“Мистецтво красти” — саме під таким гаслом можна охарактеризувати культурні процеси сучасної росії. У документальному наративному подкасті “Чому вони крадуть?” команда 435 ФІЛМС разом із експертами у сфері мистецтвознавства, історії, археології, політики та юриспруденції намагається розвіяти міф про велич держави-агресора та дізнатися, які українські цінності опинилися в російських музеях та які існують шляхи їхнього повернення на Батьківщину
Штучний термін “вєлікая культура” настільки укорінився у свідомості росіян, що навіть зараз, у 21 сторіччі, вони не гребують можливістю поповнювати свої псевдо здобутки шляхом крадіжок надбань інших націй. За скромними підрахунками аналітиків, лише за час повномасштабного вторгнення окупанти скоїли понад 500 злочинів проти культурної спадщини України. На жаль, попри неосвіченість російських солдатів, які не ладні оцінити реальну вартість картин Криволапа чи Яблонської, крадучи натомість побутову техніку чи одяг із мас-маркету, правляча верхівка чітко розуміє, що знищення культурної ідентичності означає знищення нації як такої.
Саме тому українська кінокомпанія 435 FILMS разом із командою експертів створили документальний наративний подкаст “Чому вони крадуть?” про низку найгучніших в історії крадіжок росіян проти культурної спадщини України. Метою втілення цього проєкту є створення суспільного резонансу навколо проблеми викрадення росіянами української культурної спадщини та, зрештою, повернення цих експонатів на Батьківщину.
Протягом останніх тижнів команда опублікувала епізоди, які знайшли відгук серед українців — сумарна кількість сягнула десятків тисяч прослуховувань. “Дуже крута ідея”, “Послухала, сподобалось”, “Чудовий проєкт”, “Дякую. Дуже гарний подкаст” — залишають свої відгуки після прослуховування відомі українські журналісти, маркетологи та СЕО успішних в Україні та за її межами компаній.
Для підготовки цього проєкту команда 435 ФІЛМС на чолі з продюсеркою Анною Паленчук провела ґрунтовну дослідницьку роботу: відібрала понад 16 експертів та спікерів, провела попередню консультацію з обраними експертами та здійснила запис 13 інтерв’ю. Усе це стало основою сценарію подкасту.
“Сьогодні у нас з’явився унікальний історичний шанс повернути на Батьківщину тисячі вкрадених росією ціннісних артефактів, які вона накопичувала століттями. Нам з командою вдалося створити список унікальних українських цінностей, які “застрягли” в російських музеях, стали частиною “вєлікой культури”. У подкасті “Чому вони крадуть?” ми розповіли про найгучніші злочини, намагалися відповісти на питання, чому ж вони крадуть, та розібралися, яким чином можемо повернути втрачене. Переконана, що ми зробили перший, важливий крок у цьому нелегкому процесі. Наразі ж існує потреба у створенні спеціальних державних комісій, які б фіксували ці злочини, і взяли на себе зобов’язання внести у відповідний пункт мирного договору перелік вкраденого, аби, разом із репраціями, все це повернулося в Україну”, — ділиться шоуранерка проєкту Анна Паленчук.
Сьогодні на подкаст-платформах можна прослухати і 5-й, заключний, епізод подкасту. Антон Дробович (директор Інституту національної пам’яті), Євгенія Кулеба (депутатка Київської міської ради), Юрій Болтрик (археолог, скіфолог), Ельміра Аблялімова (кримськотатарська активістка, колишня директорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника), Діана Клочко (мистецтвознавиця) та Андрій Карнаухов (юрист) висловлюють свої думки на тему повернення викрадених росією артефактів в Україну. На думку експертів, це можна зробити шляхом включення відповідного пункту в текст мирного договору після нашої Перемоги про визначення обсягу репарацій.
Подкаст “Чому вони крадуть?” складається з п’яти епізодів, хронометраж кожного складає 20 хвилин. Вони розповідають про:
– детективну історію викрадення скіфського золота з Мелітопольського міського краєзнавчого музею навесні 2022;
– крадіжку гармати, яка роками простояла зарядженою в центрі Москви, та дзвону, який опинився на дзвіниці монастиря в Оренбурзі. Обидва експонати колись належали гетьману Івану Мазепі;
– трагічну історію стародавніх мозаїк XII століття, які кропітливо збирались із маленьких кольорових камінчиків, аби створити унікальний ансамбль всередині Михайлівського Золотоверхого собору;
– скіфське золото Кримських музеїв, яке, за рішенням якого Апеляційного суду Амстердаму, має повернутися на підконтрольну Україні територію;
– шляхи повернення втрачених культурний цінностей.
Послухати їх можна на сайті онлайн-видання Українська правда в розділі подкасти, у подкаст-застосунках (https://pod.link/1647552871), а також у розділі “Аудіокниги та подкасти” на Megogo.
Подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
ДОВІДКА
Виробництво: 435 ФІЛМС
Партнер проєкту: Українська Правда
Шоураннери: Корній Грицюк та Анна Паленчук
Сценаристи: Корній Грицюк та Юрій Марченко
Голос подкасту: Юрій Марченко
Продюсерка: Анна Паленчук
Звукорежисер: Василь Явтушенко
Менторка проєкту: Світлана Рудюк
Дизайн обкладинки: Антон Васильєв
Керівник відділу подкастів УП: Федір Попадюк
Асистент: Ірина Терлецька
Проєктний координатор: Олена Кірічек
Залучені експерти: Антон Дробович, Юрій Болтрик, Олександр Федорук, Сергій Лаєвський, Ольга Ковалевська, Дмитро Коваль, Діана Клочко, Максим Блакитний, Олександр Любишко, Іван Сидор, Юрій Лосицький, Ельміра Аблялімова, Андрій Карнаухов, Євгенія Кулеба, Людмила Строкова.