Реклама

🍿 Про що говорили в попкультурі у січні

Čytaty latynkoju
🍿 Про що говорили в попкультурі у січні
  1. Головна
  2. Креатив
  3. 🍿 Про що говорили в попкультурі у січні
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Привіт! Ми запускаємо нову мінірубрику, в якій щомісяця будемо згадувати найгучніші інфоприводи та скандали, що відбувалися у світовій та українській попкультурі — такий собі дайджест про музику, кінематограф та ігри, але з вкрапленням суб’єктивних думок редакції.

Цього разу зібрали усе, чим запам’ятається січень 2025: юридичні проблеми творців S.T.A.L.K.E.R., звинувачення Ніла Ґеймана, нові альбоми та скандали на кінопреміях.

Кіно та серіали

Січень, як завжди, став місяцем кінопремій. Так, на початку січня ми дивилися цьогорічний «Золотий глобус», на якому домінувала стрічка «Емілія Перес». Також фільм Жака Одіяра отримав значну кількість номінацій на BAFTA-2025 та майбутній «Оскар».

Щоправда, успіх «Емілії Перес» трохи затьмарив великий скандал із головною зіркою фільму, Карлою Софією Гаскон. Попри те, що Гаскон увійде в історію, як перша транс-жінка, що отримала номінацію на найкращу акторку на премії «Оскар», журналісти розкопали старі твіти Карли Софії, які мали дуже специфічні думки. В старих дописах Гаскон пройшлася по усіх релігіях, особливо зачепила іслам, а також назвала Джорджа Флойда «наркоманом та злодієм», а саме премію «Оскар» 2021 року — «афро-азіатським» зібранням. Скандал триває і досі, але престижні кінопремії наразі ще не скасували номінації Гаскон — попри прохання з боку оглядачів кіно та журналістів.

Ще одним фільмом, що підкорює кінопремії, став «Бруталіст» Бреді Корберта. Фільм не лише урвав три перемоги на Глобусі, а й отримав чималу кількість номінацій на «Оскар». Зі стрічкою, як в старій приказці, є дві новини: хороша та не дуже. Так, творці стрічки розповіли, що використовували ШІ для виправлення угорського акценту Едрієна Броуді — і цим інструментом став український Respeech, який вже кілька років поспіль підкорює Голлівуд своєю технологією. Погана новина в тому, що присутність «ШІ» в одному реченні зі «створенням фільму» одразу викликає паніку серед кінолюбів — творці вже отримали на горіхи від кіноспільноти та навіть могли втратити номінації на «Оскар». Здається, обійшлося, а сам Едрієн Броуді закликав не применшувати його працю, якщо в ній є той невеликий відсоток ШІ. 

Найсумнішою культурною новиною місяця, безумовно, стала смерть Девіда Лінча. Маестро не дожив лише кілька днів до 79-річчя. Старі друзі, колеги та зіркові шанувальники тепло попрощалися з легендарним режисером.

У січні ми отримали логічний фінал залаштункової сварки між Ґретою Ґервіг та Netflix. Режисерка погрожувала вийти з екранізації «Хронік Нарнії», якщо стример не дозволить випустити стрічку в кінотеатрах. У Netflix обґрунтовували небажання тим, що це суперечить моделі платформи, але врешті-решт погодилися — «Хроніки Нарнії» попрямує в кінотеатри.

Найобговорюванішими серіалами січня стали «Розрив» та «Гра в кальмара», точніше їхні нові сезони. Так, другий сезон «Розриву» (Severance) отримав неймовірну промокампанію, а разом з тим й ідеальний рейтинг на Rotten Tomatoes у 100% — глядачі (та і наша редакція) залишилися в захваті від прем’єри. «Гру в кальмара» зустріли гірше, але протягом січня Netflix декілька разів звітував про успіхи шоу, і заразом анонсував третій та фінальний сезон, який вийде 27 червня — і, за чутками, в ньому може з’явиться Лео Ді Капріо. 

Музика та література

Звісно, найгучнішим скандалом місяця (і дуже неочікуваним) стало звинувачення письменника Ніла Ґеймана у сексуальному та економічному насильстві над кількома жінками. Щоправда, розпочався скандал ще у 2024, коли кілька жертв письменника взяли участь у подкасті, де розповіли про злочини Ґеймана.

У січні натомість скандал отримав масштабне продовження — вже великі медіа випустили свої розслідування подій, де викрилося багато химерних подробиць, а також участь дитини (як жертви) та колишньої дружини (яка начебто все знала) Ґеймана.

Сам письменник вже вдруге прокоментував звинувачення, де зазначив, що усі сексуальні акти були за згодою, але спільнота, схоже, не підтримала — в мережі можна знайти багато закликів судити творця «Пісочної людини» та «Американських богів». Разом з тим, письменника залишив його агент, а стримера та кіностудії потрохи згорнули усі екранізації його творів.

На перетині січня та лютого в суд вперше подала одна з жертв Ґеймана — ймовірно, за цією історією нам доведеться слідкувати ще не один місяць.

