За словами директора авіатранспортного підрозділу ДП «АнтоновЗазирнути під фюзеляж — внутрішня модернізація «Антонова»» Михайла Харченка, вересень 2017 року став одним з найбільш продуктивних місяців роботи за останні 2 роки. Комерційні перевезення нараз виконують 5 «Русланів». На часі дізнатися більше про те, куди тепер вирушив український літак.
Який маршрут має літак Ан-124-100
18 вересня 2017 року літак авіакомпанії «Авіалінії Антонова» перелетів з аеропорту Мари (Туркменістан) до Гельсінкі (Фінляндія). Там українське повітряне судно взяло на борт комерційний вантаж — промислові нагрівачі-теплообмінники вагою 54 тони. Наступного дня літак вирушив до місця призначення. Він має прибути в Кампінас (Бразилія). На цьому шляху він здійснив дві проміжні посадки. Українське повітряне судно приземлялося в Лейпцизі (Німеччина) та Дакарі (Сенегал). 20 вересня вантаж було доставлено в аеропорт Віракопус (Кампінас). Потім «Руслан» перелетів до Бангору (штат Мен, США) для перевезення установок з очищення води до Дарвіну (Австралія).
Загальна вага вантажу на борту українського повітряного судна складає 58 тон. Проміжні посадки для «Руслана» заплановані в Анкориджі (Аляска, США) та Наріті (Японія). З Австралії Ан-124-100 повернеться до міста Мари, котре розташоване у Туркменістані. Звідти він полетить до Мілану (Італія), де візьме вантаж вагою 62 т та доставить його до Ріо де Жанейро (Бразилія). Таким чином, протягом цієї експедиції «Руслан» подолає 62 тискм, що в 1,5 рази більше довжини лінії екватора.