12 грудня 2010 року Сатоші Накамото востаннє вийшов на зв’язок, залишивши повідомлення на форумі BitcoinTalk. З того часу він більше не з’являвся, що залишило його особистість однією з найбільших загадок у світі технологій. За роки виникли численні версії, включаючи припущення, що за цим псевдонімом може стояти ціла група розробників. Зібрали для вас найцікавіші з них.
Версія HBO
Остання версія, яка наробила галасу — була висунута режисером Каленом Хобаком, у документальному фільмі HBO «Money Electric: The Bitcoin Mystery». Згідно з цим фільмом, канадський криптограф Пітер Тодд і є Сатоші Накамото. Проте документалка не надає переконливих доказів й ґрунтується лише на припущенні. Теорія зводиться до того, що Сатоші Накамото залишив у мережі незакінчений допис, а Пітер Тодд відповів на нього, завершивши цю думку. Режисер Хобак вважає, що Тодд, можливо, випадково або навмисно використав свій неанонімний обліковий запис, тим самим «продовживши» повідомлення, розпочате під псевдонімом Сатоші.
Тож криптоспільнота взяла на глум цю версію, а сам Пітер Тодд її категорично заперечив та додав: «Якби я мав 1 млн біткоїнів — в України було б до біса дронів». Так, він відомий своєю підтримкою України в соцмережах й регулярно просуває збори на ЗСУ.
Також після виходу фільма Тодд заявляв що побоюється стати мішенню злочинців, які можуть вважати його власником значних статків. Попри спростування Тодда, режисер фільму наполягає, що саме він є Сатоші Накамото.
Версія Polymarket
Коли HBO анонсував свій фільм про Сатоші — користувачі децентралізованого ринку прогнозів Polymarket додали ставку на те, кого ж в цьому фільмі назвуть творцем біткоїна. Проте вони виходили з більш серйозних теорій, тому Пітера Тодда навіть не пропонували як кандидата. Фаворитами ставок на Polymarket стали американські компʼютерні вчені Нік Сабо та Лен Сассаман, а серед кандидатів був навіть Ілон Маск.
Спочатку на Polymarket лідирував Американський криптограф Лен Сассаман, який помер у 2011 році у віці 31 року. Хоча його зв’язок із Біткоїном не підтверджено, пост на Medium 2023 року стверджує, що Сассаман був відомим учасником руху шифропанків й зробив значний внесок у технології конфіденційності, підтримку принципів open-source та ідеологію Біткоїна.
Шанси Сассамана різко впали після того, як продюсер фільму заявив, що він особисто зустрічався з тим, кого вважає Сатоші Накамото, що виключає Сассамана, який помер у 2011 році. Так Нік Сабо, американський вчений й винахідник невдалої криптомережі Bit Gold вийшов на перше місце серед кандидатів на творця BTC, на думку користувачів ринку прогнозів.
Нік Сабо, американський криптограф, юрист й комп’ютерний вчений, зробив значний внесок у розвиток блокчейн-технологій ще з 1990-х років. Він є автором концепції «смарт-контрактів», які стали основою блокчейн-індустрії. У 1998 році Сабо запропонував цифрову валюту «Bit Gold», яка відрізнялася від інших тим, що не потребувала посередників та вирішувала проблему подвійної витрати через механізм proof-of-work. Але для досягнення консенсусу Bit Gold покладалася на групу адрес, а не на обчислювальну потужність. Це робило систему вразливою до атак типу Sybil й у підсумку мережу так і не запустили. Втім, Сабо теж заперечує свою причетність до розробки біткоїна й ніяких доказів цьому теж немає.
Самозванець?
Та не всі заперечують чутки про те, що вони і є легендарним творцем біткоїна. Один з таких: австралійський компʼютерний вчений Крейг Райт.
У грудні 2015 року Wired і Gizmodo опублікували статті, в яких стверджувалося, що австралійський комп’ютерний вчений та підприємець може бути творцем найбільшої криптовалюти світу.
Wired писала, що Райт «або винайшов біткоїн, або є видатним шахраєм, який хоче, щоб ми повірили, що він це зробив». Цей висновок ґрунтувався на документах та електронних листах, які були нібито надані анонімним джерелом, пов’язаним з Райтом. Зі свого боку, Gizmodo стверджував, що хакер отримав документи, що доводять, що Сатоші Накамото – це спільний псевдонім Райт та його покійного друга, експерта з комп’ютерної криміналістики Девіда Клеймана.
Того ж дня, коли були опубліковані статті, австралійська федеральна поліція провела обшук у будинку Райта в передмісті Сіднея, Гордона. Однак в поліції заявили, що операція не була пов’язана з претензіями щодо біткоїна.
Відтоді Крейг Райт неодноразово намагався довести, що він і є Сатоші, проте доказів цьому так і не надав.
Технічний аналіз двох PGP-ключів, що були пов’язані з Райтом і Сатоші Накамото, показав, що вони були створені пізніше, ніж документи, в яких вони з’являлися.
Нарешті, кілька постів на видаленому блозі Райта, що нібито показували його причетність до створення біткоїна, були змінені або підроблені й архівні версії 2013 року не містили жодних доказів цього.
Врешті 20 травня 2024 року, Британський суд змусив Крейга Райта опублікувати спростування своєї причетності до створення першої криптовалюти. Суддя Джеймс Меллор постановив, щоб Крейг Райт опублікував на своєму вебсайті та в соцмережах заяву, в якій зазначено, що він не є творцем біткоїна: «20 травня 2024 року Високий суд Англії та Уельсу визнав, що доктор Крейг Стівен Райт брехав у своїх твердженнях про те, що він є особою, яка стоїть за псевдонімом Сатоші Накамото (творець біткоїна)», — йдеться в документі.
Є ще багато особистостей яким приписують особу легендарного Сатоші, проте жодна з них — як і представлені вище — не витримує перевірки. Але криптоспільнота насправді рада цьому, адже анонімність творця біткоїна — якнайкраще відповідає самій суті існування криптовалюти.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: Na chasi / Crypto, щоб бути у курсі останніх новин та дізнаватися більше про можливості заробітку на крипторинку