Нещодавно медіасервіс MEGOGO випустив документальний аудіосеріал «Біжи». Проєкт розповідає про криворізьких підлітків 80-90-х, які входили до кримінального угруповання «бігунів» й ворогували між собою.
Аудіосеріал розповідає реальні події, що відбувалися в Кривому Розі у 1980-1990-х рр. А саме про зародження і розвиток руху так званих «бігунів» — банд підлітків 12-17 років, що скоювали масові набіги та бійки на один одного. І, як зазначають герої аудіосеріалу, йдеться не про незначні сутички. А про криваві бійні, що тягнули за собою каліцтво чи навіть смерть.
Функціонувало все приблизно так: діти самоорганізовувалися в окремі групи, де був свій лідер – «руль». Їх основною задачею було не пускати «чужаків» на свій район. При чому це стосувалося тільки членів інших «бігунів». Тільки за виключеннями підлітки нападали на перехожих, а для своїх набігів використовували саморобні гранати та пістолети. В деяких випадках це мало страшні наслідки.
Загалом за роки існування до угрупувань входило близько дві тисяч дітей (тільки задокументованих), про реальні цифри можна лише здогадуватися. Така кількість залучених вже зовсім скоро стала помітною жителям Кривого Рогу і правоохоронним органам. Одначе, через політику замовчування проблем в СРСР, комплексно до вирішення цієї не підходили роками.
Події з перших вуст
Журналісти проєкту провели розслідування і знайшли героїв, які знають про це явище з власного досвіду. Колишній бігун, однокласниця бігуна, міліціонер, який займався справою бігунів – згадують події 30-річної давнини і намагаються знайти пояснення подібному ультранасиллю з боку дітей.
Психолог проєкту Ольга Земба озвучує своє бачення проблеми, наголошуючи, що 1985-1995 роки в людей загубилися ключові орієнтири в житті. Структура держави, що так довго існувала, розвалювалася на очах, що мало свій відбиток на її жителях. І перші, хто на це реагували — молоді люди та підлітки. Але, звичайно, кінцева відповідь на питання «чому все склалося саме так?» залишається відкритою.
Журналісти «Біжи» вважають, що у разі чергових громадських потрясінь схожі сплески насильства можуть повторитися:
Історія з бігунами показує, що відбувається, коли держава не приділяє уваги соціальному життю суспільства. Коли у тебе є проблема — вибухове зростання населення, але нічим це населення зайняти, залишається багато дітей, які не знайшли куди направити свою енергію
Історія створення аудіосеріалу
Команда MEGOGO Audio постійно шукає історії, які будуть близькі для аудиторії географічно чи хронологічно. Але при цьому важливо враховувати, щоб ці історії ще й були маловідомі широкому загалу. Для більшої зацікавленості слухачів. У випадку із даною темою, ми натрапили на статтю на «Забороні» про підліткові угрупування під назвою «бігунів». І нас вразив не тільки той факт, що таке дійсно відбувалося насправді, а й те, що масштабні підліткові зіткнення тривали десятиліття зовсім поруч, а ми навіть про них не чули
Катерина Котвіцька, менеджерка MEGOGO Audio
Аналогія з сьогоденням
З усім тим, проблема прояву підліткової злочинності не є новою і шокуючою. І бігуни — не є феноменом українського суспільства чи даниною часу.
До прикладу, за даними Нацполіції на запит Укрінформу, за чотири місяці 2021-го дітьми було скоєно 1670 злочинів. Майже половина з них — тяжкі й особливо тяжкі злочини. Хоча й здебільшого мова йде про крадіжки, грабежі, розбої, частину з них складають тяжкі тілесні ушкодження та навіть вбивства. Вік таких правопорушників коливається 13 до 18 років, як і у випадку із бігунами.
Для боротьби з цим явищем з 2019-го в Україні запрацювала програма відновленого правосуддя для підлітків, за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ). Вона дозволяє уникнути засудження в юному віці та скористатися можливістю виправити ситуацію. І як наслідок — зробити висновки про свою поведінку, щоб не скоювати подібного у майбутньому. Програма вже успішно функціонує в європейських країнах. Основна її мета — це раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та їх ресоціалізація у суспільстві.
Послухати аудіосеріал «Біжи» можна безкоштовно у мобільному застосунку MEGOGO у розділі «Аудіо» на смартфонах на базі iOS та Android та в автомобілях, що підтримують Android Auto та Apple CarPlay.
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: