Премія «Ґреммі» вважається однією з найвищих нагород у музичній індустрії, і артисти часто прагнуть отримати її. Причин для цього багато — перемога на «Ґреммі» забезпечує додаткове публічне визнання; це працює як гарна реклама (оскільки сама премія і особливо церемонія нагородження завжди висвітлюється в десятках ЗМІ); деяким артистам це допомагає збільшити кількість продажів, прослуховувань і відвідуваності концертів — та і не варто виключати з переваг відзначення особистої самореалізації.
Щоправда, музична індустрія, особливо в США, є висококонкурентною, з великою кількістю талановитих виконавців. Додамо сюди суб’єктивність загалом будь-якою премії, і вийде, що отримати «грамофон» зможуть далеко не всі. Крім того, довгі роки премія навіть ігнорувала окремі жанри, як-от хіп-хоп, та і була упереджена до кантрі чи року.
Величезна кількість музики, що випускається щороку, означає, що лише обрані можуть перемогти, навіть якщо багато хто заслуговує на визнання. Навіть популярні або визнані критиками артисти можуть бути затьмарені іншими в тій самій категорії. Разом з тим, американська Академія звукозапису часто слідує за трендами, тому нерідко відзначає «комфортних» для своїх поглядів та курсів артистів, ніж новачків, що лише увірвалися в індустрії.
Виходить, що «Ґреммі» — це престижна нагорода, але вона не завжди є справедливим відзначенням таланту через велику кількість факторів. Цього разу ми вирішили згадати дуже популярних та талановитих артистів, які станом на 2025 рік так і не отримали жодного «грамофону» за музику.
Зазначимо, ми не рахуємо нагороду за життєві досягнення, оскільки вона відзначає не стільки саме музику артистів, скільки сукупну популярність та вплив на індустрію.
The Who
Британські рок-легенди The Who відіграли ключову роль в еволюції рок-музики, а також досягли неймовірної популярності на піку своєї кар’єри. Щоправда, це не допомогло навіть найкращим хітам музикантів отримати «Ґреммі»: гурт був двічі номінований у категорії «Найкраще повнометражне музичне відео» за Live – Featuring The Rock Opera Tommy та Amazing Journey: The Story Of The Who, але обидва рази програв.
Лише у 2001 році Академія надала гурту статуетку за «Життєві досягнення», але кілька десятиліть до того «Ґреммі» впевнено ігнорувала гурт.
Лана Дель Рей
Визнана критиками співачка та автор пісень, яка захопила публіку своїм мрійливим, ностальгічним звуком і кінематографічним стилем, отримала за свою кар’єру 11 номінацій на премію. Серед них були навіть номінації на «Альбом року» та «Пісню року», але забрати омріяну статуетку додому не вдалося жодного разу.
Лана Дель Рей точно не потрапила під немилість Академії — співачці скоріше не щастило з датами релізів, оскільки вона потрапляла на конкуренцію або з більш впливовим артистом (Тейлор Свіфт у 2020 році), або з цікавішим для «Ґреммі» новачком (Біллі Айліш у 2020 році).
Даяна Росс
Культова співачка Даяна Росс досягла свого впливу на музичну індустрію спочатку в складі гурту Supremes, а згодом і сольно. Попри десятки хітів, попри потрапляння на перші місця в чартах, та навіть попри те, що Росс сім разів була ведучою церемонії нагородження, премію «Ґреммі» їй так і не вдалось отримати.
Загалом Даяна Росс має дві номінації в складі гурту та 12 номінацій сольних, перша з яких — за пісню Ain’t No Mountain High Enough — відбулася ще на далекій 13-й церемонії вручення премії. Академія згодом вшанувала артистку двічі за життєві досягнення — але за кожне зі своїх досягнень Росс так і не отримала «Ґреммі» вчасно.
Queen
Можливо, це звучить приголомшливо, але гурт з фронтменом Фредді Мерк’юрі не лише не отримав жодної статуетки — навіть кількість номінацій є замалою для настільки впливового колективу.
Загалом, Queen отримали лише 4 номінації, і в усіх програли. Іронічно, що сама Академія визнала гурт одним з найкращих британських гуртів всіх часів, та навіть додала музикантів до «Зали Слави Ґреммі», але лише у 2018 році відзначила гурт за життєві досягнення.
