Реклама

❤️ Чи знали ви, що ваша кров «чарівна»? Якщо ні, то виправити це зможуть «Агенти крові»!

Стаття присвячена всесвітньому дню донорства
Čytaty latynkoju
❤️ Чи знали ви, що ваша кров «чарівна»? Якщо ні, то виправити це зможуть «Агенти крові»!
  1. Головна
  2. Креатив
  3. ❤️ Чи знали ви, що ваша кров «чарівна»? Якщо ні, то виправити це зможуть «Агенти крові»!
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Стаття присвячена всесвітньому дню донорства

У світовому календарі 14 червня має дуже вагоме значення. Ця доба першого місяця літа є міжнародним днем донора крові.

Саме цього дня, світове товариство донорів добровільно та безкорисно об’єднується, аби поділитися дуже цінним матеріалом, який не можливо добути за межами живого організму та котрий здатен рятувати життя – кров.

Така дата обрана не спонтанно, адже це день, коли народився австрійський лікар-імунолог Карл Ландштейнер, який прославився революційним відкриттям у галузі медицини – він виявив, що людина може мати різні групи крові.

Карл Ландштейнер, австрійський лауреат Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини (1930).

Саме слово «Донор» (від лат. donare) в буквальному сенсі означає «дарувати». Донори крові допомагаючи іншим, навіть зміцнюють й своє здоров’я. Регулярне оновлення крові призводить до стійкішого функціонування імунної системи, підшлункової залози, печінки та травної системи. Організм таких людей краще переносить крововтрату. Статистика доводить: донори справді живуть довше, адже постійно дбають за своє здоров’я.

Такий жест доброти та турботи можна спостерегти майже в кожному куточку Землі, а сама діяльність не минула й Україну, особливо, після загострення війни.

Сучасний світ донорства та його популяризація в Україні

С першого дня повномасштабного вторгнення росії до України, в різних куточках останньої почала проливатися кров: то в наслідку терористичних актів по цивільному населенню, то безпосередньо в боях наших військових з окупантами. Розуміючи це, 24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський закликав українців ставати донорами крові для наших захисників і захисниць.

Від ранку ми маємо поранених військових. Там, де у лікарнях потрібна кров, прошу долучайтесь, ставайте донорами крові для наших захисників.

Володимир Зеленський, Шостий і чинний Президент України

Цей меседж, як й шокова ситуація в країні призвела до такого собі «донорського буму» (наприклад у Дніпрі). Поміж черг до ТЦК та СП, паралельно можна було спостерігати й подібні скупчення до станцій переливання крові. Величезна кількість людей відразу активно відгукнулися, в наслідок чого з’явився навіть надлишок крові. За даними порталу «Donor.ua», з 24 по 28 лютого зафіксували найбільшу кількість охочих стати донорами. В ті дні, свою кров віддали близько 25 000 людей, а це майже третина від загальної донації за підсумками 2022 року.

Проте, на війні майже все перебуває в дефіциті – особливо такі речі. Всього за два місяці всю надану кров разом із запасами використали, в результаті чого резерви повернулися до рівня, який був перед повномасштабною війною. Крові знову стало не вистачати.

Проблема існувала й раніше. Популяризації системного донорства, як такого – не було. Ще до повномасштабної війни ми мали дефіцит: кількість донорів була втричі меншою. Згідно зі стандартом ВООЗ, Україна потребує 33 донорів на 1000 населення. Для вчасного забезпечування кров’ю та її компонентами тих, хто цього потребує, у резерві мають бути 2 млн постійних донорів. Регулярне поповнення запасів крові важливе для поранених українських військових та цивільних, яких стає все більше, а також щоби проводити планові операції, пологи, трансплантації органів.

Алегорія: Уявіть собі ситуацію, якби закордонні партнери допомогли Україні в передачі зброї всього один раз, лише на початку повномасштабного вторгнення, у великій, але водночас обмеженій кількості. Чи вистачало б її, щоб протистояти величезній орді на невизначений термін (який точно більший за 460 діб) – важко впевнено відповісти. Так й з кров’ю – вона потрібна буде постійно!

Саме для регулярнішого залучення людей до такого роду донації, сформувалася організація «Агенти крові».

Хто такі «Агенти крові» та яка їх місія?

«Агенти крові» – сучасні амбасадори регулярного та свідомого донорства. Це команда з понад 50 волонтерів, які із серпня 2015 року пропагують системне, свідоме та безоплатне донорство. Вони відстоюють ще один важливий фронт, завданнями якого є популяризація донорства шляхом чергування у центрах крові, через мистецькі події та партнерські проєкти.

Все почалося у 2013 році, коли Олена Балбек (проєктна менеджерка) була змушена шукати кров для родички – дівчинка терміново потребувала тромбоконцентрату аж від 30 людей. Такий непростий виклик залишив пам’ятний слід Олені, що в результаті у 2015 вона вирішила спробувати почергувати у Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит». Жінка починала з простого: корегувати донорів й допомагати їм з інформацією як онлайн, так і на місці. Ця маленька ініціатива збудувала справжній місток взаємодії посередників, донорів та лікарів.

