подивитися у нашому матеріалі.
Any.Cash підтримує зберігання фіатної валюти (долар США, євро, українська гривня, казахстанський тенге), криптовалюту (стейблкоїн USDT у мережі TRC20, ERC20 та монети в нативних мережах BTC, ETH, LTC, TRX).
Влада, менеджерка з продажів
Мої близькі родичі зараз знаходяться в Європі, ми з ними регулярно листуємося та спілкуємося по відеозв’язку в Telegram, який став улюбленим месенджером, бо усе в одному місці. Тож я була щаслива, коли дізналася про Any.Cash, який підкорив своєю швидкістю та зручністю. Я закидую крипту у гаманець, обмінюю на євро та виводжу їх на банківський рахунок рідних. Це все займає у мене не більше двох днів.

Багато країн користуються переказами через поштових операторів. Це варіант для тих, у кого немає рахунків в банках або у разі, якщо одержувач в Україні перебуває у містечку, де немає банківських відділень, але є відділення пошти.
Оформити такий переказ можна через «Нову пошту» за допомогою міжнародних платіжних систем RIA та Western Union.
Щоб отримати грошовий переказ RIA, потрібно прийти до відділення «Нової пошти» та назвати номер переказу у пункті «Пост Фінанс». Ще не забудьте з собою взяти паспорт. Переказ, який надійшов з-за кордону без відкриття рахунку, виплачується повністю в один операційний день у сумі, що не перевищує 399 999 гривень.
Якщо відправляти через Western Union, то отримати їх можна також у будь-якому з пунктів ТОВ «НоваПей», що є у відділеннях. Процедура та сама — потрібно знати номер та пред’явити паспорт. Сума однієї транзакції без відкриття рахунку не може перевищувати 200 000 гривень.
Стас — журналіст
Моя бабуся живе у невеликому містечку в центральній Україні, де у неї одне банківське відділення, але, як не дивно, є ще відділення «Нової Пошти». Бабуся погано розбирається з банківськими системами та не любить їх, тому мені було простіше здійснити їй переказ через «Нову пошту».

Якщо ви хочете відправити готівку, то можна скористатися Western Union чи MoneyGram. Переказати гроші можна, відвідавши відділення з документами, де потрібно вказати дані отримувача, а потім повідомити його спеціальний код, за яким можна отримати переказ. Переказ Western Union йде один-два дні у залежності від країни-отримувача. Переказ через MoneyGram ви зможете отримати протягом трьох робочих днів.
Обидві системи скасували комісії за відправлення в Україну.

Після початку війни PayPal запрацював в Україні повноцінно: тепер можна здійснювати перекази з картки на картку та виводити гроші на картки українських банків. Сервіс також скасував комісії для українців, але попереджає, що можуть стягуватися комісії банку або компанії-емітента картки клієнта. Існують також обмеження на обсяги фінансових операцій, які залежать від різних чинників і типів акаунту.
Ще одна система електронних переказів — це Wise. Для неї навіть не обов’язково створювати окремий профіль, а можна користуватися акаунтом Google чи Facebook. Потрібно тільки ввести на сайті суму, обрати тип переказу, спосіб оплати, валюту і відправити кошти. Залежно від обраного типу гроші зараховують моментально або протягом робочого дня. Комісія залежить від типу переказу та суми відправлення.
Варто пам’ятати, що НБУ ввів заборону переказів з гривневих карток українських банків на картки іноземних банків. Тобто, чоловік зі своєї української гривневої картки не зможе переказати дружині гроші на польську картку. Таким чином, перекази з гривневих карток на Wise, Revolut, Payoneer, Paypal недоступні.
Це можливо тільки, якщо є українська картка з рахунком у доларах або євро. Такі перекази з валютних рахунків українських карток дозволені в межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тисяч грн або еквіваленті.
Дарія — front-end девелоперка
Я користувалася сервісами на початку війни, аби надсилати гроші рідним за кордон. На жаль, зараз така послуга вже недоступна, але нещодавно я отримала платіж від моєї тітки з США через PayPal. В принципі незручностей не виникло, єдине, що платіж йшов аж три дні і ми у якийсь момент почали переживати, чи все правильно було оформлено, що платіж так довго йшов.