Реклама

Що таке блокчейн і як він змінює наш світ

Čytaty latynkoju
Що таке блокчейн і як він змінює наш світ
  1. Головна
  2. Крипто
  3. Що таке блокчейн і як він змінює наш світ
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

На початку хотілося б звернути увагу на здавалося б очевидний момент – Bitcoin був запущений анонімним розробником, відомим під ім’ям Сатоші Накамото у 2009 році, проте за цим винаходом стоїть не лише він, а десятки криптографів і програмістів, що йшли до реалізації цієї концепції роками і навіть десятиліттями.

Наприклад, концепція анонімних грошей зі сліпими підписами була запропонована 1982 року – тоді ж Ральф Меркл описав ідею цифрових підписів із кількома учасниками (multisig). У 1994 Нік Сабо розробив концепт смарт-контрактів, а в 1998 запропонував концепт Bit Gold – цифрового золота на Proof-of-Work і блокчейні.

У 2004 Гел Фінні розробив першу поки що централізовану систему цифрових монет. Через п’ять років з’явився перший блокчейн Bitcoin, що здатен змінити світ. 

Що таке блокчейн і як він змінює світ просто зараз розповім я, Іван Павловський.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Що таке блокчейн і як він працює

Блокчейн – це розподілений реєстр даних, збудований як «ланцюжок блоків». Кожен блок зберігає дані (наприклад, про транзакції) – після заповнення вони записуються в наступний блок, який криптографічно пов’язаний із попереднім. У результаті з’являється безперервний «ланцюжок» – у 2025 в мережі Bitcoin 880 000+ блоків. 

Ця структура забезпечує два головні принципи – незмінність і безпеку.

  • Після того як дані заносяться в блоки, їх не можна змінити або видалити. Вони залишаються в незмінному вигляді назавжди, забезпечуючи довіру між учасниками.
  • Кожен блок містить хеш (цифровий відбиток) попереднього, що унеможливлює зміну даних одного без зміни всіх наступних блоків. 
  • Третій принцип блокчейна – прозорість. Кожен учасник мережі та зовнішній спостерігач може побачити кожну операцію, записану з моменту запуску мережі.

Ще один важливий механізм, що робить блокчейн блокчейном – це децентралізація.

У чому різниця між централізованими та децентралізованими системами

Як я вже сказав, у 2004 році Хел Фінні (один із постійних претендентів на роль Сатоші Накамото) розробив першу у світі систему цифрових монет. Однак вона працювала через централізовану мережу, на відміну від децентралізованого Bitcoin.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

І в цьому й криється відмінність. У традиційних системах зберігання та обробка даних здійснюються централізовано – все контролюється одним центральним органом (банком або державою). У блокчейні ж усе це децентралізовано – безліч незалежних учасників (нод) керують мережею, в якій жодна сторона не має повного контролю. Кожен учасник може брати участь у підтримці блокчейна, а кожен користувач – взаємодіяти з нею без участі третьої сторони.

Як забезпечується децентралізація

Головний механізм будь-якого блокчейна, який і забезпечує його децентралізацію – алгоритм консенсусу. З його допомогою всі учасники мережі (її вузли) приходять до єдиного рішення про додавання нового блоку в ланцюжок, забезпечуючи згоду між усіма вузлами і підтверджуючи правильність даних без централізованого контролю.

Сьогодні існує безліч алгоритмів. Найпопулярніші з них Proof-of-Work і Proof-of-Stake.

  • Proof of Work (PoW) – алгоритм, що лежить в основі Bitcoin. Він був запропонований у 1992 році, а потім розроблений Адамом Беком у 1997. Наразі це все ще найбезпечніший, але й найбільш енерговитратний механізм досягнення консенсусу.

Працює він так: учасники мережі (майнери) розв’язують складні математичні задачі, що є умовністю для визначення права на отримання нагороди за «видобуток» блоку. Складність майнінгу автоматично регулюється залежно від сумарної потужності всіх пристроїв майнерів. У мережі Bitcoin нагорода майнерів зменшується кожні 210 000 блоків, що дозволяє створювати дефіцит нових монет на ринку.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

  • Proof of Stake (PoS) – алгоритм, що вирізняється на 99% меншими витратами енергії та високою ефективністю. На ньому або його варіаціях працюють усі головні конкуренти Bitcoin – мережі Solana, Ethereum (змінив PoW на PoS у 2022 році) і Tron.