З приємного та довгоочікуваного — Леді Ґаґа нарешті офіційно анонсувала свій новий альбом Mayhem, який раніше мав робочу назву G7. Після провалу другого «Джокера» Ґаґа повністю оговталася та продовжила робите те, що вміє найкраще — писати музику. Разом з тим, є вже і кліпи, і сингли — поки виглядає так, що слухачів чекає один з найцікавіших (а може і найкращий) поп-альбомів року. 

В січня в музичній карʼєрі Ейбела Тесфає по суті настав кінець цілої епохи, адже артист, який відомий під псевдонімом The Weeknd, випустив свій новий альбом Hurry Up Tomorrow. Саме цей альбом, за його словами, має стати фіналом трилогії, яку він розпочав у 2020 році з альбомом After Hours та продовжив у 2022 році з Dawn FM. Сам альбом вийшов довгий, масштабний та гучний, хоча прийшовся до смаку не усім шанувальникам.

Відзначимо, що цього року артист також має випустити психологічний трилер Hurry Up Tomorrow, який і має стати сценічною смертю The Weeknd. У фільм Трея Едварда Шульца зіграють Дженна Ортега з Баррі Кіоґаном, але вже більше про нього ми розповімо наступного місяця — анонсам і чуткам треба трохи «настоятися».

Ігри та геймдев

Звісно, найголовнішою новиною став офіційний анонс Nintendo Switch 2. Після років чуток, припущень та фантазій, Nintendo дала шанувальникам довгоочікуваний погляд на нову консоль — щоправда, деталі пообіцяли розкрити на початку квітня, тому спекуляції щодо того, що нас чекає, не вщухли.

У січня ми готувалися до релізу Kingdom Come: Deliverance II та розповідали, що потрібно знати про гру перед тим, як грати. Звісно, у лютневому дайджесті ми багато поговоримо про KCD, але зараз хочемо забігти на перед та відзначити, що промокампанія гри вдалася: станом на дві доби після релізу, несеться гарно і несеться гучно (заразом, і зі скандалами).

На теренах презентацій січень запам’ятається чудовим Xbox Developer_Direct, на якому представили DOOM: The Dark Ages, Clair Obscur: Expedition 33, South of Midnight та Ninja Gaiden 4. Все цікаво, тому очікуємо більше новин про кожен з проєктів протягом року (та і самі релізи також).

Багато цікавого прийшло і від польських ігроробів — так, CD Project Red продовжили промотувати свою майбутню The Witcher 4, паралельно заспокоївши шанувальників у тому, що працюють над новинкою ті самі розробники, що і над культовою третьою частиною.

Власне, розробники The Witcher 3, які пішли з CDPR та заснували раніше Rebel Wolves, увесь місяць потрохи розкривали ЛОР свого першого проєкту The Blood Of Dawnwalker, який, схоже, вже привернув увагу шанувальників RPG.

Не обійшлося і без Японії цього місяця — на ПК у січні вийшла Final Fantasy VII Rebirth, яка отримала чималий онлайн та перервала серію слабких стартів серії FF на ПК. Разом з тим, критики та гравців залишилися в захваті від порту гри, що, схоже, все більше наштовхує Square Enix змінити тенденцію випуску своїх флагманів спочатку лише на PS.

Ігровий світ не оминули і скандали, в тому числі пов’язані з Україною. Так, велике інтерв’ю дав засновник GSC Game World Сергій Григорович, де шокував спільноту тим, що права на «Козаків» у студії «віджали». Григорович натякнув, що попереду буде судова «битва титанів», але студію, яка забрала права, називати не захотів.

Неприємною новиною також стало те, що перед релізом Civilization VII розробники представили російську імператрицю Катерину ІІ. Ця пані вже зустрічалася гравцям у попередніх частинах, проте цього разу представили її з таким собі «відбілюванням» — показали, як чудову представницю епохи Просвітництва, з головними атрибутами, як-от поборниця науки, культури та мистецтва, навіть особливу здібність охрестили російським словом Dusha. Чому, щоправда, не згадали про геноцид з боку імператриці та її фактично рабовласництво — загадка не менше, ніж та сама Dusha.

Тренд ненавмисно підхопили і творці Cities: Skylines II, які анонсували пак Eastern Europe, в якому додали до гри російські назви вулиць, будинків та інфраструктури.

Наостанок згадаємо і BioWare, яка в січні розплатилася перед EA за провал Dragon Age: The Veilguard. Увесь місяць ширилися чутки, що тепер студії буде не солодко — з BioWare звільнили десяток людей, що відповідав за Veilguard, але співробітники, що залишилися, очікуються ще один раунд. Також стало відомо, що в студії провели внутрішню реструктуризацію, за якою основна частина команди перейшла до роботи над Mass Effect 5.

Ось так виглядали найголовніші новини січня 2025 року — сподіваємося, що вам сподобався це формат і до зустрічі на початку березня!

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...