Реклама

Що таке стейблкоїни та як їх використовувати?

Čytaty latynkoju
Що таке стейблкоїни та як їх використовувати?
  1. Головна
  2. Крипто
  3. Що таке стейблкоїни та як їх використовувати?
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Стейблкоїни — це криптовалюти, які вважаються забезпеченими фіатними валютами та «прив’язаними» до стабільних активів. На відміну від інших віртуальних активів, таких як Біткоїн, їхні ціни залишаються стабільними та вони не схильні до волатильності, що є головною особливістю та перевагою монет цього типу.

З моменту своєї появи криптовалюти вважалися особливо нестабільними інвестиційними інструментами, коли мова йшла про їхню вартість. Це призводило до стрибків цін і крахів, у деяких випадках обмежуючи використання та не дозволяючи цифровим активам застосовуватися для повсякденних операцій із товарами та послугами через ризики для постачальників і торговців.

І тут на допомогу приходять стейблкоїни. 

Якщо вірити теорії та фактам, валюта, «прив’язана» до звичайної фіатної валюти, наприклад, до американського долара чи іншого активу з відносно стабільною ціною, запобігає коливанням цін.

Що це означає та як це працює на практиці? Досліджуємо в нашій статті.

Які є приклади стейблкоїнів?

Централізовані стейблкоїни

  • Tether (USDT). Tether — одна з перших і найвідоміших стабільних монет. За словами розробників, вона забезпечена резервом реальних доларів — «заставою», що знаходиться «поза мережею», тобто в реальному місці, яке контролюється централізованою третьою стороною. Маючи цей тайник у сховищі банку, інвестори можуть бути впевнені, що кожна їхня монета дійсно коштує один долар, утримуючи ціну стабільною. На цей стейблкоїн припадають колосальні 48% усього обсягу торгівлі криптовалютою. Є лише одна проблема: компанія Tether Ltd, яка випускає токени USDT, так остаточно і не довела, що валюта справді повністю забезпечена, що досі викликає сумніви серед інвесторів.
  • Gemini Dollar (GUSD)/Paxos Dollar (PAX)/USDC. Розроблені венчурними капіталістами близнюками Вінклвоссами, блокчейн-стартапом Paxos і криптовалютною біржею Coinbase (у співпраці з платіжною платформою Circle), ці стейблкоїни користуються прихильністю інституційних інвесторів — усі вони були ретельно перевірені фірмами з Волл-стріт і відповідають місцевим нормативним режимам. Оскільки Tether стає менш надійним, ці токени стають лише більш популярними.
  • (EMOJI): Filecoin (oneFIL). Розроблений ICHI протокол для створення «децентралізованих грошових органів», oneFIL є стейблкоїном для мережі Filecoin. Він підтримується USDC і рідною монетою Filecoin, FIL. Його мета — забезпечити стейблкоїн для ширшого розвитку мережі Filecoin, а також надавати стимули та знижки для покупців і постачальників сховищ Filecoin.

Забезпечені золотом стейблкоїни

Хоча переважна більшість стейблкоїнів забезпечена доларами США, які зберігаються в банківському сховищі, ослаблення настроїв навколо американської валюти та фіату загалом призвело до розробки стейблкоїнів, забезпечених іншими активами, в тому числі золотом. Вони значно відрізняються за своєю формою та зручністю використання, але всі забезпечені інвестиційним золотом.

CACHE gold (CACHE) є одним із найпопулярніших серед них. Кожен CACHE забезпечений 1 г чистого золота, що зберігається в сховищах по всьому світу. Надсилання токенів CACHE еквівалентно надсиланню 1 г золота за токен, оскільки їх можна легко обміняти на фізичне золото в будь-який час.

Є також Tether Gold (XAUt) і PAX Gold (PAXG), які працюють за аналогічним принципом, але натомість прив’язані до однієї тройської унції інвестиційного золота. Вони також мають вищу мінімальну суму викупу в порівнянні з CACHE.

