Ми звикли тримати документи у смартфоні, криптовалюту в додатку та купувати усе в мережі. Цифрова революція вже до невпізнаваності змінила наш світ. Але у 2021-му ми ще й почали активно замінювати реальні речі на віртуальні аналоги. Сьогодні навіть цю статтю або її фрагмент, за бажання, можна продати не виданню, а фізичній особі на NFT-аукціоні. Так, журналіст газети The New York Times Кевін Рус пустив із молотка невзаємозамінний токен своєї колонки за 570 тис. доларів. Я готова продати свою колонку за половину цієї суми 🙂
Ринок NFT — один із найбільш загадкових феноменів сучасності. Незважаючи на те, що скоро він трансформує все, що нас оточує, в цифру, більшість і досі не розуміє, що криється за цією абревіатурою.
У цій статті не буде технічних нюансів функціонування токенів, ми поговоримо про те, як практично застосовують NFT, його перспективи, потенціал для нас та український досвід.
Що таке NFT?
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Non Fungible Token (невзаємозамінний токен) у більшості країн світу став криптографічним аналогом документа, який підтверджує право власності на діджитал-актив. Якщо застосунок “Дія” допоміг скомпонувати купу особистих документів у смартфоні та прибрав із переліку посередників держслужбову бюрократію, то NFT діджиталізував сферу авторських прав.
У фундаменті цієї конструкції лежить блокчейн — своєрідна база даних, яка одночасно зберігається на величезній кількості комп’ютерів. Записи в реєстрі блокчейн-ланцюга і є токенами.
На відміну від паперових документів NFT неможливо втратити чи підробити. Інформація про власника зберігається на кожному вузлі блокчейну. Тому зламати базу даних або знищити її хакерською атакою не вийде. Кріейтори та інвестори отримали інструмент, який вивів авторське право на новий рівень захисту, безпеки і надійності.
Коли з’явилася технологія та чому стала популярною?
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Хоча сама технологія з’явилася в далекому 2012, а перші NFT-проєкти стали доступними у 2017, пік популярності токена прийшовся на екватор 2021 року. У серпні торгові обсяги найпопулярнішого маркетплейсу OpenSea аналітики The Block оцінили в 3,16 млрд доларів.
Драйвером стрімкого росту ринку став продаж колажу із зображень цифрового художника Біпла. У березні 2021 року на аукціоні Christie’s його картину оцінили в колосальні 69,3 млн доларів. Вперше у світовій практиці в колекцію покупця відправилося не полотно, яке можна повісити на стіну, а звичайний файл із зображенням у форматі JPEG.
Хто й навіщо купує NFT?
Згідно з даними дослідження аналітичних компаній Adweek та The Harris Poll, покупців із крипторинку можна умовно поділити на дві групи: інвесторів та колекціонерів. Перші — розраховують на ріст вартості придбаного активу. Другі — на його унікальність.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Хоча в теорії купити картину чи пісню за 10 доларів і перепродати за 1000 можливо, на практиці успішних кейсів небагато. Ключова проблема — в нестабільності ринку NFT. Якщо в серпні 2021 року сукупний обсяг торгів на профільних маркетплейсах оцінювався в 3,25 млрд доларів, то в жовтні впав до 2,39 млрд доларів.
Криптоінвестор Віньєш Сундаресан, який придбав картину художника Біпла за 69 млн доларів, переконує: заробити на NFT не вийде. Своєю головною мотивацією купівлі дороговартісного токена він називає зовсім не прибуток, а підтримку технології, яка може стати проривною у світі цифрового мистецтва.
Тепер докладно розглянемо, як застосовують технологію в різних сферах нашого життя.
Мистецтво та NFT
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Невзаємозамінні токени — проста, прогресивна і зручна можливість монетизувати діджитал-активи. Цими перевагами NFT вже користуються дизайнери, зірки, бізнесмени, великі корпорації та досвідчені інтернет-користувачі. Блокчейн-продукт розблокував можливість продати будь-який вид цифрового мистецтва: відеокліп, зображення, фрагмент програмного коду, аудіокомпозицію, цитату чи навіть пост у соціальній мережі.
