Публікація має інформаційний характер та не заохочує до фінансових інвестицій
WEB 3.0 та “Валідатори”
Ера посередників між клієнтом та послугою зменшується кожного разу коли люди чують про «web 3.0». Навіщо проходити складну ідентифікацію, підтверджувати імейли, оплачувати комісію, використовувати додатки, якщо за допомогою кліку є можливість одразу підключитися до мережі.
Для початку взаємодії з “web 3.0” вистачить встановити інтернет гаманець для криптовалюти. Розглянемо на прикладі “Keplr”.
“keplr” — це програма для браузера “Chrome” яка підтримує підключення до 25+ блокчейнів, та взаємодіє з ними.
До функцій таких гаманців входить делегація власних криптовалют валідаторам. Якщо ви вперше чуєте це слова, ви точно чули про майнерів, це майже рівні поняття, різниця загалом в тому що вони працюють за принципом “Proof-of-stake” замість “Proof-of-work”. Валідатори забезпечують безпеку мережі за рахунок замороження фінансів в екосистемі, та беруть безпосередню участь в розвитку мережі через силу голосу в прийманні рішення (сила голосу залежить від кількості заморожених коінів мережі).
Це не означає що ви віддаєте свої кошти на рахунок валідатора, кошти залишаються на вашому гаманці, про те ви вже не можете їх використовувати в будь-який момент, щоб знову отримати доступ до них, потрібно витримати період від 14 ти до 28 днів (залежить від правил мережі). Це забезпечую мережі стабільність і гарантує безпеку, що ви не будете водночас тікати при початку бурі на крипто-біржах, коливанню ціни або економічного спаду. А також це гарантує що інші учасники не будуть залишати вас наодинці, і всі разом тримаються в важкі фінансові часи.
І тут постає запитання, “заради чого мені це робити?”, звичайно що заради винагороди в співвідношенні до вашого балансу. Блокчейн особисто дякує $ валідаторам за витримку, а вони в свою чергу сплачують вам “reward”, пропорційні до вашої частини, виплати нараховуються по відсотковій річній ставці кожного дня (Відсотки бувають дуже приємні).
Окей, це все виглядає цікаво, але як це може впливати на бажання спекуляцій на біржах, якщо більшість користувачів криптовалюти хочуть просто купити її дешевше та продати дорожче? Відповідь літає в повітрі, нічого не заважає вам так само продати коіни коли закінчиться період розмороження, але за цей час збільшується ваш баланс щомісячно, приблизно на 5-10% від початкового депозиту, а також є можливість реінвестувати вже зароблене до замороженого балансу, або вивести зароблене для використання в інших проектах, перерахуванню в фіат. Згодом ви запитаєте себе “Навіщо мені їх взагалі продавати?”.
Це тільки початок шляху криптовалют в стійкості до падіння ціни. Якщо ми заглянемо трішки в мрійливе майбутнє, де коіни й токени не обмінюються на фіатну валюту, а циркулюють всередині блокчейнів, коли для оплатити товарів або послугу використовують крипто-гроші, то стає зрозуміло що при дефляційній моделі більшості криптовалют умовна ціна зможе знижуватись тільки по відношенні до інших криптовалют, але циркуляція в мережі припине коливання, саме тому стає важливішим збільшення кількості коінів на балансі, замість еквівалента в фіатій валюті.
Повернемося до теми як саме “web 3.0” підштовхує до замороженню коштів, та які подарунки чекають на користувачів за цей і без того вигідний вид заробітку.
Логіка надзвичайно проста, індустрія блокчейнів стрімко набирає оберти, вже не так легко знайти IT-компанію яка не використовує блокчейн. І частіше нові компанії формують свою проекти з використанням цих технологій (навіщо випускати акції під контролем біржі якщо є можливість використовувати власну валюту всередині проекту).
