На власному досвіді, як правильно формувати позиції для маржинальної торгівлі. Також розповідаю, як працюють ордери, яким чином можна вийти в профіт на продажі чи купівлі з кредитними грошима та як позиції страхуються від ліквідацій.
У біржі криптовалют можна взяти в борг, щоб збільшити об’єм свого ордеру та, відповідно, більше отримати на виході. Ордер ‒ це заявка на купівлю чи продаж криптовалюти. На маржиналці такі заявки мають додаткові умови, які можуть бути вигідно використані з точки зору власної стратегії. Тож почну зі неї.
Підготовка: визначити власну стратегію
Втратити вкладені кошти ‒ це об’єктивний ризик через щосекундні коливання вартості криптоактивів (це ще має назву волатильність). Тому досвідчені трейдери спочатку думають, яким чином будуть виходити в профіт. Розпочати варто з аналізу того, куди буде рухатися монета ‒ падати, зростати, чи, можливо, вона коливається (що також можна використати на свою користь) у ціні.
- Якщо мова йде про внутрішньоденну торгівлю, варто визначити для себе таймфрейми. Перший ‒ за який час відображаються заявки на покупку і продаж. Другий ‒ це проміжок часу, за який компонуються ці заявки. Умовно кажучи, часові кроки ордерів.
- Далі дивимося у стакан заявок (біржовий стакан). Тут дуже важливо визначити, чи активні наразі великі гравці, бо вони можуть штучно пампити (рухати ціну вгору) чи дампити (рухати вниз) монету, оскільки володіють нею у великих об’ємах. Тож якщо у стакані є великі лімітні заявки на покупку чи продаж, можливо, будуть цінові зміни.
- За логікою, якщо багато ордерів на купівлю, то рухи можуть бути у бік зростання, на продаж ‒ у бік падіння. Тут тримаємо у голові терміни “спуфінг” та, зокрема, “стінка” ‒ вона виглядає як велика заявка за окремою ціною, що відрізняється від попередньої. Це виглядає, як на картинці (так відображаються стрічка угод на біржі криптовалют WhiteBIT, яку власне я використовую для торгів):
- Визначити рівень опору та підтримки. Це ті цінові пороги, які не були кількаразово подолані на обраному таймфреймі. Найпростіший шлях їх знайти ‒ відмітити екстремуми (найбільші та найменші ціни свічок) на графіку формування цін, та провести відповідні лінії від точки до точки. Від них зазвичай формується розворіт.
- Що треба пам’ятати про стінку? По-перше, її наявність не завжди означає, що вона сформована однією людиною. Придивіться, чи не скомпоновані ордери. По-друге, важливо, чи не є вона близько рівню опору чи підтримки. Якщо стінка ‒ поблизу максимумів чи мінімумів торговельного дня, то існує ймовірність, що далі будуть закриття позицій та, відповідно, зміниться ціна.
- Не можна не приділити увагу стрічці угод. Вона знаходиться зазвичай поруч із біржовим стаканом. Тут відображаються усі угоди, які було виповнено. Зелені ‒ на купівлю, червоні ‒ на продаж. По цій стрічці можна зробити спостереження щодо настроїв ринку: власне зараз більше купують, чи продають? Які об’єми йдуть туди й туди? Ці питання треба поставити собі та порівняти з даними біржового стакану.
- Визначити глобальний тренд, тим паче коли торгівля планується на Long-позиціях. Не зайвим, але не основним, буде перегляд новин з цього приводу.
- Визначення локального тренду. Якщо здійснюється внутрішньоденна торгівля криптовалютою, це чиненайважливіший пункт. Для чого нам потрібно знати, що таке індикатори та їх графічні моделі. На власному досвіді, тим паче якщо йдеться про першу маржинальну торгівлю ‒ додаємо на графік індикатори EMA, RSI, MACD, BB. Зазвичай ці інструменти я використовую, коли роблю аналіз для TradingView. Після їх додавання формуються певні “малюнки”, що і називаються вже графічними індикаторами. Почитати про ці індикатори раджу якраз на TradingView, там гарні пояснення, але російською чи англійською мовами.
