Президент України підписав указ Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка. У список лауреатів увійшли:
- Джамала. Альбом кримськотатарських пісень з оркестром QIRIM
- Андрій Єрмоленко (художник). Серія художніх робіт «Ukrainian resistance // Український опір».
- Дмитро Лазуткін. Книга поезій «Закладка».
- Євген Малолєтка, Мстислав Чернов, Василиса Степаненко (журналісти). Серія журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм “20 днів у Маріуполі”).
- Кармелла Цепколенко. Кантата «Читаючи історію», кантата «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?», симфонія № 5 (друга редакція).
- Ярина Чорногуз. Книга поезій «[dasein: оборона присутності]».
- Уривський Іван Сергійович (режисер-постановник), Овсійчук Тетяна Володимирівна (художниця-постановниця), Богомазов Петро Дмитрович (художник-постановник), Карпенко Сусанна Євгеніївна (композиторка). Вистави «Конотопська відьма» за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка; «Калігула» за п’єсою Альбера Камю Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Цього року грошова частина премії складе 429 тисяч гривень, йдеться в указі президента. Хто був номінований на премію, читайте у нашій попередній публікації.
Більше про Шевченківську премію
Шевченківська премія — найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначають 9 березня.
Премію присуджують у сімох номінаціях. Варто зазначити, що на премію можна подавати твори, які опублікували протягом останніх п’яти років.
Обирає переможців Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Туди входили чимало відомих особистостей, зокрема, Павло Тичина, Олесь Гончар, Андрій Малишко та вже сучасні Юрій Макаров, Дмитро Богомазов, Тетяна Кочубінська, Ростислав Держипільський та інші.
Варто зазначити, що 16 березня цього року склад Комітету, який працював у 2019-2023 роках, склав свої повноваження. Тепер до складу входять:
- Євген Нищук (голова комітету), актор, ведучий масових заходів, екс-міністр культури;
- Дмитро Чистяк, письменник, перекладач, літературний критик, науковець-філолог і громадський діяч;
- Сергій Васильєв, театральний критик;
- Ганна Веселовська, театрознавиця;
- Ігор Гайдай, фотохудожник;
- Олексій Жиров (Олекса Манн), художник;
- Вадим Карп’як, журналіст, телеведучий;
- Олена Кашуба-Вольвач, мисецтвознавиця;
- Валентина Корнієнко, майстриня народного мистецтва, мистецтвознавиця;
- Василь Кузан, письменник, літературознавець;
- Андрій Любка, письменник;
- Олег Михайлюта, музикант, фронтмент гурту «ТНМК»;
- Олеся Мудрак-Ковалів, письменниця;
- Іванна Сахно, акторка;
- Віктор Сидоренко, художник;
- Володимир Сіренко, диригент;
- Богдана Фроляк, композиторка;
- Андрій Халпахчі, кінознавець, багаторічний директор кінофестивалю «Молодість»;
- Анжеліна Швачка, оперна співачка.
В останні роки переможцями Шевченківської премії були Катерина Калитко, Ірина Цілик, Оксана Луцишина, гурт Vivienne Mort, Катерина Горностай, Валентин Васянович та багато інших творців.