Björk
З ісландською музиканткою Björk ситуація з нагородами її творчості само по собі гірко-іронічна: артистка має велику кількість номінацій на, здається, всі найголовніші премії світу (в тому числі і не музичні, «Оскар» та «Золотий глобус»), але перемогу вона отримує не часто — 143 перемоги у 325 номінаціях.
Не порушує тенденцію і премія «Ґреммі», яка номінувала Björk рекордні 16 разів, але жодного разу статуетку так і не видала.
ABBA
Вже культовий гурт ABBA Академія звукозапису також проігнорувала, номінувавши музикантів на премію всього п’ять разів за їхню кар’єру. Що ще іронічніше — усі номінації оголосили в наші часи: у 2022 році пісня I Still Have Faith in You змагалася за Запис року, а у 2023 дві номінації отримав альбом Voyage, та ще дві номінації — головний сингл Don’t Shut Me Down з альбому.
Ймовірно, на експертів Академії впливало те, що на піку своєї кар’єри ABBA все ж були відомі саме як європейський гурт, а не американський. А до 2000-х років премія частенько ігнорувала хоч і популярних, але не «місцевих» артистів.
Sophie
Популярна співачка та продюсерка Sophie не встигла побудувати довголітню кар’єру через свою ранішню смерть у 2021 році, але змогла вплинути на цілі жанри музики та на становлення деяких артистів, музику для яких вона створювала.
Премія «Ґреммі» номінувала Sophie лише один раз, у 2019 році за її альбом Oil of Every Pearl’s Un-Insides, але повністю проігнорувала її талант, як продюсерки, яка писала для Мадонни, Charli XCX, Vince Staples тощо.
Guns N’ Roses
Не потоваришували з Академією і музиканти рок-гурту Guns N’ Roses — попри свою культовість, гурт зміг отримати за увесь час лише чотири номінації: з 1989 по 1991 музиканти три рази поспіль змагалися за перемогу у номінації «Найкраще рок-виконання», але програвали.
Ще одна номінація була у 2018 році, але в непопулярній категорії — за найкращий випуск на вінілі змагався реліз Appetite for Destruction: Locked N’ Loaded edition. Ось так Академія повністю проігнорувала популярний гурт.
Spice Girls
Жіночий гурт Spice Girls насправді мав хоч і не тривалу, але дуже яскраву кар’єру — так експертам «Ґреммі» цього також не вистачило.
Загалом, дівчата за свою кар’єру отримали 149 номінацій на усі найпрестижніші музичні премії, та навіть двічі потрапляли до Книги рекордів Гіннеса, але «Ґреммі» не присудила гурту жодної номінації.
Джимі Гендрікс
Завершуємо нашу десятку одним з найкращих гітаристів усіх часів та найкультовішим музикантом Джимі Гендріксом.
Офіційно Гендрікс має лише 1 номінацію на «Ґреммі» (посмертно) і має відзнаку за життєві досягнення (також посмертно). Щоправда, цього разу проблема не суб’єктивності Академії звукозапису — Джимі Гендрікс несподівано загинув у віці 27 років, залишивши лише три альбоми у своїй кар’єрі.
Бонусний рівень: реп-артисти
Зазначимо, що довгий час премія «Ґреммі» ігнорувала хіп-хоп виконавців, тому навіть видатні та культові музиканти цього жанру свого часу були повністю проігноровані Академією звукозапису.
Так, жодної статуетки не має Тупак Шакур, Notorious B.I.G., Snoop Dogg та Busta Rhymes. З останнім вийшло найцікавіше — Busta Rhymes має цілих 12 номінацій на «Ґреммі», що більше, ніж у деяких культових музикантів, але в жодній з них він перемогу не здобув.
Звісно, вже після 2000-х ситуація в музичній індустрії США змінилася, і реп-артисти тепер частіше змагаються за нагороди. Це довів тріумфатор «Ґреммі-2025» Кендрік Ламар, який забрав додому найбільшу кількість статуеток цього року, п’ять одиниць. Загалом Кендрік напевно є найулюбленішим репером Академії, оскільки має 57 номінацій та 22 перемоги.
Загалом, наша добірка лише підкреслює, що премія «Ґреммі» є дуже суб’єктивною, тому якщо ваш улюблений артист не отримав «грамофона», це не значить, що він не популярний чи робить погану музику — просто Академія звукозапису інколи дивиться в інший бік.