Ці п'ять історій — це наше проживання травм тоталітарного минулого, наша безмежна самоіронія, наша сила землі й духу. Темні часи голоду, війни та поневолення пробуджують темний бік свідомості героїв твору. Важкі усвідомлення травм народу за останнє століття трансформувалися у виставі у глибокі образи та голоси поколінь.
Руслана Порицька, Режисерка вистави
У п’єсі Людмили Тимошенко зібрані пʼять коротких історій, що трапились на українському Поліссі за останні 100 років. П’єса з моменту написання авторкою у 2020 році була перекладена англійською, польською мовами і отримала низку відзнак і гран-прі українських та міжнародних конкурсів сучасної драми.
Авторка п’єси Людмила Тимошенко відгукнулася про перегляд вистави і відвідини луцького театру: «Сьогодні я стала свідком відкриття 20 сезону театру ГаРмИдЕр у Луцьку. Відкривалися виставою «П‘ять Пісень Полісся», яка є для мене особливою. Я бажаю цій виставі успіху, бо є усі підстави. Режисерка Руслана Порицька, костюми, художнє вирішення сцени, енергія акторів — усі заслуговують на повні зали і вдячного глядача. Приходьте, люди, приходьте.»
Натхнення для творення режисерка і актори шукали у творчій лабораторії на Волинському Поліссі, куди колектив театру їздив у дослідження.
Вперше п’єсу було поставлено у 2022 році у Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької в Львові (режисер: Ігор Білиць), а в липні 2023 року — в театрі «Гармидер». Після цього постановку цього тексту здійснили ще 4 українські театри. Таким чином у 2023 році п’єса стала прикладом як сучасна українська драматургія може завойовувати українську сцену.
Тексти сучасних українських драматургів, які обирає для останніх постановок «ГаРмИдЕр» і режисерка Руслана Порицька, – особлива і важлива історія! Для глядачів – можливість поговорити через театр про актуальне і болісне, для театру – втілювати власну театральну естетику та експериментувати, для міста – об’єднувати людей для дуже потрібної розмови та дати можливість впевнитися, що війна не скасовує мистецтво, а мотивує для обговорення проблемних питань. Для мене як для глядача і дослідника – можливість спостерігати, як мої улюблені тексти отримують сценічне життя! Це завжди надзвичайно хвилююча історія − очікувати, як світ тексту, який вже якось втілився в уяві, оживає та набуває додаткових сенсів в іншій інтерпретації, виблискує, підморгує, кричить, співає, б’є. Що ж приховувати − ми всі хочемо, щоб нас здивували! І мене здивували!
Жанна Бортнік, Дослідниця сучасної драматургії
Гастролі «Гармидера» у Києві започатковують співпрацю театру з «Алгоритмом дій». Це громадська платформа, яка прагне створити креативний хаб у Луцьку, а також має ще одну важливу мету: промоцію Луцька в Україні, як осередка креативних індустрій. Тому партнерство із театром, який 20 років веде соціокультурний діалог із лучанами піднімаючи гострі і актуальні теми, стало закономірним.
“Для нас важливо заявляти про Луцьк на театральній мапі України. Також нам цінна думка професійного глядача, столичного глядача, адже це стимулює до подальшого розвитку. Крім того, ми глибоко розуміємо колорит Полісся і ще й тому хочемо поділитися цією історією в Києві. Ми надзвичайно вдячні нашим партнерам “Алгоритм дій”, які розділяють з нами цінності і підтримали ці гастролі” — підсумувала керівниця театру і режисерка вистави Руслана Порицька.
За лічені дні квитки на показ 21 січня було розкуплено, тому в театрі оголосили про додатковий показ у суботу 20 січня.
«Гармидер» — незалежний театр, який із 2003 року в місті Луцьк реалізовує мистецькі, соціокультурні, благодійні і громадські проекти, як власним коштом так і з залученням фінансування донорами. З 2018 року у статусі Громадської організації «Творче обʼєднання „Гармидер”», послуговуючись гаслом «більше ніж театр» реалізував понад 20 регіональних, всеукраїнських і міжнародних проектів.
Їхня мультимедійна вистава-перформанс «Кострубізми. Кумановський» у 2021 році увійшла у шорт-лист із 12-ти прем’єр українських театрів фестивалю-премії «ГРА», а саме в 3-ку номінації «За найкращу пошуково-експериментальну виставу.
З 24 лютого 2022 року до червня 2023 року у просторі діяв Волонтерський штаб «АНГАР», який досі є найпотужнішим у регіоні осередком надання підтримки військовим та цивільним під час війни. Зараз простір театру повернувся до соціокультурної діяльності. «Пʼять Пісень Полісся» — перша вистава, яка була створена там театром після повернення у нього.