Зараз питання розвитку цифрової економіки явно не на часі, але оскільки вона вже існує, її участь у подіях фінансового світу неминуча. Адже криптовалюта — це гроші, які були створені для людей, а не для держав чи банків, і саме простим людям вона стає в нагоді. Криптоспільнота є величезною групою ентузіастів з усього світу, які активно спілкуються між собою та здатні самоорганізовуватись і творити дива, якщо цього вимагають обставини.
Коли росія напала на Україну, криптоспільнота розділилася на два табори – проукраїнський та проросійський. І поки другі ображалися, чого біржі раптом почали блокувати їхні рахунки, перші швиденько мобілізувалися і почали збирати гроші на допомогу Україні. Однією з них є британо-українська криптобіржа BTC-Alpha. Біржа припинила обслуговувати резидентів країни-агресора, а також започаткувала фонд криптовалютних пожертв на потреби ЗСУ та населення України, що постраждало від війни.
Фонд під назвою Alpha for Ukraine завірив свою роботу з перевіреними волонтерськими організаціями та регулярно звітує на своєму сайті про придбану гуманітарну допомогу з фотопруфами. Усі закупівлі можна відслідкувати, кожна витрачена копійка фіксується. Платформа вже отримала дві офіційні подяки за волонтерство – від Вінницького військового шпиталю та від командування й особового складу військової частини A1660.
Чого нас вчить цей приклад? Того, що криптовалюта ідеально підходить для допомоги населенню у кризових ситуаціях, у деяких випадках навіть більше, ніж фіат. Вона ідеально підходить для швидкого збору благодійних коштів. Навіть NFT-ринок зараз працює на благо України, адже ряд авторів невзаємозамінних токенів направляє виручені за їх продаж кошти на допомогу ЗСУ та громадянському населенню.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Чому пожертви в криптовалюті — найкращий варіант допомоги
- Криптовалюту можна швидко надіслати з будь-якої країни.
- Криптовалюта не залежить від банківської системи, в роботі якої у військовий час можуть статися непередбачувані перебої.
- Криптовалюту можна вивести у будь-якій фіатній валюті на будь-яку банківську картку.
Не дивно, що гроші, створені для р2р-обміну, мають такі важливі риси, як універсальність, швидкість та простоту транзакцій. Адже у основі їх створення лежить недовіра до інституцій та організацій, які користуються своєю владою та можуть впливають на користувачів. Але це не означає, що криптовалюти не можуть бути ефективними у руках організованих груп небайдужих людей. Система смарт-контрактів є прозорою, усі транзакції можна відслідкувати (звичайно, якщо мова не йде про анонімні блокчейни, у яких усі дані зашифровані). Можливість відслідкувати усі зміни у реєстрі блокчейну є особливо корисною саме для благодійних організацій – можна бути певними, що кошти йдуть за призначенням, бо, на жаль, завжди знаходяться нечесні люди, що прикидаються благодійними діячами, а насправді набивають власні кишені. Там же можуть зберігатися й дані про документи, що засвідчують особу, медичні довідки та її право на певні види діяльності.
Поки що такого рівню організованості з масивами різноманітних даних та документації благодійні організації України не досягли, але пожертви у криптовалюті працюють і вже зараз на ці кошти закуповуються ліки для солдатів та тероборони, їжа та предмети першої необхідності для переселенців. Сподіваємося, цей досвід, хоч і такий гіркий, стане поштовхом для переходу благодійності в блокчейн та розвитку її організації у напрямку технологій майбутнього.