Реклама

«Хорошим проєктам гроші не потрібні». Венчурний інвестор розповів як обирати криптостартапи — інтерв'ю

Інвестувати у криптовалютний проєкт це серйозний ризик. На цьому ринку існує безліч пропозицій та проєктів. Як правильно їх сортувати та не схибити розповів CEO української криптовенчурної компанії Majinx Capital Руслан Линник.
Čytaty latynkoju
«Хорошим проєктам гроші не потрібні». Венчурний інвестор розповів як обирати криптостартапи — інтерв'ю
  1. Головна
  2. Крипто
  3. «Хорошим проєктам гроші не потрібні». Венчурний інвестор розповів як обирати криптостартапи — інтерв'ю
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Інвестувати у криптовалютний проєкт це серйозний ризик. На цьому ринку існує безліч пропозицій та проєктів. Як правильно їх сортувати та не схибити розповів CEO української криптовенчурної компанії Majinx Capital Руслан Линник.

З Русланом ми зустрілися серед робочого тижня у Києві. Офіс компанії розташований в історичній будівлі, де колись працював телеграф. Наразі це осучаснена споруда, яка чудово підходить для ділових зустрічей.

Компанія Majinx Capital брала участь у фінансуванні 14 криптостартапів, три з яких вже вийшли на біржі.

NCh: Руслане, як інвестувати у перспективний криптопроєкт?

РЛ: Це не просто. Мало хто наважиться вкладати кошти у проєкти, які перебувають на самих ранніх стадіях розвитку. Ризик занадто великий. Але є чимало критеріїв, які можна використовувати для аналізу криптостартапів та отримувати прибуток, який перекриває 80% невдалих угод.

NCh: Розкажіть про ці критерії?

РЛ: По-перше, потрібно розібратися як взагалі працює блокчейн. Якщо ви не розумієте цього, то не можете оцінити користь того чи іншого проєкту, а це важливо. По-друге, потрібно провести детальний аналіз самого стартапу.

NCh: Ви про фундаментальний аналіз?

РЛ: Так. Потрібно з’ясувати цінність проєкту та які проблеми він може розв’язати. Взагалі є кілька основних критеріїв, але я вважаю, що основний — це команда. Якщо команда має сильний досвід розвитку стартапів та релевантні навички з менеджменту, маркетингу, девелопменту, бізнес девелопменту, то й проєкт буде потужним.

Також потрібно звертати увагу на сектор, у якому буде розвиватися стартап, бо продукт може бути корисним, але ніша у якому він працюватиме залишиться перспективною на довгий час. Як приклад це сектор RWA (real world assets — токенізація реальних активів, ред.). Цей сектор виглядає цікаво, але ніяк не вистрелить.

Необхідно також оцінювати токеноміку проєкту — вона повинна бути логічною, з раундами, капіталізацією, вестингом та розлоками.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: Na chasi / Crypto, щоб бути у курсі останніх новин та дізнаватися більше про можливості заробітку на крипторинку

NCh: Які ще є нюанси?

РЛ: Як ми знаємо, стартапи залучають інвестиції у кілька етапів — їх називають раундами. Важливо щоб між ними не було великої різниці. Якщо це проєкт, який залучив спочатку 2 ікса, а у наступному раунді 25 іксів, то до таких проєктів можуть виникнути питання.

NCh: Які питання?

РЛ: З інвесторів можуть просто викачувати кошти. Рівень фінансування повинен бути приблизно рівним на всіх етапах. Це хороший показник.

Потрібно також звертати увагу на оцінку проєкту, якщо вона становить понад $15 млн, а при цьому рішення проблем у ніші незначні або їх взагалі немає або показники оцінки не суттєві (прибуток, дохід, кількість юзерів тощо), то тут теж варто бути обережним.

Якщо у проєкт після невеликих інвестицій заходить солідна венчурна фірма й він отримує зростання у кілька разів, це також є негативним сигналом, оскільки ця команда матиме великий вплив, який інколи спрацьовує не як смартмані, а як тяжкий неповороткий повільний корабель.

NCh: А як же CryptoRank? Чимало інвесторів перевіряють які великі фонди вкладають у той чи інший проєкт.

РЛ: У цьому є правильна логіка. Це один з критеріїв відбору хороших проєктів. Великі компанії не будуть віддавати свої кошти куди-небудь, але тут теж потрібна логіка. У такі проєкти варто заходити, якщо венчурні компанії інвестували на первинних етапах. При цьому необхідно оцінити які компанії зайшли, обсяги інвестицій і яку цінність вони надають.

У стартапу також має бути продуманий маркетинг, без цього важко розкрутити проєкт. Й останнє: для аналізу важливо отримати інформацію про стартап від різних незалежних джерел.

Nch: І якщо це хороший проєкт, то можна пропонувати свої кошти для інвестицій?

РЛ: Хорошим проєктам не потрібні гроші (сміється — ред). Тобто вони їх й так отримають, без вас.

