Лідія Білас, засновниця мережі освітніх проектів МрійДій (школи, садки, онлайн освіта, дитячі табори, навчання для освітян та батьків, соціальні напрямки)
Минули часи, коли школа була єдиним вікном до знань. Сьогодні за увагою школярів полює YouTube, TikTok, відеоігри та безліч іншого розважального контенту. Часто він є низькоякісним, але дітям важко приймати рішення щодо інформаційних продуктів, які вони споживають. Батьки контролюють те, що діти кладуть собі до рота та захищають їх від надмірної кількості чіпсів та коли, але часто нехтують інформаційною гігієною, яка є не менш важливою. Сучасних школярів вабить коротке, смішне, легке, те, що провокує викид гормонів в кров і приносить задоволення. Тож однією з найбільших проблем сучасної освіти є відсутність допитливості та бажання йти глибше. Саме креативний підхід в освіті допомагає вирішити цю проблему.

Як можна зробити процес викладання креативним
Креативне навчання - це застосування нестандартних підходів та оригінальних вирішень для викликання інтересу до навчання та кращого засвоєння матеріалу. Цей інструмент розширює межі відповідальності викладача з простої подачі матеріалу до необхідності викликати емоції, зачепити, розкрити серця.
По суті креативність змушує педагогів конкурувати за увагу дітей, а також направляє цю увагу в корисне русло засвоєння важливих знань, набуття навичок, підготовки до академічних тестів. Саме креативний підхід може зачепити та утримати увагу, якій характерно розвіюватись, перетворити хаос в порядок та поглибити зв’язок між учнем та навчальним процесом.
Які креативні техніки використовують в сучасному освітньому процесі? Аудіо, відео, презентації на великому екрані.
Школярам важко довго фокусувати увагу на одному виді подачі інформації. Викладач має змінювати типи подачі інформації та залучати доробки інших спеціалістів з своєї сфери. Сприймати розповіді про Стародавню Грецію усно протягом всього заняття доволі важко, але якщо поєднати це з короткими відео, слайдами на екрані, то увага буде повертатись до вивчення даної теми, інтерес буде продовжувати горіти.
- Залучення інших спеціалістів до заняття. Цікавим є долучення справжніх фізиків до уроку фізики, істориків до уроку історії, програмістів до уроку програмування. Або навіть архітектора до уроку математики. Спеціалістів можна запрошувати до навчального закладу, ще більш цікавим є подорож до місця роботи спеціаліста.

- Проектне занурення. Одним з найефективніших методів засвоєння інформації є поєднання кількох дисциплін. Вивчаючи історію Стародавньої Греції, можна вивчити географію та розташування країн на карті сучасної Європи, поєднати це з біологією та інформацією про види риб, які проживають в Середземному морі, навіть з азами фінансової грамотності та уявленнями про демократію, що трансформувались протягом сторічь з часів Стародавньої Греції.
- Ігровий підхід та рольові ігри. Поєднання гри та навчального матеріалу дозволяє засвоїти знання краще. Розігруючи певний сценарій, школярі глибше занурюють у навчальний матеріал, спілкуються та співпрацюють один з одним, проявляють активність під час презентації матеріалу.
- Вихід за межі класної кімнати. Навчання за стінами школи привчає школярів до того, що поглинати знання важливо все життя та будь-де. Заняття може відбутись в музеї, парку, на фабриці, в іншому місті, природному заповіднику. Так діти торкаються справжнього життя і отримують свободу.

Чому креативний підхід є важливим критерієм вибору навчального закладу? В час відсутності жаги до знань та мотивації ці знання засвоювати без бажання, креативність – це не побажання, а must have для навчального закладу. Без залучення нестандартних рішень до засвоєння матеріалу, є високий ризик засмітити голову школярів непотрібною для них інформацією за межами школи.
Відчути дух креативності батьки можуть відразу, завітавши до навчального закладу. Зазвичай в таких школах можна відчути свободу, побачити усміхнені обличчя. Там яскраво прикрашені кабінети, є зони для відпочинку та свободи самовираження. Там часто пересувають стільці в класах для створення комфортної взаємодії, там дітям вільно дихається, вітається вияв своєї індивідуальності, а гаджети не використовують зовсім не через заборону, а через відсутності інтересу до них.
В школу з креативним підходом зазвичай хочеться швидше повернутись, тому прокидатись зранку легко. Такі навчальні заклади пропонують не дешевий дофамін для мозку. В цих школах існує справжнє життя та справжнє розуміння потреб сучасних дітей, дофамін там видобувають за допомогою екологічних креативних підходів.