Алгоритмічні стейблкоїни

  • Terra (LUNA) — це децентралізований стейблкоїн, що означає, що замість того, щоб покладатися на надійну третю сторону, він використовує складний алгоритм для підтримки стабільності. Для цього він балансує «он-чейн» резерви, тобто кошти зберігаються в смарт-контрактах — з автоматичним попитом і пропозицією, що зменшує ймовірність того, що трейдери випадково або навмисне змінять ціну.
  • Ampleforth (AMPL) спирається на подібний процес. Замість того, щоб фізично підтримувати кожен AMPL одним доларом США, він натомість використовує процес, відомий як «перебазування», щоб автоматично коригувати циркулюючу пропозицію криптовалюти у відповідь на зміни попиту та пропозиції. Якщо ціна AMPL більш ніж на 5% вище або нижче базової ціни в доларах США, це збільшить або зменшить пропозицію в обігу, намагаючись підштовхнути ціну до 1 долара. Оскільки це перебазування є пропорційним для всіх гаманців, власники AMPL завжди зберігають свою частку в загальній мережі AMPL.
  • Dai (DAI) виділяється з-поміж інших конкуруючих стейблкоїнів, оскільки він широко використовується, залишаючись децентралізованим. DAI, створений блокчейн-компанією MakerDAO, — це токен ERC20, вартість якого прив’язана до долара США і може використовуватися для переказів між гаманцями Ethereum.

Повний список популярних стейблкоїнів

Прив’язані до USD

  • Tether (USDT)
  • True USD (TUSD)
  • Gemini Dollar (GUSD)
  • USD Coin (USDC)
  • Paxos Standard (PAX)
  • Binance USD (BUSD)
  • DAI
  • HUSD
  • sUSD (SUSD)
  • mStable USD (MUSD)
  • Ampleforth (AMPL) (алгоритмічний)

Прив’язаний до GBP

  • Binance GBP Stable Coin (BGBP)

Прив’язаний до EUR

  • Stasis Euro (EURS)

Прив’язаний до TRY

  • BiLira (TRYB)

Прив’язаний до KRW

  • Binance KRW (BKRW)

Прив’язані до золота

  • CACHE Gold (CACHE)
  • Tether Gold (XAUt)
  • Paxos Gold (PAXG)

Інші

  • Petro (PTR) (забезпечений нафтою)
  • Libra (забезпечений кошиком валют)

Як використовуються стейблкоїни?

Як і більшість цифрових активів, стейблкоїни здебільшого використовуються як засіб збереження та засіб обміну. Стабільні монети дають трейдерам тимчасовий відпочинок від нестабільності, коли ринок падає, а також можуть застосовуватися в динамічному світі децентралізованих фінансів (DeFi) для таких речей, як підвищення прибутковості, кредитування та надання ліквідності.

Більшість трейдерів та інвесторів отримують доступ до стейблкоїнів, купуючи їх на біржових платформах, але також часто можна карбувати нові стейблкоїни, вносячи необхідну заставу до компанії-емітенту, наприклад, долари США за допомогою Tether або фізичне золото за допомогою CACHE gold.

Як купити стейблкоїни на прикладі USDT

Якщо ви хочете інвестувати у стабільні монети за допомогою спеціалізованих бірж або онлайн-обмінників, то зробити це дуже просто. Головне — знайти надійну та перевірену платформу, щоб придбати криптовалюту з максимальною вигодою та мінімальними ризиками.

Розглянемо інструкцію покупки Tether через сервіс Scanbit, який допоможе знайти обмінники та біржі, яким точно можна довіряти.

  1. Заходимо на сторінку обміну USDT Scanbit

  1. Вибираємо напрямок обміну (наприклад, UAH — USDT).

  1. Визначаємося з типом сервісу (біржа або обмінник) та сортуємо рейтинг за курсом.

Чому стейблкоїни стали такими популярними?

Стейблкоїни надзвичайно популярні серед користувачів, трейдерів і інвесторів по всьому світу. Tether, наприклад, стабільно входить до топ-3 найпопулярніших криптовалют. Так, станом на середину липня 2023 року, монета є третьою у світі за об’ємом ринкової капіталізації з показником $84 млрд, поступаючись тільки Біткоїну та Ефіріуму. Також USDT є світовим лідером за показником 24-годинного обсягу торгів — на момент написання статті він становить $20 млрд.

Чому люди обирають стабільні монети замість криптовалют, таких як Біткоїн

Перша та ключова причина полягає в тому, що вони є стабільними, хоча це й відносно. Оскільки стейблкоїни нібито забезпечені фіатною валютою, інвестори можуть бути впевнені, що кожен їхній токен завжди продаватиметься за один долар. Це нібито гарантує, що курси активів не впадуть та залишатимуться стабільними та стійкими навіть попри негативні настрої в індустрії та загальне падіння крипторинку.