Ідея згодом почала розширятися, потрохи з’являлися однодумці, які займалися чергуванням в Інституті серця та Інституті Амосова, а база донорів зростала до тисячі людей. Сукупність таких чинників повідомила – виробилася систематизація діяльності. Вже з 2020 в часи пандемії, цей рух почав називатися «Агенти крові». І все спрацювало: якщо раніше Інститут Амосова приймав ~ 600 людей на рік, то з «Агентами крові» відбувся приріст в понад 2000.

🠗 Додатково дізнатися про початок шляху та саму організацію запрошую у відео. 🠗

За 6 років соціальна ініціатива виросла в серйозний проєкт. Організацію почали помічати різні бренди та створювати з нею цікаві колаборації, аби просувати донорство. Результат звісно з’явився не без зусиль їхніх спеціалістів у сфері SMM- Digital- та т.п., адже про те, що ти робиш та для чого, потрібно вміти розказати світові.

Самі «Агенти крові» мають в арсеналі декілька власних проєктів і заходів:

  • Зупинимо кров – власний збір конкретно для рішення найчастішої причини смерті на полі бою – масивна кровотеча, тому вчасно накладений турнікет допомагає ефективно спинити кровотечу, а бандаж – зафіксувати та візуально контролювати її стан;
  • ArtDonation 2023 – Конкурс постерів до Всесвітнього дня донора крові, який є чудовим викликом для художників (проводився в 2020/21/22 також);
  • Ми однієї крові – підтримка вітчизняних брендів та їх мерчу, де 50% вартості кожного замовлення перераховуються «ДонорUA» та «Агенти крові» на забезпечення потреб у донорській крові, доставлення компонентів крові до гарячих точок та закупівлю засобів тактичної медицини для українських воїнів;
  • Корпоративне донорство – справжній день донора для компанії в якій ви працюєте.

Основна місія організації – зацікавити донора повертатися знову!

Тут діє дуже проста психологія в суміші з фізіологією. Як у випадку з улюбленою їжею, процесом або видом дозвілля, мозок людини отримує «приємний сигнал», тому «він» вимагає повторити подібну процедуру. На фоні такого результату утворюється емоція! А ця емоція перетворюється в стимул, який час від часу нагадує про себе та спонукає повторити конкретний досвід (тільки не кажіть, що не передивляєтеся «Гаррі Поттера» – це вам наявний приклад).

Саме взаємодія з агентами дає подібну емоцію! Волонтери організації стануть вашими «Чіпом» та «Дейлом» в українському світі донорства, які завжди прийдуть на допомогу. Адже для когось такий досвід є невідомим, хтось не впевнений що поборе страхи, а хтось просто не зорієнтується в центрі переливання крові та просто на просто покине справу на півдорозі.

Вже на місці, агенти приємно доповнюють весь процес від «А» до «Я». Пригощають печивом донорів, яке особисто для них випікає кондитерська. Іноді монтують фотозону, в якій відомі професійні фотографи (типу Сергія Сараханова, Романа Пашковського, Ганни Грабарської) роблять чудові світлини людей та опубліковують їх в соцмережах тощо. Головним же, для всіх донорів які прийшли надати цінний матеріал – являється компетентна та турботлива увага, яка завжди приємна людині.

Такі різноманітні активності спонукають здавати кров на регулярній основі, адже кожен в цій місії має свої додаткові мотиви. Хтось хоче здобути посвідчення донора, хтось зібрати набір пінів (про це далі), хтось просто отримує від цього задоволення і т.д..

Чому робити таке добро, може бути для вас приємним бонусом?!

Почнімо з приємного – ваша допомога буде винагороджена!

Агенти багато старалися для того, щоб полегшити весь процес, додати до нього комфорту та правильних вражень. Тому разом з партнерами, вони виробили дієві, інтерактивні бонуси, щоби спонукати охочих допомагати з кров’ю й отримувати за це заслужену винагороду.

Доберайтеся до центру переливання крові – БЕЗКОШТОВНО!

Так, і це не друкарська помилка! Однією з бонусних програм є «Таксі для донора від Uber».

Один промокод = дві поїздки: до центру крові й назад номіналом по 150 грн кожна.

Акція діятиме для спецагентів, які погодились отримувати розсилку з терміновими запитами та відгукуватись на них.

Річ у тім, що до Агентів крові неодноразово звертаються люди, чиї близькі потребують негайного переливання крові. Такі ситуації вимагають швидкого реагування, тож оптимізація часу на добирання у центр крові може бути вирішальною.

Проте, цей бонус також можна активувати в особистому кабінеті на «ДонорUA» у розділі «Бонусна програма», якщо ви просто йдете на планову донацію.

Обмінюйте накопичені бонуси з донацій на ПОДАРУНКИ!

Після кожної здачі крові, вам за бажанням дадуть довідку про донацію. Вона може стати вам в пригоді, якщо захочете взяти собі офіційний вихідний або приплюсувати собі ще один день до відпустки.

