Штучний інтелект стає все більш здібним та проникає у всі сфери креативного життя — від текстів до музики. Але поки що ключовий принцип його роботи залишається незмінним: спочатку його треба натренувати на контенті, який вже був створений людьми раніше.
Це вже викликає великі дискусії з приводу авторського права, і щойно один музичний лейбл з великої трійці чітко заявив про свою позицію.
Як сповіщає FT, у своєму листі до музичних стримінгів Spotify та Apple Music корпорація зазначила:
Нам стало відомо, що деякі системи штучного інтелекту могли навчатися на захищеному авторським правом контенті без отримання необхідної згоди від правовласників, які володіють або виробляють цей контент, або без виплати їм компенсації (...). Ми без вагань вживатимемо заходів для захисту наших прав і прав наших митців
Universal Music Group
Лейбли вимагають видаляти згенеровані штучним інтелектом треки зі стримінгових сервісів.
Одним із ботів, що спеціалізується на створенні музики, є MusicLM, який створила Google. До нього можна подати запит на кшталт: «Напиши пісню, текст якої буде схожий на Тейлор Свіфт, а вокал — на Бруно Марса, але я хочу, щоб тема була більше в стилі Гаррі Стайлза». Штучний інтелект згенерує пісню, яка звучатиме приблизно так, як описано, і навіть може напряму використати семпли відповідних виконавців.
Google заявляє, що останнє відбувається лише в 1% випадків, однак компанія вживатиме заходів, аби цього уникнути, і до того закриє доступ до бота.
Втім, питання залишається актуальним. Якщо штучний інтелект використовує у своїй роботі твори інших людей, чи є результат його роботи справді оригінальним в юридичному, та і фактичному значенні?
З іншого боку, якщо йдеться не про прямий семплінг (тобто, безпосереднє використання фрагмента пісні), то чи не на схожих принципах працює людська творчість? Музикант зростає та всотує музику інших музикантів, яка може надихати його на щось своє, і це може навіть звучати як музика інших музикантів, будучи при цьому повністю оригінальним твором.
Це і ще багато етичних та юридичних питань людству доведеться розв’язати вже у найближчі роки.