Незважаючи на невизначений правовий статус криптовалют, бажаючих торгувати на цьому ринку не меншає. Ризики практично відсутні, якщо ви купуєте та продаєте легальні, “білі” активи.
Що таке брудна криптовалюта?
Чорною криптовалютою називають монети та токени, що були отримані у результаті будь-якої незаконної діяльності, наприклад, були придбані з метою “відмивання” грошей або викрадені. Згідно з різними оцінками, щороку близько трьох мільярдів доларів задіяні у “відмиванні” коштів через криптовалюти, а 40% усіх операцій з біткоїном – незаконні. Криптовалюту “забруднюють” хакерські атаки, шахрайство, скам-проекти, послуги чорного ринку і т.д. Навіть якщо користувач придбав “брудні” монети звичайним, легальним способом, вони все одно ідентифікуються та наводять підозри на покупця. Недобросовісні продавці зазвичай проводять криптовалюту через міксер транзакцій і в такому випадку біржі блокують її використання. Частина бірж самостійно займається “відбілюванням”, використовуючи свою репутацію та довіру клієнтів. Хоча у незаконних транзакціях беруть участь усі криптовалюти, в тому числі стейблкоїни, найбільше випадків стосуються саме біткоїна через його найвищу ліквідність.
Чим загрожують операції з чорною криптовалютою?
Законодавство з приводу нелегальних транзакцій все ще знаходиться в розробці, проте в деяких країнах вже передбачена відповідальність. Згідно AML-політики, учасники торгів та посередники можуть сплачувати штрафи за такі операції.
Регульовані криптобіржі заносять гаманці до чорного списку та відмічають активи в ньому як підозрілі. Для цього достатньо придбати всього одну “брудну” монету чи токен. Якщо підозри падають на біржовий гаманець, його власника блокують і змушують пройти верифікацію та пояснити походження коштів. Біржі можуть повідомляти регуляторам інформацію про користувачів. Окрім того, в разі потрапляння чорної криптовалюти на ваш особистий гаманець, всі активи на ньому будуть скомпрометовані і їх буде важко продати через блокування транзакцій біржами та сервісами обміну. Подальша спроба пропустити такі монети через міксери небажана, тому що транзакції будуть сприйматися як спроба “відмивання”. Простіше кажучи, покупка проблемних криптовалют це втрата грошей, оскільки таку крипту ніхто не захоче згодом прийняти, окрім як за величезні відсотки. До речі, саме тому найбільший попит і ціна на щойно намайнені, нові біткоїни.
Як майданчики відстежують чорну криптовалюту?
Більшість криптовалют дозволяють відстежувати транзакції у мережі, попри бажання криптовалютних ентузіастів залишатись інкогніто. Виключення становлять лише анонімні монети Monero та Zcash. Перевірка криптовалюти на “чистоту” доступна як великим гравцям, так і звичайним користувачам за допомогою AML-сервісів. Бот надає усю інформацію про історію адрес, на яких знаходились монети та оцінює ступінь забрудненості транзакції. Він зростає, якщо цей список містить підозрілі адреси, адреси з даркнету чи ненадійних бірж, що не використовують процедуру KYC. Зловмисники зазвичай використовують міксери, що заплутують сліди транзакції, але деякі сервіси здатні розплутати і такі схеми.
Як захистити себе від чорної криптовалюти?
Безпека криптовалют у вашому гаманці потребує належних превентивних заходів, тому що виправити наслідки буде значно важче. Щоб захистити себе і свої кошти, переконайтесь, що купуєте “чисту” криптовалюту, яка не бере участі у “відмиванні” коштів. Як перевірити свої біткоїни? Обов’язково використовуйте AML-сервіси, що досліджують походження монет, і перевіряйте кожну транзакцію. Купуйте криптовалютні активи на перевірених платформах і уникайте покупки у приватних осіб. Використовуйте окремий гаманець для неперевірених, нових джерел надходження. Занотовуйте усі транзакції та користувачів в якості доказів на випадок проблем.
Придбати криптовалюту безпечно і вигідно можна на сайті.