Агросфера зазнала значних втрат з початком повномасштабного вторгнення, натомість інтерес молоді до професій у цій галузі лише посилився.
Career Hub поспілкувалися з керівником підрозділу регіональної технічної підтримки компанії Сингента — Олександром Зозулею. Компанія є однією з лідерів сьогодення світового агробізнесу. В подкасті Олександр розповідає про зв’язок агро- та IT- сфер, про те, як залишатися потрібним співробітником та які навички необхідно опанувати молодому спеціалісту. Пояснює чи заберуть цифрові технології роботу в аграріїв.
«IT-агроном та оператор дронів — це вже професії сьогодення, які активно використовуються»
— Ми знаємо, що Україна — це житниця світу і робота в аграрній сфері за рівнем інтеграції технологій подібна до роботи в IT. Чи згодні ви зі мною? — запитує Андрій Атрощенко
— Це дійсно так. І в цій сфері є потреба у фахівцях IT. Більшість моїх співробітників закінчили аграрні вищі навчальні заклади, але зараз двоє з них навчаються на факультеті інформаційних технологій, — зазначає Олександр Зозуля.
— Тобто вони підсилюють свою компетенцію й кваліфікацію аби повноцінно реалізуватися в аграрній сфері?
— Опановують, адже ми в роботі широко використовуємо штучні нейронні мережі для прогнозування розвитку, інтерпретації даних та одержання технічних рішень.
На прикладі одного агронома, якого звільнили з посади, адже він не освоїв технологію спостереження за полями за допомогою супутника. І замінили його на старшого за віком спеціаліста, який освоїв інформацію.
В нашій команді впроваджуються цифрові технології, наприклад: моніторинг посіву.
Розвиток настільки швидкий, що поки я писав посібник для агронома, він вже став не актуальним. Знання необхідно постійно оновлювати й не боятися переходити межі.
— Яке найближче майбутнє в аграрній сфері та які ключові тенденції ви можете виділити?
— В університетах дають базові знання й треба дивитися ширше, виходити за межі.
Дрони для аграрної сфери — звичайна річ довоєнного часу, на жаль, зараз в цілях безпеки ми не можемо ними повноцінно користуватися. Але більшість технологій, вже тут, тому свої знання потрібно завжди вдосконалювати, аби бути потрібним цій сфері.
— Тобто робота з супутниковими даними — це компетенція агронома?
— Це потребує окремого спеціаліста, але агроном є його замовником і він повинен орієнтуватися в цій темі. Надані дані треба правильно зрозуміти й використати. Це вже є компетенцією сучасного агронома.
— Які б ви ще дали прикладні поради для тих, хто вже працює в аграрній сфері?
— Для прикладу: на соняшнику є операція вирівнювання його дозрівання, для того, аби зменшити втрати.
Користуючись нейронними мережами ми отримуємо спектральні знімки, на основі яких маємо інформацію наскільки рівномірне дозрівання соняшника. Потім за допомогою них вираховуються втрати на полі. І після спеціаліст може чітко пояснити, наскільки йому вигідно проводити цю операцію.
— Тобто є окрема група агро-it?
— Так, вона формується.
— Отже, для IT-спеціалістів є перспектива у сфері агрономії. Але коли кажуть слово «агро», то перша асоціація — трактор, хоча ми говорили про дрони та супутники. Поговорімо про техніку. Чи заберуть технології роботу у тракториста?
— В майбутньому так. І це майбутнє настане дуже швидко.
Я сам з Харківщини й коли частина територій була деокупована, а поля заміновані, то одне господарство розробило роботизованого трактора, який їздить по полю для розмінування.
Більшість сучасної техніки мають навігаційну апаратуру за допомогою якої трактор може керувати самостійно.
У нас є дрон-обприскувач, якого програмують, він їздить і виконує свою роботу.
Я б не сказав, що не буде професії тракториста, але буде оператор.
— Якими базовими знаннями повинен володіти агроном після закінчення ВНЗ?
— Біологія, фізіологія, екологія.
— Які нові професії з’явилися в цій сфері за останні 3-5 роки?
— IT-агроном та оператор дронів — це вже професії сьогодення, які активно використовуються.
— Сучасні компанії є зацікавленими у розвитку спеціалістів і навіть за кошти компаній. Чи дійсно це так?
— Це так, у нас є студентські програми, які фінансуються компанією і компанія виплачує за період стажування стипендію.
— В інформаційному просторі з’явилося порівняння України з Нідерландами, де друга країна є продуктивнішою на меншій площі. Чи могли б ви це прокоментувати?
— Я не чув про це порівняння, але знаю, що Нідерланди — розвинена в цій сфері країна, але спеціалізується більше на квітах та овочах. І овочі — це теплична історія, яка не дуже на смак, тому є різниця вирощувати у закритому чи відкритому ґрунті.
По-друге, Україна є країною №1 у світі з вирощування соняшників. Що стосується зернової групи, то наша країна входить у трійку лідерів.
Тому це порівняння є некоректним.
— Ваші поради молоді.
— Навчайтеся й не бійтеся навчатися, переходьте в суміжні сфери.
З повною версією подкасту можна ознайомитися за посиланням.Програма «Мріємо та діємо» впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine).