Реклама

Що таке токенсейли та як на них заробити?

Čytaty latynkoju
Що таке токенсейли та як на них заробити?
  1. Головна
  2. Крипто
  3. Що таке токенсейли та як на них заробити?
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Із запуском блокчейну Ethereum у 2013 році, який реалізував можливість створення смарт-контрактів, і появи стандарту ERC-20 2017-го, криптовалютні проєкти отримали можливість випускати свої токени без необхідності розробляти власну мережу. Це кардинальним чином змінило спосіб просування новачків: дало змогу стартапам залучати капітал, а інвесторам отримувати прибуток. І одним із головних способів просування у сфері криптовалют стали токенсейли.

Привіт, я Вадим Груша – CEO криптовалютного гаманця з вбудованою платіжною карткою Trustee Plus. Я працюю в цій галузі вже понад 10 років і бачив безліч проєктів, які починали свій шлях із токенсейлів. Велика частина з них давно канула в небуття, але деякі не тільки продовжили свій шлях, а й дозволили заробити своїм раннім користувачам.

Про таку можливість для заробітку ми сьогодні й поговоримо – дізнаємося що таке токенсейли, як вони працюють та яких типів бувають. Які ризики несе участь у ранніх стадіях розвитку проєкту й чи можна отримати прибуток на запуску токенів?

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал про криптовалюти: Na Chasi / Crypto

Що таке токенсейл і як він працює

Багато проєктів на стадії запуску шукають фінансування. Вони намагаються знайти партнерів і заручитися з ними співпрацею, яка дасть їм змогу реалізувати свої ідеї, а потім отримати прибуток і розплатитися з ранніми інвесторами.

Щоб не залежати від великих компаній, на традиційному ринку є й інший інструмент отримання коштів – IPO або публічне розміщення акцій. Компанія випускає акції та запускає їх у продаж, а будь-який приватний інвестор може купити їх для отримання потенційного прибутку в майбутньому. Компанія при цьому отримує можливість заощадити час і ресурси на залученні капіталу та розширити коло інвесторів, диверсифікуючи джерела свого фінансування.

Токени ж, що запускаються на базі інших мереж, стали цифровою версією акцій. Вони дали змогу отримати переваги IPO, поліпшивши його механізм за рахунок швидкості та зручності блокчейну – майже миттєве фінансування та просування проєкту.

У цьому контексті, токенсейл – це метод залучення фінансування до моменту, як активи компанії (токени) потраплять на крипторинок і будуть відкрито торгуватися.

Формати токенсейлів: публічні, приватні, біржові, децентралізовані

За допомогою токенсейлів було запущено безліч відомих проєктів. Наприклад, одна з найбільших екосистем, TRON, починала свій шлях із розміщення токенів – вона випустила 100 млрд TRX, 40% з яких було продано інвесторам. Протягом трьох днів проєкт провів найбільший на той момент токенсейл і залучив 70 млн.

Усі токени при цьому були випущені на базі мережі Ethereum. Уже влітку 2018 року проєкт запустив власний блокчейн і конвертував усі токени в монети TRX.

Ще одним відомим проєктом став BNB. Він також спочатку випустив токени в мережі Ethereum, а після переніс їх у свою мережу. Tron і BNB використовували формат ICO.

ICO – первинне розміщення монет

Загальна назва для просування токенів у форматі публічного продажу, що став популярним у 2017 році. Той період на криптовалютному ринку найчастіше називають “бумом ICO” – тоді щодня в середньому проводився щонайменше один токенсейл.

Умовно його можна розділити на кілька типів. Наприклад, за рівнем відкритості:

  • Публічні токенсейли – продаж токенів на відкритому ринку всім охочим інвесторам від інституціоналів до приватних інвесторів.
  • Приватний продаж токенів – токенсейли для вузького кола інвесторів, наприклад, великих гравців ринку перед запуском публічних продажів. Іноді цей раунд фінансування передбачає знижені ціни на токен або інші особливі умови. Також до приватних токенсейлів належить продаж токенів серед ранніх користувачів проєкту або учасників, які виконали певні умови.

Також на формат ICO впливає інструмент організації процесу продажів. Спочатку ICO проводилися самими проєктами. Пізніше з’явилися спеціальні платформи:

  • Біржові передпродажі (IEO) – у цьому випадку організацією займається не команда проєкту, а криптобіржа. Вона проводить лістинг токена, що відразу вирішує кілька проблем – вихід на широку аудиторію, скорочення витрат, зручність інвестування. При цьому біржа виступає гарантом – вона особисто перевіряє сумлінність проєктів і ретельно відбирає кандидатів на токенсейл.

Вирішення питання безпеки й стало головною перевагою біржового розміщення токенів і причиною їхньої популярності після буму 2017. Сьогодні всі найбільші біржі мають свій майданчик для раннього розміщення токенів – так звані лаунчпади, наприклад, Binance Launchpad або ByBit Launchpad.