- Існують паттерни (формуються індикаторами у малюнки на графіку) на покупку та продаж. Найголовніші у першому випадку, якщо можна так сказати, це ведмежий та бичачий прапори, голова та плечі, золотий хрест та хрест смерті.
- Зверніть увагу, який тип торгівлі з кредитним плечем на біржі, де ви торгуєте. Вона буває просто маржинальна, а також крос-маржинальна. Другий тип ‒ більш надійний, оскільки для її забезпечення платформа бере всі кошти, які є на маржинальному рахунку користувача, як заклад. Тобто, коли позиція стає збитковою, попередження про ліквідацію надходить, але наступає вона значно пізніше, аніж за умов звичайної маржинальної торгівлі через це підстрахування.
Короткі (Short) та довгі (Long) позиції
Після визначення тенденції руху криптовалюти за вартістю, можна переходити до оформлення ордеру на маржиналці. Якщо на меті ‒ купівля криптовалюти, то позиція трейдера ‒ довга. Продати криптовалюту ‒ коротка.
Обов’язково треба знати, як працюють ордери. Для такого типу торгівлі на платформі, де базуюся власне я, існують три: Market, Limit і додатковий Trigger-stop-market:
- На ринковому (Market) продаж чи купівля відбуваються одразу. Але із кредитними коштами.
- Лімітний (Limit) потрапляє у стакан заявок, коли досягаються цінові умови, визначені трейдером.
- Третій спрацьовує, коли Bitcoin чи будь-який інший, доступний для маржинальної торгівлі, актив сягає ринкової вартості, яку встановив трейдер. Це тригер-ціна. За цих умов лімітна заявка потрапляє у стакан. Якщо цього не відбувається, ордер видаляється. Окрім того, перевагою цього ордеру на крос-маржинальній торгівлі є той факт, що активи не блокуються для торгів одразу, а тільки по досягненні лімітної вартості. Тож їх можна пустити в дію, поки ордер не потрапить у стакан.
Купівля BTC: приклад
Якщо спростити, купівля на маржиналці відбувається у той момент, коли трейдер зробив висновок, що вартість активу буде збільшуватися. Тож його мета ‒ закупити дешевше, щоб потім продати на більш високих цінах. Різниця між поточною вартістю активу та встановленою як умова для активації ордеру ‒ це P&L (profit and loss). За допомоги біржі можна збільшити свій баланс на придбання. Платформа, якою користуюся я, пропонує плече х5. Тобто мої власні кошти можна збільшити у п’ять разів.
Наприклад, оформлення Limit-ордеру: актуальна (ціна відкриття) вартість BTC в USDT складає 40 000. Я маю цю суму на рахунку, та з плечем мій баланс збільшується до 200 000. На меті ‒ придбати 5 BTC зараз, очікуючи, що вартість активу зросте до 50 000, щоб продати. За цим розрахунком, P&L (profit and loss) складе 50 000 USDT.
Продаж BTC: приклад
Продаж відбувається на Short-позиціях. Від зворотного ‒ тут трейдер діє із розрахунком на те, що вартість Bitcoin буде падати.
Існує таке поняття, як шортинг. Це дія, що складається з декількох кроків: спочатку відбувається продаж активу, із розрахунком на те, що вартість буде падати. Наступний крок ‒ купівля криптовалюти на біржі за ще нижчою ціною і знову ‒ продаж.
Трейдер збільшує об’єм активів на продаж за допомогою біржі: продає замість 1 наявного BTC ‒ 5 BTC.
Наприклад, наразі BTC коштує 40 000 USDT. Ми гадаємо, що він впаде до 35 000 USDT. Тож хочемо продати. Маючи на балансі 1 BTC та збільшивши об’єм свого ордеру до 5 BTC за допомогою кредиту, формуємо лімітний ордер на продаж. На виході отримуємо 200 тис. USDT. Коли актив падає в ціні до 35 000 USDT за одиницю, ми знову купуємо біткоїн, вже на лонг-позиції, витрачаючи на це вже 175 тис. USDT. Повертаємо кредитні BTC біржі, наш профіт складе 25 тис. USDT.
Щасти у торгах! І пам’ятайте, що трейдинг ‒ це високоризикова діяльність.