За старим принципом запуску проекту використовують “пресейли” (продаж коінів по заниженій ціні, в декілька етапів). Пресейли одразу дають фінансування проекту, команда отримує фіатні кошти. Темна сторона полягає в тому що саме ті спекулянти що придбали коіни за низькими цінами до старту продажу, зливають їх при першій можливості. Цей старий як час принцип фінансування починає відживати своє в світі блокчейнів, все частіше проекти бажають аби їх коіни зберігали якомога довше, та при залученні нових користувачів збільшувалась загальна капіталізація, що забезпечує брендинг та довіру в довгостроковій перспективі. Було винайдено рішення цього питання, і звучить воно так – “Гайда не робити повноцінний пресейл, замість цього ми рівномірно роздаємо наші коіни добросовісним користувачам іншої мережі яка вже має свій бренд, та співпрацюватиме з нами”. Під добросовісними користувачами як раз і мають на увазі тих хто делегував кошти, пожертвував можливістю спекуляцій заради безпеки своєї мережі, та беруть безпосередню участь в її розвитку.
Саме за таким принципом і відбуваються “еірдропи”, це ті самі “подарунки” від нових проектів які хочуть, щоб ви захищали їх мережу в майбутньому. Пресейли теж можуть відбуватися але вже не в тій кількості, щоб з моменту запуску проекту шокувати інвесторів шаленим падінням ціни.
Приклад використання повного пресейлу без еірдропу (інвестори продають одразу як ціна наближається до профітного рівня)
“Подарунки” на прикладі
Якщо ми зберігаємо кошти в мережі замороженими, ми отримаємо нарахування коіну мережі, і маємо можливість отримувати “подарункові” коіни нових мереж які створені всередині основного блокчейну або співпрацюють з ним.
Розглянемо приклади та умови отримання “еірдропів” в мережі “COSMOS NETWORK”
“COSMOS NETWORK” – це блокчейн третього покоління, мета якого створити інтернет блокчейнів, безпосередню взаємодію між блокчейнами різного типу та напрямку за допомогою “IBC-протоколу”. Внутрішній коін блокчейну – “ATOM”
Є декілька умов які потрібно виконати в мережі для отримання “єірдропу” нового проекту, а саме ті умови які потребує конкретний проект, та які оголошуються наперед ще за час до його запуску. Це рішення для терплячих та стриманих. Програма створює знімок адрес гаманців в конкретний день року, це може бути різний період від 30 до 180 днів. Залежить виключно від побажань команди проекту.
Наприклад щоб отримати коіни децентралізованої біржі “Crescent” – потрібно делегувати коін “ATOM”. Також була можливість отримати додаткові бонусні виплати за голосування в “пропозлах” мережі. “пропозл – вид прийняття рішення в середні ком’юніті блокчейну за умови переваги більшості голосів”.
другий етап еірдропу коінів “CRE” децентралізованної біржі “Crescent”
Переглянемо складніші варіанти. “Agora Metaverse” (“інтер-метавсесвіт протокол” що дозволяє користувачам блокчейну “Binance” підключатися до інших всесвітів, таких як Decentalend). Щоб отримати “еірдроп” цього проекту потрібно мати конкретну кількість заморожених коінів, або більшу за неї. Але з можливістю вибору якого саме коіну, це може бути “ATOM”, JUNO” або “OSMO” які є частиною мережі “COSMOS”.
Будь-хто, хто зробив стейк (інша назва замороження) на 30 Atom, 30 Juno або 50 Osmo 23.04.2022 (дата знімка)
Звичайно частина користувачів яка отримують нові криптовалюти мають бажання водночас продати їх при можливості, ця тенденція поступово починає згасати, більшість користувачів почнуть обмінювати коіни на коіни, а не фіатні кошти. Цінність крипто-валют зростає кожного дня, наразі це відбувається в тіні ведучих проектів таких як Bitcoin, та спекуляціях на його ціні, але ми вже можемо зазирнути в конкретний напрямок розвитку самої технології блокчейну, а не тільки фінансовій частині криптовалюти. На думку автора ми знаходимося на етапі зародження та переходу від фінансової цінності блокчейну до її технологічної цінності, яка створює продукти та сервіси. Наразі для поліпшення життя, в перспективі для технологічного прогресу нашого століття. Адже немає сумніву що децентралізовані системи де кожен має право голосу в розвитку системи, краще ніж централізовані компанії які приймають рішення виходячи тільки з власних поглядів та цілей. А коли вам за це ще й платять 😎