З початку повномасштабної війни сотні українських міст зазнали величезних руйнувань архітектурних і культурних памʼяток. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, 1189 об’єктів культурної інфраструктури в Україні зазнали пошкоджень, з них 446 були повністю зруйновані. Втрати, завдані культурній спадщині в результаті російської агресії, оцінюються у 2,6 мільярда доларів.
Диджиталізація відкрила нові способи збереження культурної спадщини, які стали надактуальними в останній рік. Так, наприклад, львівська національна працює над наповнення електронної бібліотеки творів українських композиторів Stand with Ukraine. Інший приклад — проєкт «Поранена культура» від музею «Територія терору», який з допомогою VR-технологій зможе проводити екскурсії зруйнованими музеями. Нещодавно Мінкульт, Офіс ЮНЕСКО в Києві та заповідник «Києво-Печерська лавра» розпочали 3D-сканування Троїцької надбрамної церкви.
Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition — це спроба відповісти на виклики війни й розпалити інноваційний дух для захисту української культури. Організатори запрошують представників технологічної, культурної та креативної сфер, аби разом розробити інноваційні проєкти для нового майбутнього культури, творчості, історії.
Хататон складатиметься з двох частин:
- Освітня: онлайн-лекції та воркшопи з імерсивних технологій, 3D-сканування, штучного інтелекту, аналітики даних, блокчейну, NFT, no-code інструментів
- Практична: розробка проєктів під керівництвом експертів та менторів
Реєстрація триватиме до 23 липня 2023 року на офіційному вебсайті.
Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition реалізується у співпраці House of Europe, Goethe-Institut Ukraine та Digitizing.Space за підтримки European Union in Ukraine.