Хоча волатильність є нормою для криптовалютного ринку, високий рівень нестабільності та залежність від багатьох зовнішніх факторів роблять вкладення в цифрові монети високоризикованими інвестиціями. Щоб захиститися від падіння котирувань активів і убезпечити свої вкладення, деякі інвестори звертаються до стейблкоїнів — вартість цих монет стабілізується курсом фіатних валют і за замовчуванням залишається стійкою, не зазнаючи впливу волатильності. А для того, щоб більш виважено підходити до інвестицій навіть у високоволатильні криптоактиви, важливо усвідомлювати потенційні ризики, розуміти фактори впливу й аналізувати залежність цінності цифрової монети від зовнішніх чинників.
Тож, чим зумовлена ситуація на крипторинку та які фактори визначають котирування цифрових монет? Що враховувати при інвестуванні у криптовалюти та де стежити за курсами віртуальних активів? Читайте у матеріалі підготовленим моніторином обмінників криптовалют Scanbit. Актуальний курс, репутація та відгуки обмінників та криптвалютних бірж.
Що впливає на курс криптовалют
Розглянемо 9 ключових причин, через які криптовалютні активи зазнають драматичних падінь ціни або переживають бурхливі піки вартості.
Попит і пропозиція
Вартість криптовалюти, як і будь-якого активу, визначається попитом і пропозицією. Коли попит зростає швидше за пропозицію, ціна збільшується. Біткоїн, наприклад, має фіксований запас у 21 мільйон монет. Інші криптовалюти, такі як Ефіріум, не мають максимальної межі пропозиції. Деякі керівні команди диктують усю свою пропозицію криптовалюти, тому вони можуть прийняти рішення випустити більше токенів для аудиторії або спалити їх, щоб керувати грошовою пропозицією.
Деякі криптопроєкти дозволяють «спалити» наявні токени або відправити їх на непоновлювану адресу в блокчейні, щоб запобігти надто великому обігу. Це означає, що скорочення майбутньої пропозиції в поєднанні зі сплеском попиту підштовхує зростання ціни криптовалюти. Попит також може збільшуватися в міру того, як валюта набуває популярності серед аудиторії або за умови, що збільшується її корисність для користувачів, особливо якщо вона стає вигідною інвестицією.
Вартість виробництва
Як і для інших товарів, витрати на виробництво відіграють важливу роль у визначенні ціни віртуальних активів. Згідно з деякими дослідженнями, ціна монети на криптовалютних ринках тісно пов’язана з її граничною вартістю виробництва. Нові криптовалютні токени виробляються шляхом процесу майнінгу — майнери повинні використовувати обчислювальні можливості комп’ютера, щоб перевірити наступний блок у блокчейні. Чим більша конкуренція при видобутку певної криптовалюти, тим складнішим є сам процес майнінгу, оскільки майнери намагаються якнайшвидше розв’язати складну математичну задачу.
Так, собівартість виробництва приблизно дорівнює сумі прямих постійних витрат на технічне обладнання й електроенергію, необхідних для майнінгу криптовалюти, а також сумі непрямих витрат, пов’язаних із рівнем складності обчислювального алгоритму. У грошовому еквіваленті майнеру доведеться купити багато дорогих потужних майнінгових машин. Крім того, процес видобутку цифрових монет також вимагає дорогих рахунків за електроенергію — наприклад, споживання електроенергії для Біткоїн-майнінгу є більшим, ніж у деяких невеликих країнах.
Отже, вартість майнінгу постійно зростає, оскільки для успішного видобутку команді потрібно більше потужних ресурсів. Зі зростанням витрат на майнінг криптовалюта також збільшується в ціні. І це логічно — майнери не будуть майнити, якщо цінність валюти, яку вони видобувають, є недостатньою, щоб компенсувати їхні витрати на виробництво. Отже, доки є попит на використання блокчейну, ціна повинна зростати.
Діяльність криптовалютних бірж
Майже будь-яка біржа криптовалют буде включати в лістинг найпопулярніші токени, а основні криптовалюти, такі як Біткоїн, Ефіріум і USDT, торгуються на більшості бірж. Деякі менші токени, своєю чергою, можуть бути доступні лише на невеликій кількості бірж, що суттєво обмежує доступ потенційних інвесторів.
Якщо деякі постачальники гаманців об’єднують котирування для обміну набором криптовалют на кількох біржах, вони братимуть за це комісію, що збільшує інвестиційні витрати. Якщо криптовалюта також мало торгується на невеликій біржі, тоді сума, яку бере біржа, може виявитися занадто великою для деяких користувачів. Якщо криптовалюта перебуває в лістингу на кількох біржах, це може збільшити кількість інвесторів, які бажають її купити, а отже, збільшити попит. Тут працює класичний принцип співвідношення популярності та вартості — зі зростанням попиту зростає і ціна.
Рівень конкуренції
Існують тисячі різних видів криптовалют, і щодня випускається все більше цифрових монет. Хоча запустити нові криптопроєкти легко, важко зробити їх конкурентоспроможними та дійсно життєздатними, оскільки важливо створити мережу лояльних користувачів для цієї криптовалюти. І навіть проєкти, які є безумовно найуспішнішими, не залишаються стабільно лідерами за показниками домінування на ринку — основною причиною є постійне збільшення обізнаності та можливостей щодо альтернативних монет. Наприклад, Ефіріум став серйозним конкурентом Біткоїна через бум децентралізованих фінансів (DeFi), а USDT — через забезпеченість фіатом і стабільність курсу без залежності від волатильності ринку.
Якщо в блокчейні є корисне застосування для валюти, тоді можна швидко побудувати мережу, особливо якщо це посилює обмеження конкурентів. Якщо новий проєкт набирає обертів, це знижує цінність наявного конкурента, зменшуючи його вартість, одночасно збільшуючи вартість нової валюти.
