Перш за все декілька практичних порад:
- Не купуйте те, чим не користуєтеся у звичайному житті. Запаси нікому не потрібних речей та продуктів – викинуті гроші на вітер.
- Саме гроші варто економити, адже через НС можуть призупинити підприємства й вас можуть відправити в неоплачувану відпустку. Фінансова подушка із заощаджень є обов’язковою
- Не купуйте продукти за завищеною ціною. Якщо продавці піднімуть ціни на певні групи товарів, купуйте інші. Наприклад, рис, пшоно або перловка нічим не гірші за гречку. Аби знайти найкращу ціну порівнюйте ціни на всі товари, наприклад, за допомогою сервісів порівняння цін типу Price.ua або E-katalog.
Надзвичайна ситуація чи надзвичайний стан можуть на деякий час паралізувати звичний спосіб життя. Наприклад, магазини, банки, аптеки та кафе можуть бути зачинені. Не працюватимуть також служби доставки води та інших необхідних речей. Щоб уникнути дискомфорту, варто зробити необхідний запас потрібних речей та продуктів.
У Німеччині у 2020 році оприлюднили список необхідних продуктів із розрахунку на одну людину на 10 днів.
- 20 літрів води;
- 2,5 кг горіхів, консервованих овочів;
- 3,5 кг круп, картоплі, макаронів (загальна кількість);
- 4 кг консервованих фруктів та сухофруктів;
- 2,6 кг молочних продуктів та молока;
- 1,5 кг м’яса, риби, яєць;
- півлітра рослинної олії та інших жирів.
Також рекомендують мати вдома такі готові продукти як:
- галетне печиво,
- крекери,
- шоколад,
- згущене молоко,
- мед,
- бульйонні кубики,
- борошно,
- цукор.
Також ідеально підходять енергетичні батончики, наприклад, Снікерс, або будь-які інші зернові батончики, халва, пастила, мармелад, шоколад, грильяж.
Хліб, нарізаний скибочками, наприклад тостовий, можна заморозити. Він добре збережеться, а при розморожуванні буде таким же свіжим, як при покупці. Але він займає багато місця в морозилці, це варто врахувати. Також можна купити сухарі чи хлібці.
Якщо у вас вдома є морозильна камера, тоді зручно заморозити м’ясо та рибу. Але це спрацює тільки в тому випадку, якщо у вас не відключать електрику або є свій власний генератор. Інакше краще придбати якісні консерви. Тільки не забудьте перевірити термін придатності.
Подбайте також про необхідні засоби особистої гігієни:
- прокладки,
- тампони,
- презервативи,
- вологі серветки,
- памперси,
- вологостійкі пелюшки,
- зубна паста,
- рідке та брускове мило,
- засоби для прання,
- туалетний папір.
Не зайвим буде широкий скотч, якщо потрібно швидко ізолювати приміщення.
Зніміть готівку з банківських карток. Знімати всі заощадження не варто, але готівки має вистачити, щоб будь-якої миті можна було розплатитися в будь-якому магазині.
Заправте повний бак палива в машині, щоб не перейматись, якщо потрібно буде кудись швидко дістатися.
Тримайте максимально зарядженою всю необхідну техніку: мобільні телефони, планшети, повербанки, ліхтарики.
На випадок відключення електрики, придбайте кілька упаковок свічок та сірників. Відмінно підходять світлодіодні свічки
Купуйте завчасно ліки, які потрібні вам постійно. Не варто купувати річний запас, але медикаментів вам має вистачити хоча б на місяць. Це стосується людей, які мають хронічні захворювання.
У жодному разі не піддавайтеся паніці і не купуйте медикаменти, дія яких не доведена. Краще подбайте про те, щоб у вас в аптечці завжди були:
- жарознижувальні (наприклад, парацетамол, ібупрофен),
- антигістамінні (наприклад, лоратадин, супрастин),
- засоби для адсорбування (активоване вугілля, ентеросгель).
Придбайте флакон септила або будь-якого іншого спирту (може знадобитися для ін’єкцій або просто для того, щоб протерти руки або техніку), хлоргексидину або перекису водню.
Обов’язково перевірте медикаменти в автомобільній аптечці, за необхідності оновіть запаси та замініть ліки, у яких вийшов термін придатності.
На жаль, політична та економічна ситуації у нашій країні стрімко змінюються. Передбачити розвиток подій складно. Але зберігати спокій легше, якщо підготуватися до будь-якого розвитку подій завчасно.