Це дозволило американському мільярдеру та підприємцю Марку Кьюбану монетизувати власний вислів, який я взяла у заголовок: “Ніхто й ніколи не змінював світ, роблячи те, що й інші” (Nobody ever changed the world by doing what everyone else was doing). Його вартість оцінили в 1,7 тис. доларів.
Успіх нетривіального задуму представника великого бізнесу став чітким сигналом для всіх творців зі Сполучених Штатів Америки — будь-який продукт інтелектуальної роботи, зокрема й віртуальний, можна без зайвої бюрократії конвертувати у гроші.
Сфера шоу-бізнесу відчула кон’юнктуру ринку. У такому ж форматі свої творіння виставив на аукціон і популярний у США діджей 3LAU. Він став першим артистом, який продав альбом у форматі невзаємозамінного токена за 11,6 млн доларів.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Бренди також у цифровому тренді
Слідом за митцями інтегрували блокчейн-новацію у свою бізнес-модель і всесвітньовідомі бренди. NFT-арт випустили Pringles, Coca-Cola і Taco Bell.
Гіганти реального сектору американської економіки вдало імплементували невзаємозамінні токени в піар-стратегії брендів. З одного боку, вони вчасно застрибнули у hype train, а з іншого — продемонстрували світу, що тримають руку на пульсі технологічного прогресу.
Компанії зі сфер харчування та ширвжитку, в контексті блокчейну, сконцентрували увагу на продажу сезонних чи колекційних предметів, які прив’язують клієнтів до бренду, і в той ж час, на тлі популярності NFT отримали безліч практично безкоштовних згадок у ЗМІ.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Триочковий кидок у цифровий кошик. Спорт та NFT
Слідом за реальним сектором економіки невзаємозамінний токен трансформував і, здавалося б, найбільш консервативний — спортивний ринок США.
Так, Національна баскетбольна асоціація — NBA — запустила власний проєкт Topshots. Фанати гри отримали змогу колекціонувати і продавати віртуальні картки з відеофрагментами баскетбольних матчів.
Ця механіка прийшла в NFT із реального життя. У 2000-х роках серед прихильників баскетболу були неабияк популярні альбоми для вклейки наліпок із гравцями. За стікери зі спортсменами йшла справжня боротьба — колекціонери змагалися між собою, намагаючись якнайшвидше заповнити весь альбом.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Створений NBA маркетплейс Topshots діджиталізував хобі шанувальників. Відтепер у приватні колекції “вклеюють” не реальні картки, а віртуальні. Що примітно, від такої цифрової мімікрії вони не втратили в ціні, а, навпаки, суттєво набрали. Вартість деяких пам’ятних хайлайтів гри вже перетнула позначку в 100 тис. доларів. Наприклад, фрагмент відео з данком Леброна Джеймса нещодавно пішов із молотка за 230 тис. доларів.
Як застосовують NFT на реальних прикладах?
Блокчейн-технологія підходить не лише для маркетингових та колекціонерських цілей. У невзаємозамінних токенів є й більш практичне застосування.
Наприклад, модний дім Danit Peleg розпочав продаж викрійки власного одягу для 3D-принтерів. Звісно ж, у форматі NFT. Завдяки даній технології кожен із покупців отримав змогу власноруч надрукувати улюблену річ. Головне, щоб був доступ до інтернету та вільний 3D-принтер.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
А український співзасновник стартапу Sugarrr Богдан Діордіца вирішив продати 3D-модель своєї ноги як токен. У такий спосіб він прагне привернути увагу до проблеми ампутації кінцівок у пацієнтів-діабетиків.
NFT-токени стали інструментом для досягнення мети — збору коштів на програмне забезпечення, що запобігатиме розвиткові гіпо- або гіперглікемії в людей з діабетом.
Аналізуючи взаємодію бізнесу із NFT, я б виділила два ключові вектори використання блокчейн-технології: перший — підсилення маркетингової стратегії за рахунок інтеграції у PR-кампанії трендових новацій крипторинку, другий — ефективне використання токен-маркетплейсів замість краудфандингових платформ.
Український вклад у розвиток ринку NFT
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
У середині 2021 року невзаємозамінний токен дістався й України. Музиканти, медійники, лідери думок і навіть бренди почали експериментувати з популярним у розвинутих країнах інструментом.
Гурт “KAZKA” випустив сингл “М’ята” у форматі невзаємозамінного токена та виручив за нього 1,3 тис. доларів.
Музичний колектив “Океан Ельзи” та реп-виконавиця Альона Альона випустили NFT кількох видів для фрагментів спільної композиції “Країна дітей”. Співаки виставили на продаж понад 100 тис. токенів, аби залучити кошти для соціального проєкту “Жовтий автобус”, який спеціалізується на розвитку дитячої освіти.
Мережа “Сільпо” виставила на продаж кілька малюнків у вигляді NFT-токенів. Гречаний багет, фермерську бурату та яйця від курочок вільного випасу можна було придбати у вигляді унікальних витворів мистецтва, захищених блокчейн-технологією.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Втім, слід зазначити, що вдалих кейсів взаємодії з блокчейн-технологією в українському сегменті ринку — кратно менше, ніж у США. Серед можливих причин провалу всесвітнього тренду виділю кілька основних: неготовність і неспроможність населення платити за діджитал-об’єкти, низький рівень поінформованості про блокчейн-технологію, відсутність регуляторної бази для NFT.
Не все так просто і добре з NFT, як здається з першого погляду. Тепер пройдемося по речам, до яких виникають запитання.
По інший бік закону
Окрім не надто привабливих інвестиційних умов, тінь на прогресивний ринок кидає і його широка популярність у сфері відмивання грошей. У чорному бізнесі переваги токенів грають проти них.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Ядро проблеми криється в тому, що більшість орієнтованих на цей сегмент індустрії платформ працюють із мінімальними вимогами KYC (Know Your Customer) чи взагалі без них. На жаль, цією слабкістю NFT-маркетплейсів нерідко користуються потенційні суб’єкти відмивання грошей. Навіть найбільший гравець ринку OpenSea ідентифікує клієнтів за Ethereum-гаманцем та дозволяє проводити “приватні продажі” цифрових активів. Що в такому разі може завадити продавцю створити тривіальний малюнок, а потім продати його посереднику чи може самому собі за умовні 100 тис. доларів?
Втім, детінізувати ринок невзаємозамінних токенів — можливо. Для цього достатньо посилити правове регулювання у сфері протидії відмиванню доходів. Наразі ж цей сегмент — сіра зона, в якій доволі легко “очистити” незаконно зароблені кошти.
Авторське напівправо
Ще одна правова прогалина NFT-екосистем — неможливість придбати виключні права на цифровий об’єкт.
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Візьмемо, наприклад, невигадливе вірусне відео Nyan Cat, що є анімацією кота, який летить по небу та залишає за собою райдужний слід. За NFT з анімованим котом покупець заплатив 589 тис. доларів. Однак виключних прав на артоб’єкт не отримав.
За бажання, будь-хто може безкоштовно переглянути це відео на YouTube, скачати його собі на смартфон або зробити скрін та встановити як заставку на робочий стіл.
І хоча блокчейн надійно фіксує факт того, що саме ви придбали унікальний предмет, до укладання письмової угоди авторське право зберігається за творцем цифрового артоб’єкта.
Чи є майбутнє у NFT?
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют
Ринок невзаємозамінних токенів розвивається надзвичайно швидко, і за останні кілька років технологія та інфраструктура блокчейну зазнали значних змін. Однак сьогодні залишається ще багато питань, за якими правилами може функціонувати NFT-маркет і в яких сферах будуть використовуватися невзаємозамінні токени.
Наприклад, одне з потенційних застосувань NFT у майбутньому — запис у блокчейні унікальних документів. Завдяки надійності технології дипломи, сертифікати та різні документи можуть випускатися у форматі NFT, що потенційно допоможе виключити ризик їхньої підробки.
Сфера на самому початку становлення. Безліч фахівців, які розуміються на фінансах, технологіях та мистецтві, наразі експериментують і шукають нові способи використання блокчейну, криптовалюти та токенів. Стане NFT буденністю чи лусне, як мильна бульбашка, вважаю, казати зарано. Чи приживеться прогресивний технологічний імплант та чи вдасться його вживити в наші щоденні процеси — покажуть час та завзятість діджитал-ентузіастів.
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту:
Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:
Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют