У 2014 році в Києві на Львівській площі відкрилося перше в Україні та четверте у світі біткоїн-посольство. Його метою було розповідати жителям столиці про нову технологію, навчати роботі на першому в країні криптоматі з функцією купівлі BTC. До того ж воно стало місцем тяжіння для представників спільноти, осередком Bitcoin Foundation Ukraine.
У ті часи воно стало одним із перших кроків до визнання криптовалют в Україні.
“Усім привіт, я Вадим Груша, CEO Trustee Plus – криптогаманця з вбудованою платіжною карткою. У 2016 році я приєднався до криптоком’юніті. Тоді воно було ще маленькою, майже закритою спільнотою – майже всі знали одне одного і працювали над спільними проєктами. Відтоді й донині одним із наших головних завдань є популяризація криптовалют, їхнє масове прийняття. І те, що ми спостерігали впродовж цих років воістину вражає. У цій статті я хотів би обговорити як змінилося ставлення до цифрових активів за цей час і як українці сприймають крипторозрахунки в повсякденному житті”.
Біткоїн? Вперше чую!
Протягом п’яти років я спостерігав як зростала криптовалютна спільнота, а з 2017 року почав брати в прискоренні цього процесу безпосередню участь. Тоді ми з новоспеченою командою запустили свій перший проєкт – сервіс смарт-контрактів для бізнесу, а ще за два роки прийшли до ідеї запуску криптовалютного гаманця.
Відтоді ми запустили два продукти, які стали відповіддю на запит спільноти в зручному інструменті для зберігання, управління та розрахунків у цифрових активах.
Ще з 2016 року мені було цікаво спостерігати, як змінюється ставлення до біткоїна – від “скаму” до “нового класу активів”, змінюється ситуація в суспільстві загалом. Для цього я протягом довгого періоду часу проводив своєрідний експеримент – щоразу опиняючись у новому місці і купуючи що-небудь, я запитую, чи можна оплатити біткоїнами?
І якщо в 2016 я стикався майже завжди з нерозумінням, то зараз у 99% випадків ні в кого не виникає запитань що це таке. За моїми спостереженнями, такий рівень обізнаності був досягнутий за 6-8 років. Але чи підтверджують це дослідження?
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал про криптовалюти: Na Chasi / Crypto
Що говорить офіційна статистика?
Chainalysis, платформа даних про блокчейн, що працює в 70 країнах, щороку випускає звіт про рівень прийняття. Ми розглянемо звіти за останні три роки:
- У 2021 році, період активного зростання крипторинку, Україна посіла четверте місце у світі з поправкою на купівельну спроможність на душу населення.
- У 2022 році країна вийшла на третє місце – після В’єтнаму та Філіппін. Аналітики відзначили переважання на перших рядках рейтингу країн з економікою, що розвивається, та рівнем доходів населення нижче середнього.
- У 2023 році вона знову здобула п’яте місце – після Індії, Нігерії, В’єтнаму та США. За винятком останньої, лідерами рейтингу знову стали країни з економікою в стадії розвитку за версією Світового банку.
Дані засновані на трьох параметрах, що враховують купівельну спроможність громадян, ончейн-транзакції та обсяг торгівлі на P2P-ринках. Протягом трьох років Україна стала однією з двох країн, що постійно тримається на перших рядках топу.
Також аналітики з TripleA підрахували кількість власників цифрових активів у країні. У 2021 році їхня кількість становила 5,5 млн осіб або 12,7% усього населення. У 2022 році цей показник зріс до 6,5 мільйона українців або 15,7% – зростання на 1 мільйон користувачів і власників криптовалюти впродовж лише одного року.
Це зростання триває й сьогодні. У 2022 році, одразу після того, як ми запустили сервіс Trustee Plus, приріст нових користувачів становив близько 15-20 осіб на день. Сьогодні, станом на травень 2024 року, ця цифра становить 1 000+ осіб на день – понад 100 000 нових криптоентузіастів усього за 3,5 місяці.
Зберігати не можна використовувати
Біткоїн часто називають цифровим золотом і не дивно. Теза “криптовалюта – це актив для заощаджень і довгострокових інвестицій” не втрачає актуальності й тільки набирає обертів. Наприклад, на підтримку цього часто виступає автор книги “Багатий тато, бідний тато” Р. Кійосакі, закликаючи купувати золото, срібло та BTC.
В інтерв’ю з директоркою з маркетингу Binance, Рейчел Конлан розповіла, що в Україні сьогодні криптовалюту сприймають як “інструмент для безпечного зберігання коштів, що дає змогу отримувати доступ до грошей з будь-якого місця”.
Особливо актуальним це питання стало після початку повномасштабного вторгнення та економічної кризи. У людей з’явився запит не просто на заощадження грошей, а на пошук рішень, які не здатна знайти банківська та фіатна система.
І разом із запитом на зберігання та доступність в умовах банківських обмежень з’явився й запит на зручне використання та вирішення завдань. Сьогодні українці використовують криптовалюти в повсякденному житті – для оплати покупок, переказів на всі напрямки, пожертвувань і миттєвих донатів, модернізації бізнесу.
Про запит на зручні криптовалютні розрахунки говорять три основні чинники:
- Зростання призначеної для користувача бази – щонайменше 6,5 млн власників криптовалюти згідно з TripleA, наш особистий досвід активного зростання Trustee Plus по 1 000+ осіб на день, зростання кількості українських клієнтів криптобіржі Binance на 26% у 2023 році. За словами Рейчел Конлан, у компанії вважають, що до 2026 року їхня кількість досягне вже 10 мільйонів.
- Інтеграція криптоплатежів. З 2022 року бізнес у країні активно працює над впровадженням криптовалют у свою роботу – насамперед для оплати товарів. Протягом двох років платежі в цифрових активах запустили такі українські компанії, як великий забудовник DIM, мережа побутової техніки Stylus і ТехноЇжак, велика мережа зі 160 магазинами Foxtrot, ритейлер Riker, дистриб’ютор зарубіжних брендів DEKA.
- Запуск інноваційних проєктів. Українські криптокомпанії створюють нові рішення, що відповідають новим умовам і запитам.
Ще одним прикладом інноваційного рішення можна сміливо назвати криптокартки – інструмент, що дає змогу оплачувати криптовалютами товари та послуги у звичайних магазинах, які не мають підтримки цифрових активів і приймають тільки фіат. Це стало можливо завдяки конвертації валюти в момент купівлі на стороні провайдера. Власнику залишається чистий сервіс, який не потребує зайвих дій.
До трійки найкращих криптовалютних карток сьогодні входять дебетова картка від Trustee Plus для розрахунків у 60 млн торгових точок по всьому світу, KuCard від KuCoin для розрахунків у Європейській зоні та ByBit Card від міжнародної біржі.
Підбиваємо підсумки
Останні кілька років ми спостерігаємо тенденцію стрімкого зростання кількості власників і користувачів криптовалют в Україні, метою яких є вже не тільки збереження своїх заощаджень у кризових умовах, а й примноження їх через інвестиції (зростання клієнтів Binance), і використання в повсякденному житті для розрахунків (інтеграція платежів, розвиток і зростання Trustee Plus, запуск карток).
Перші кроки для масового визнання криптовалют уже зроблено. Рухаємося далі!