  • Децентралізовані токенсейли (IDO) – формат децентралізованого розміщення токенів без участі посередників, що дає змогу прозоро проводити продажі незалежно від криптобірж. Сьогодні в DEX є безліч платформ для токенсейлів, що пропонують різні способи винагороди користувачів.
  • Також окремо варто відзначити STO – Security Token Offering або пропозицію токена/цінного паперу. У цьому випадку токени є цифровими версіями акції компанії, а отже можуть бути конвертовані в обидві сторони. Цей формат токенсейлу поєднує в собі переваги традиційного та криптовалютного ринків.

Ризики токенсейлів

У 2017 році запуск нового стандарту Ethereum пробудив не тільки масовий запуск ICO-токенів перспективних криптовалютних проєктів, але й створив поле можливостей для шахраїв. Завдяки галасу на ринку та відсутності регулювання понад 80% усіх ICO виявлялися обманом – вони отримували кошти і зникали. І це перший і головний ризик будь-якого токенсейлу – небезпека шахрайства. Саме через неї донині актуальні біржові IEO та інші форми регульованих продажів, як-от STO.

Відсутність регулювання має й зворотній бік, що впливає на заробіток на токенсейлах – надмірна регуляція або повна заборона. Наприклад, ще 2017 року влада Китаю та Південної Кореї заборонила будь-які форми проведення токенсейлів.

Висока волатильність – характеристика всього крипторинку, що впливає на дохід. Залежно від майданчика, для участі в ICO іноді потрібно утримувати кілька активів одразу. За відсутності можливості вільно розпоряджатися заставою в умовах низхідного ринку, прибуток може бути нижчим за загальні втрати.

Яким би перспективним не був проєкт, передбачити майбутню ціну токена практично неможливо. У більшості ж випадків нові токени дають низький дохід. Так нещодавно в HC Capital підрахували, що 23 з 28 токенів, запущених на Binance у першій половині 2024 року, втратили понад 50% своєї ціни. Найкращого результату досяг ZKsync – усього мінус 34,2% через тиждень після запуску.

Участь у токенсейлах на кшталт лотереї, однак шанси на виграш у ній можна збільшити за допомогою ретельного вивчення проєктів і диверсифікації ризиків.

Як заробити на токенсейлах

Щоб почати заробляти на токенсейлах потрібно виконати такі кроки:

  • Вибрати майданчик для торгівлі. Це може бути криптобіржа, що дає змогу одразу після продажу вивести кошти або інвестувати їх в інший проєкт, або DEX-майданчик, що залишає за користувачем повний контроль над його балансом. Вибір залежить тільки від ваших уподобань і довіри до керуючих сервісів.
  • Якщо ви працюєте на біржі, то зареєструйте обліковий запис, налаштуйте захист профілю та пройдіть верифікацію особистості. Сьогодні вона необхідна на будь-яких централізованих майданчиках, що виконують вимоги AML. На DEX-біржі досить підключити криптовалютний гаманець і підтвердити отримання доступу.
  • Після цього можна братися до пошуку проєкту. Вивчіть найближчі токенсейли – проведіть фундаментальний аналіз, звертаючи увагу на команду, концепт ідеї, дорожню карту, технічні документи й токеноміку майбутньої валюти.
  • Для участі виконайте умови, задані розробниками. У разі попередніх продажів придбайте майбутні токени на премаркеті.
    Продайте токени одразу після TGE – випуску токенів, їхнього лістингу на біржі, розблокування для передання інвесторам або закінчення приватних продажів. Або ж залиште токени, якщо вірите у майбутнє проєкту та зростання їхньої вартості.

У 2024 можна легко та безпечно брати участь у токенсейлах, з набагато меншими ризиками, ніж 7 років тому. Найчастіше біржі проводять власний аналіз і випускають на ринок перевірених кандидатів з високими шансами на зростання.

Але це не означає, що все зроблено за вас. У будь-якому разі, що необхідно зробити:

  • Завжди проводити власне розслідування проєкту та його токеноміки;
  • Вкладати тільки ті кошти, що не потрібні для життя просто зараз;
  • Бути готовим до втрати інвестицій, незважаючи на сприятливе тло;
  • Брати участь у передпродажах, щоб отримати токени за зниженою ціною;
  • Стежити за новинним тлом і загальним настроєм інвесторів на ринку;
  • Відстежувати всі анонси проєкту на офіційних ресурсах;
  • Перевіряти сайти на справжність, щоб уникнути фішингових атак.

І пам’ятайте, що токени, які торгуються на премаркет-платформах, ще не є повноцінними криптовалютними токенами. І стануть ними тільки після запуску смарт-контракту та емісії. Особливо актуальним цей момент став у 2024 році – у період ажіотажу навколо мем-токенів формату “tap-to-earn”.

Токенсейли сьогодні все ще є революцією залучення капіталу. Вони змінюються та знаходять нові втілення, але досі виконують свою головну мету – дають доступ до перспективних проєктів на ранніх стадіях їхнього розвитку.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...