Внутрішнє управління
Криптовалютні мережі рідко дотримуються статичного набору правил — їхні розробники засновують їх на спільноті, якій вони служать. Іноді власникам монет дозволяється вирішувати, яким чином видобувається чи використовується токен. Щоб мати змогу внести будь-які зміни в управління токеном, між зацікавленими сторонами має бути досягнутий консенсус. Інвесторам зазвичай подобається стабільне управління, яке також забезпечує більш стабільне ціноутворення.
З іншого боку, повільний процес оновлення програмного забезпечення для покращення протоколів може обмежити цінність криптовалюти. Якщо оновлення потенційно розблокує цінність для власників криптовалюти, але на його виконання потрібно дуже багато часу, це завдасть шкоди поточним зацікавленим сторонам. Деякі криптопроєкти мають способи «спалити» наявні токени або надіслати їх на невідновну адресу в блокчейні, щоб запобігти надто великій кількості токенів, що циркулюють.
Економічні умови та геополітика
Економічні фактори, такі як інфляція, відсоткові ставки та показники безробіття в країні, можуть вплинути на крипторинок загалом і на котирування окремих монет. Наприклад, якщо інфляція у країні висока, люди, швидше за все, інвестуватимуть у криптовалюти, щоб захиститися від негативного впливу інфляції на їхні активи.
Крім того, масштабні політичні події також впливають на всю світову економіку, що очікувано позначається на вартості більшості цифрових активів у моменти особливого загострення. Якщо акції світових гігантів демонструють негативну динаміку та спостерігається відтік інвесторів навіть із класичних ринків, це не може не впливати на ринок криптовалют і цінність криптомонет.
Регулювання
Загалом криптовалюти залишаються нерегульованими, завоювавши репутацію екосистеми, вільної від кордонів і регулювання. Відсутність регуляторного статусу цифрових монет пропонує користувачам як переваги, так і недоліки. Відсутність регулювання означає, що крипта може вільно використовуватися за кордоном, а також те, що вона не підпадає під такий самий урядовий контроль, як інші валюти. Однак уряди та зацікавлені сторони продовжують наполягати на необхідності регулювання криптовалюти. Інвестори також впливають на ціни, коли вони надто захоплюються активом, що призводить до його переоцінки. Вони також можуть спричинити його падіння, коли панікують щодо можливих втрат грошей.
Отже, правила в цілому регулюють торгівлю криптовалютою, але уряди більшості країн світу все ще не мають впроваджених ефективних практик регулювання цифрових монет, що робить криптоактиви особливо ризикованою та нестабільною інвестицією.
Такі продукти, як біржові фонди (ETF) або ф’ючерсні контракти, можуть забезпечити більший доступ для інвесторів, що збільшить їхню цінність. Регулювання також може дозволити інвесторам робити ставки проти ціни криптовалюти з ф’ючерсними контрактами або опціонами, що може зменшити волатильність ціноутворення на криптовалюту. Регулювання також може негативно вплинути на попит на крипту — якщо керівний орган змінює правила таким чином, що інвестиції в криптовалюту втрачають прихильність або отримують обмежені сценарії використання, це також може призвести до падіння ціни цифрової монети.
Кількість вузлів
Кількість вузлів показує, скільки активних гаманців існує в одній мережі, що дозволяє користувачам отримувати інформацію про силу спільноти. Так, велика кількість вузлів свідчить про сильнішу спільноту та тим самим збільшує шанси цієї монети пережити потенційну кризу.
Ви можете перевірити офіційну сторінку валюти або використати пошук Google, щоб дізнатися кількість гаманців у мережі. Якщо ви порівняєте кількість вузлів, а також загальну ринкову капіталізацію з показниками популярної валюти, ви побачите, як саме кількість вузлів впливає на ціну активу.
Соціальні медіа
Ажіотаж у соціальних мережах або публікації впливових людей можуть вплинути на цінність криптовалюти, піднявши або знизивши її вартість. Хоча криптовалютні біржі можуть надавати інформацію про блокчейн або валюту, також важливо перевіряти деталі, які можуть надходити з інших джерел, оскільки вони навіть не мають бути правдивими, щоб вплинути на рівень волатильності монети.
Так, намагаючись тримати інвесторів і зацікавлені сторони в курсі, ЗМІ працюють як на користь, так і проти показників котирувань криптовалют. Крім того, будь-які зміни в будь-якому з факторів, обговорених вище, швидко публікуються та поширюються в медіа. Як наслідок, хороші новини для користувачів і інвесторів спричиняють підвищення ціни активу, тоді як погані — її зниження.
Де стежити за курсом криптовалюти
Сьогодні для інвесторів доступна велика кількість сервісів, що дозволяють автоматично та в режимі реального часу моніторити курси цифрових активів і тим самим стежити за динамікою криптовалютного ринку загалом. Так, наприклад, функціонал ресурсу Scanbit значно спрощує аналіз цінності віртуальних монет і пропонує користувачам інструментарій не тільки для моніторингу курсу певної криптовалюти на ринку, а також для порівняння обмінних курсів, що пропонують різні біржі й обмінники.
Ретельний аналіз тенденцій ринку та динаміки окремих активів, а також використання сервісів для відстеження котирувань монет допомагають мінімізувати ризики та максимізувати потенційну вигоду. Але завжди важливо пам’ятати, що вкладення у криптовалюту залишаються інвестиційним інструментом із високим рівнем ризику. Тож, диверсифікуйте свій портфель активів і вкладайте в цифрові монети тільки ті гроші, які ви можете дозволити собі втратити.