З цього можна зробити висновок, що стейблкоїни є надійним притулком для стурбованих інвесторів, які бояться волатильності та пов’язаних із нею ризиків. Багато бірж, у тому числі Binance, найбільша біржа у світі, не дозволяють трейдерам купувати фіатну валюту, а лише дозволяють купувати та продавати криптовалюту. Це означає, що інвесторам часто складно швидко перевести свої криптовалюти в фіат, коли ситуація стає складною. Для цього їм, можливо, доведеться перевести монети через кілька бірж або навіть почекати кілька днів.

Ось тут і приходять на допомогу стейблкоїни. Оскільки вони є криптовалютами, вони доступні на більшості бірж. Проте, оскільки вони відповідають вартості фіатної валюти, вони є свого роду тимчасовим притулком для інвесторів, які хочуть захистити свої кошти під час ведмежого ринку. Таким чином, стейблкоїни схожі на версії американського долара або інших стабільних активів з підтримкою блокчейну. Це за умови, що вони збережуть свою цінність.

Недоліки стейблкоїнів

Інвесторам потрібні докази того, що монети забезпечені резервами. У випадку з Tether це ніколи не було остаточно надано та доведено, що викликає чутки про те, що валюта не є повністю забезпеченою та була фактично викарбуваною з повітря.

Стейблкоїни не є обов’язково стабільними. Так, Gemini Dollar зростав на кілька центів кілька разів протягом останнього року, оскільки трейдери вкладали в нього гроші. За іронією долі, багато з цих коштів інвесторів надійшли від Tether, який раніше впав до $0,51 на деяких біржах. Таким чином, стейблкоїни можна вважати «відносно» стабільними, а не абсолютно стабільними, особливо якщо порівнювати їх з такими нестабільними активами, як Біткоїн.

Представники Tether постійно заявляли, що USDT насправді на 100% забезпечений доларом США, але коли Tether оприлюднив розбивку своїх резервів (вперше за сім років), виявилося, що менше як 3% монет насправді були дійсно забезпечені фіатом.

Американські законодавці також не є прихильниками стейблкоїнів загалом. У своїй доповіді Конгресу про монетарну політику голова Федеральної резервної системи Джером Пауелл заявив, що стейблкоїни потребують більш жорсткого регулювання.

«Якщо вони збираються стати значною частиною світової екосистеми платежів, тоді нам потрібна відповідна нормативна база, якої, чесно кажучи, у нас немає», — сказав він. У липні 2021 року міністр фінансів президента Байдена Джанет Єллен зустрілася з вищими регуляторними органами, щоб «обговорити міжвідомчу роботу» навколо стейблкоїнів, при цьому міністр Йеллен закликала регуляторних органів «діяти швидко, щоб забезпечити наявність належної нормативно-правової бази в США».

Крім того, Народний банк Китаю також забив тривогу щодо стейблкоїнів — заступник голови Фань Іфей заявив, що глобальні стейблкоїни комерційних організацій «можуть створювати ризики та виклики для міжнародної валютної системи, а також для системи платежів і розрахунків». Іфей додав, що китайська влада «дуже стурбована цією проблемою» та вжила невизначених заходів.

Майбутнє стейблкоїнів

Популярність стейблкоїнів за останні роки зросла, і очікується, що вони відіграватимуть все більшу роль в екосистемі криптовалют. З огляду на волатильність традиційних криптовалют, стейблкоїни є більш надійним варіантом для тих, хто хоче інвестувати в криптовалюти з метою заощаджень або використовувати їх для щоденних транзакцій.

Стейблкоїни також стають все більш доступними, оскільки основні платіжні платформи, такі як PayPal та Visa, тепер приймають певні стабільні монети як оплату. Це прийняття основними платіжними провайдерами стало значним кроком до прийняття стейблкоїнів загалом.

Крім того, стейблкоїни забезпечують ефективніші транскордонні транзакції — транзакції зі стейблкоїнами можна завершити за лічені секунди з мінімальними комісіями, що робить їх привабливим варіантом як для компаній, так і для приватних осіб.

Тож, сьогодні ідея цифрового долара, тіньової валюти, яка переміщує фіат у блокчейн, не ризикуючи своєю вартістю, стає все більш спокусливою. Таким чином, стейблкоїни можуть стати чудовим варіантом для доповнення ваших інвестицій у традиційні криптовалюти, забезпечуючи цифровим валютам стабільне майбутнє.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...