Nch: А що тоді робити?

РЛ: Потрібно шукати середні перспективні проєкти, а крутим проєктам, крім грошей важлива цінність, яку ти можеш принести або імпакт. Їм буде цікаво.

Nch: Тобто?

РЛ: Стартапам потрібні певні послуги — наша компанія може запропонувати цінність у вигляді маркетингу, інфлів, свого нетворку, вузьких навичок та знань.

Nch: А вони вам за це платять?

РЛ: Вони діляться алокацією.

Nch: А у які проєкти ваш фонд вже інвестував?

РЛ: Ми створили його у грудні минулого року й за цей час увійшли у такі стартапи як: LayerZero, Blast ,Folks Finance, Bubble Maps, Merlin Starter — це ті, що вже вийшли на ринок. Загалом у нас наразі є 14 кейсів.

Nch: Вас не турбують проблеми LayerZero?

РЛ: Ні. Ми туди зайшли при дуже низькій ціні. Це нормальний проєкт, який ще продемонструє гарні результати. Наша стратегія не полягає у миттєвому прибутку. Потрібен час.

Nch: Де ви берете кошти для таких інвестицій?

РЛ: Ми залучаємо капітал переважно українських інвесторів, яким цікавий криптосектор. Ми допомагаємо обрати перспективний проєкт, а також супроводжуємо їх інвестиції за невеликий відсоток.

Nch: Тобто ви надаєте поради коли купити й коли продати?

РЛ: Це комплексне рішення для наших клієнтів, яке враховує відбір, аналіз стартапів, підготовку юридичних документів, менеджмент ризиків, стратегія входу та виходу.

Nch: На якому етапі фіксуються прибутки?

РЛ: Все залежить від конкретної стратегії. Ми не прив’язуємо прибуток до лістингу або інших подій, але ризики враховуємо. Прив’язка йде до часу, тобто інвестиція повинна окупитися через пів року, рік й так далі.

Nch: Які поради ви можете дати людям, які не хочуть довго чекати, щоб отримати прибутки, наприклад трейдерам?

РЛ: Коли люди приходять на крипторинок, переважна більшість хоче заробити багато й швидко й не всі намагаються розібратись у деталях справи. Це помилка. Крипта — це не лише спекуляція, за нею стоїть велика індустрія на базі технології блокчейну. Тому трейдери, як й інвестори, для початку повинні розібратись як він працює.

Для трейдерів також важливо стримувати емоції й бути готовими до втрати своїх грошей. Не варто торгувати на гроші з якими не можна попрощатися.

Крім базових знань про блокчейн та проведення фундаментального аналізу проєкту, трейдерам також потрібен технічний аналіз, який базується на попиті та пропозиції, як й на будь-якому ринку. Волатильність це якраз та штука, яка дозволяє швидко заробляти, але це не просто.

На ринок також сильно впливає новинний фон, хайп — за цим необхідно слідкувати.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: Na chasi / Crypto, щоб бути у курсі останніх новин та дізнаватися більше про можливості заробітку на крипторинку

Nch: Щодо хайпу. Як ви ставитесь до мемкоїнів?

РЛ: Абсолютно нормально. Я навіть тримаю деякі токени. Звісно, мемкоїни це певною мірою казино й вони роздувають ринок, але є одна велика перевага — меми масово залучають у криптоіндустрію нових людей. Дехто з них продасть свої DOGS або CATS й буде цьому радий, а дехто буде цікавитись криптовалютою глибше. Головне, що люди отримали певні навички роботи з блокчейном, гаманцями, транзакціями тощо. Якщо просто, то це популяризація крипти.

Nch: Якщо ви вже заговорили за особистий портфель, то розкажіть які монети холдите?

РЛ: Левова частка — це Ethereum. Я люблю інфраструктурні проєкти. Трохи тримаю Solana, TON, Celestia. Якщо йшлося про мемкоїни, в дуже малій кількості, це PEPE, BONK, BOME та деякі інші.

Nch: А як же біткоїн?

РЛ: Ні. Його немає у моєму портфелі.

Nch: Чому? Ви не вірите у позитивні прогнози?

РЛ: Навпаки. Я налаштований bullish. Мій прогноз, що BTC цьогоріч досягне $90-95 тис, але позначку $100 тис не подолає.

Nch: Чому тоді не купуєте біткоїн?

РЛ: Я на ньому вже багато не зароблю. Або потрібно чекати 10 років, щоб зробити 10-15 іксів.

Nch: Як ви вважаєте чи стане біткоїн та взагалі криптовалюта повноцінним платіжним засобом?

РЛ: Вона вже такою є. Для крипти це головна функція. Обсяги транзакцій USDT переважають навіть обсяги Visa, хіба це не доказ того, що криптовалюти вже є платіжним засобом?

Nch: Так. Я з вами згоден. Дякую за цікаву бесіду.

РЛ: І я вам дякую.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...