Архітектура та будівництво хоча й представляють різні сфери, але завжди тісно пов’язані і є особливо важливими в контексті відновлення інфраструктури.
Розмова Career Hub з Максимом Гуменюком, проєктним менеджером напрямку відбудови в ГО Об’єднаний Гуманітарний Фронт, у подкасті “Майбутнє роботи в Україні”, , відкрила багато цікавих аспектів цих галузей та їх взаємозв’язок.
На початку розмови Максим зазначив, що майбутнє та криза – невіддільні частини нашого життя, але ефективність більшості систем визначається тим, як ми виходимо з кризи та долаємо її наслідки. Великий пул можливостей та інструментів у наших руках, і це стає фундаментом для побудови кращого майбутнього.
В ході нашого діалогу вдалося розкрити глибокий синергетичний характер архітектури та будівництва. Вони взаємодіють як дві взаємно похідні історії, необхідні одна одній. Навіть не враховуючи повний перелік, до них входить урбанізм, аспекти простору від фізичних властивостей до кліматичних та епідеміологічних викликів. Особливу увагу варто приділити урбанізму – системі взаємовідносин у міському просторі. Адже ця система охоплює все: від водовідведення та комфорту на вулицях до соціальної гостинності та безбар’єрності публічних просторів. Урбанізм є важливим елементом створення якісних та безпечних місць для проживання та розвитку.
Питання відновлення інфраструктури в контексті війни та забезпечення житла для українців стало головною темою нашої бесіди. Ми поділяємо думку Максима щодо необхідності мінімізації розростання на території України тимчасових рішень, особливо модульних містечок. Хоча вони можуть надавати допомогу в скрутний період, у довгостроковій перспективі ці рішення можуть створити “соціальні гетто” та зруйнувати якісні суспільні зв’язки.
Також ми торкнулися ключових тенденції в архітектурі, де сьогодні акцент робиться на розв’язання проблем та наданні додаткового комфорту для життя. Підходячи до відновлення житла тих, хто його втратив через війну, Максим задекларував готовність відмовитися від тимчасових рішень, вважаючи їх антагоністами довгострокових рішень. У своєму підході до відбудови населених пунктів від нуля, враховуючи непередбачуваність ситуації в Україні, ми констатуємо унікальність нашого досвіду нашої держави та відсутність зразків для наслідування. Ми, як суспільство, повинні самостійно формувати свої рішення, з врахуванням викликів та можливостей, адже запозичувати досвід просто не має в кого на нашій планеті.
Окремим аспектом розмови стало питання відновлення чи не відновлення повністю зруйнованих міст. Тут виникає запит доцільності відновлення, яке необхідно обговорювати в контексті потреб та можливостей конкретної громади. Передумовою для відновлення має бути підтримка та наснага у самих людей, а також реальні можливості громад підтримувати життєдіяльність цих планів. Максим наголосив на необхідності глобального переформатування, структуризації життєдіяльності та підприємництва. Career Hub згодні з позицією співрозмовника, що це є ключовим моментом у використанні обмежених ресурсів з максимальною доданою вартістю, щоб прискорити економічне відродження та повернення людей до нормального життя.
Однією з важливих тем є необхідність урахування постійної загрози бомбардувань, атак ракет або дронів під час будівництва як нових реалій життя. Зміни в Державні будівельні норми та акцент на наявність сховищ та укриттів стають обов’язковими для забудовників. Збільшення кількості цокольних поверхів, облаштованих під укриття, та передбачені кімнати безпеки у новому будівництві, на зразок Ізраїлю — нові реалії для України. Важливо також розглядати підземні поверхи, паркінги та підвали не просто як тимчасові укриття, а як простори з багатофункціональним призначенням, від бібліотек до студій запису подкастів. Врахування потреб громади й обладнання таких просторів для зменшення стресу та поліпшення якості життя є важливим завданням.
Сучасні технології важливі як інструменти, які мають спрощувати та прискорювати процеси. Технології від 3D-моделювання до доповненої реальності можуть значно полегшити проєктування та сприяти вирішенню різних завдань, включаючи перевірку інженерних систем та об’єднання різних аспектів проєкту. Важливим є також врахування розвитку інтернет-інфраструктури та забезпечення доступу до нових технологій.
Робота у галузі архітектури та будівництва майбутнього, з врахуванням змін у суспільстві та технологій, буде вимагати гнучкості, співпраці та глибокого розуміння потреб суспільства. Створення просторів, які відповідають не лише базовим потребам, але й сприяють розвитку культури, освіти та комунікації, стане ключовим завданням для архітекторів та будівельників. Нагальна потреба в інноваціях та пристосуванні до нових реалій створює нові виклики, які можна вирішити лише в умовах активної співпраці всіх сторін – від державних органів до громадян та бізнесу.
Замість висновків
Наша розмова з Максимом Гуменюком, проєктним менеджером напрямку відбудови в ГО Об’єднаний Гуманітарний Фронт, надихає на розуміння того, як архітектура та будівництво в Україні активно переосмислюють свою роль та завдання в умовах кризи. На тлі непростого становища в країні, де вже відбувається часткова відбудова зруйнованої інфраструктури, ми бачимо великі можливості для трансформацій та інновацій.
Важливість архітектури та будівництва як синергетичних галузей стає очевидною, адже вони взаємодіють не лише в процесі відновлення міст та населених пунктів, але й враховують широкий спектр викликів від соціальних до епідеміологічних. Розглядаючи питання житла для тих, хто його втратив, важливим є уникнення тимчасових рішень.
Відсутність аналогій у світовому досвіді для подібних в Україні ситуацій підкреслює унікальність викликів, які стоять перед галузями архітектури та будівництва. З одного боку, це робить завдання ще складнішим, але з іншого – відкриває можливість творчого підходу та розробки унікальних стратегій.
Зміни в будівельних нормах та акцент на створенні безпечних просторів свідчать про готовність галузей до адаптації до нових реалій життя, зокрема – до постійної загрози. Заходи для забезпечення безпеки населення стають визначальними в розвитку проєкту будівництва.
Усе це свідчить про те, що майбутнє обговорених галузей в Україні буде невід’ємно пов’язане з інноваціями, технологічними рішеннями та активною участю спільноти. Гнучкість у підходах, спроможність до швидкої адаптації та врахування потреб суспільства стануть ключовими аспектами успіху в цих галузях. Майбутнє будівництва в Україні – це не лише відновлення міст, але і творення інфраструктури для нового життя, яке відзначатиметься: якістю, безпекою та глибоким розумінням потреб громади.
Під час особистої рефлексії на нашу з Максимом розмову стало зрозуміло наскільки важливою є швидка адаптація та реакція на виклики, зокрема в умовах війни. Стратегії, які покладаються на співпрацю, гнучкість та врахування потреб суспільства, стають основою сталого розвитку та відновлення. Важливо пам’ятати, що криза – це не лише випробування, але й можливість переосмислити, змінити підходи та спрямувати зусилля на створення кращого майбутнього.