В основі PoS також лежить умова, але не обчислювальна потужність (доказ роботи), а сума заблокованих активів (доказ володіння). Що більше монет стейкер вклав (у стейкінг пул), то вища ймовірність отримання ним нагороди.

Існують й інші механізми консенсусу, як-от Delegated Proof of Stake (DPoS) або Proof of Authority, але мета в них одна – забезпечувати децентралізацію блокчейна.

Якщо ви не так давно в криптосвіті та ще плутаєтесь у таких поняттях, як майнери та стейкери, блокчейн та криптовалюти, пройдіть безкоштовний курс «Занурення в крипту» – він дасть змогу познайомитися з усією базою технології всього за 14 уроків.

Роль смарт-контрактів у блокчейн-революції

Останнє про що важливо сказати в контексті того, що подарував нам блокчейн – це смарт-контракти. Це програми, що виконуються автоматично при настанні заздалегідь заданих умов без необхідності залучення третьої сторони. Вони дають змогу створювати складні системи, включно з децентралізованими додатками, які можуть працювати в блокчейн-просторі без централізованого контролю.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Концепт розумних контрактів розробив Нік Сабо 1994 року, але реалізовано їх було тільки 2015 року – з моменту запуску блокчейна Ethereum і мови Solidity.

Як блокчейн змінює світ уже сьогодні

Важливо розуміти, що блокчейн використовується не тільки для криптовалют, але й відкриває величезні можливості для автоматизації безлічі інструментів у традиційних системах через смарт-контракти, покращуючи бізнес-процеси та фінансові операції.

З моменту запуску шістнадцять років тому блокчейн вплинув на різні сфери життя: 

  • Грошові перекази. Блокчейн дає змогу відправляти цифрові активи по всьому світу поза банківськими структурами. При цьому робити незалежно від кордонів і обмежень, у будь-який час дня і ночі, швидко і з низькими комісіями.
  • Інклюзивність. Блокчейн дає повний контроль людині над її гаманцем – ніхто, крім неї, не може ухвалювати рішення. При цьому вона отримує доступ до коштів і глобальних інвестицій незалежно від свого статусу.
  • Безпека. Блокчейн захищає не тільки криптовалюти, а й будь-які бази даних із чутливою інформацією. Його можна використовувати в бізнесі, освіті, медицині та де завгодно взагалі для створення безпечного середовища. Сьогодні його вже використовують держави для ведення реєстрів нерухомості.
  • Логістика. Він спрощує переміщення товарів, при цьому допомагаючи стежити за їхньою якістю, терміном придатності та якістю перевезень. Цьому сприяє прозора система, відкрита кожному і захищена від шахрайства.
  • Авторські права та мистецтво. Особливі форми токенів, як NFT, відкривають доступ до унікальних ринків мистецтва, що дають змогу авторам продавати свої роботи без посередників і при цьому захищати своє право як «творця».
  • Юридичні угоди. Смарт-контракти дають змогу писати цифрові договори, що забезпечуватимуть виконання обіцянок сторонами без їхньої безпосередньої участі на основі заданих умов і актуальних даних. 

Насправді продовжувати список можна нескінченно. Ті можливості, що пропонує блокчейн укупі зі своєю децентралізацією, безпекою та ефективністю можуть змінити або вже змінюють практично будь-яку сферу нашого життя, виходячи далеко за межі простих фінансових операцій або зберігання активів на криптогаманці. 

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Розбиратися в цьому найкраще у спільноті криптоентузіастів Incrypted+ – щоб «бути в ринку», вивчати технологію і ринок і разом вийти на наступний рівень.

За блокчейном майбутнє? Так.

Криптовалюта сама по собі неможлива без блокчейну, коли як для блокчейну його «цифровий актив» лише один із механізмів, що забезпечують його універсальність.

І саме завдяки своєму універсальному потенціалу блокчейн продовжує йти вперед та інтегруватися не лише зі звичними, а й з новими технологіями, як-от AI та «метавсесвіти». Сьогодні ми можемо тільки здогадуватися, скільки нових рішень і застосунків з’явиться найближчими роками, але одне зрозуміло точно: світ ставатиме децентралізованішим і прозорішим, змінюючись у кожному аспекті нашого життя.

Блокчейн пропонує не тільки фінансову революцію, а й спосіб по-справжньому трансформувати багато галузей і відносини між людьми. У той час як ми тільки починаємо розуміти його потенціал, його адаптація і прийняття продовжує набирати обертів. І все, що нам залишається – продовжувати досліджувати, адаптувати і вдосконалювати цю технологію, щоб створити новий цифровий світ майбутнього!

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...