А в плані бонусів, то це стане вашим документом, який офіційно підтверджує, що ви здали кров. Її наявність дозволяє накопичувати бонуси, які потім можна перетворити в подарунки. Кожна донація дає 100 балів, котрі обмінюються вже на відповідні послуги. Для цього потрібно лише пройти верифікацію в своєму кабінеті та після її перевірки вам будуть зараховані бали.

Зараз список подарунків дуже маленький (на жаль через війну), але раніше, наприклад, можна було взяти білети навіть на футбольний матч.

Отримуйте знижку до мерчу «Ми однієї крові»

Це вже бонус, більше для шопоголіків. Інструкція дуже легка:

  • Здайте кров після 24 червня 2022 року та верифікуйте довідку про донацію в системі (детальна покрокова інструкція).
  • Натисніть кнопку «Отримати код».
  • Якщо всі дії були виконані успішно – чекайте на електронний лист з унікальним кодом.
  • Вкажіть отриманий код під час замовлення на інстаграм-сторінці проєкту https://instagram.com/lifesavingmerch.
  • Отримайте 25% знижки на твоє замовлення.

Зберіть свою колекцію значків з компонентами крові в коміксному стилі

Колекціонери будь-чого – настав ваш час!

Ці значки (піни) створені з закладеною місією – сформувати культуру регулярного донорства крові в Україні. Колекція налічує 17 значків і донор отримує їх після кожної донації. Так, просте збирання пінів непомітно створює у людей звичку постійно здавати кров.

На обкладинці з кожного компонента є інформація про те, яку користь клітина крові несе для організму. Зібравши усю колекцію, людина тим самим дізнається більше про свою кров.

А для ком’юніті такої течії, прикріплений значок є свого роду ідентифікатором для донорів. Вони чіпляють їх на одяг, рюкзаки чи інші речі, котрі носять із собою. Така візуальна річ, дає зрозуміти причетність до такого роду діяльності.

Існують й інші своєрідні бонуси, але то залишається, щоб ви самі відкрили їх для себе.

Тепер до діла!

Як стати донором крові та чи безпечно це?

Для початку, необхідно розвіяти стандартні міфи та судження. Звісно, існують стереотипи, в яких стверджується, що здавати кров це небезпечно для здоров’я. Але насправді донорство є однією з найбезпечніших медичних процедур. Адже процедуру виконують одноразовим та індивідуальним набором для кожного донора.

Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг (у деяких центрах крові приймають із вагою від 55-60 кг, наприклад, у Львівському обласному центрі служби крові). Здавати кров можуть українці, а також іноземці, що мають постійну посвідку на проживання в Україні.

Якщо з віком та кілограмами більш-менш зрозуміло, то важче зрозуміти, що означає вираз здорова людина. Здорова людина – це та людина, яка не має протипоказань. Якщо вам властиві хронічні захворювання, ви приймаєте ліки чи стоїте на обліку, ви не можете бути донором тимчасово або взагалі.

?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Коли будете готові поділитися «суперсилою» то почніть з реєстрації у телеграм боті агентів.

Далі, підготуйте себе до здачі – це дуже відповідальна процедура. Дотримайтеся переліку рекомендацій від МОЗ України та не забудьте свій паспорт (або посвідку на постійне проживання), щоб вас могли зареєструвати на донацію.

Рекомендації для донора перед здачею компонентів крові

 

Примітка про 3 врятовані життя, то правда. Порцію крові, яку надає донор лаборанти ділять на три частини (еритроцити, плазма та тромбоцити) – себто це врятовані три різні житті!

Потрібно обрати центр крові чи конкретного реципієнта та запланувати донацію на зручний для вас день і час. Планування донацій у персональному кабінеті номінальне, оскільки синхронізації календаря з центрами крові наразі немає.

Щоби піти на процедуру та стати донором крові та її компонентів, вам не потрібно здавати жодних аналізів чи приносити медичні довідки. Ви можете поділитися кров’ю навіть у тому випадку, якщо не знаєте свою групу. У центрах крові роблять медогляд і визначають її.

Окремо, довідку для донора, ви можете почитати – тут.

Повна процедура донорства крові

  1. Реєстрація: Спочатку заповнюєте анкету про стан здоров’я та створюєте картку донора крові, потім обираєте тип донації на який ви прийшли (цільна кров, тромбоцити або плазма).
  2. Медичний огляд: вам буде проведений медичний огляд, де лаборанти візбмуть трохи крові з пальця, щоби перевірити показники та рівень гемоглобіну в крові, а потім терапевт виміряє артеріальний тиск, пульс. Також буде проведений питальник, щоб виключити будь-які ризики передачі інфекцій.
  3. Забір крові: придатні донори йдуть до спеціальзованого приміщення, де забір їхньої крові здійснюється за допомогою шприця або спеціального апарату для автоматичного забору крові.
  4. Відновлення: після збору крові, треба трохи посидіти й перепочити. Весь цей час, ви будете під наглядом медперсоналу, а після або перед здачею, вам запропонують перекусити солодощами щоб відновити/набрати енергію.
  5. Після процедурний догляд: вам буде дадуть талончик, який ви несете до каси, де отримуєте символічні 50-70 ₴, а також довідку про донацію, яка може бути для вас офіційним вихідним в навчальному закладі або місці роботи. Надають після процедурні рекомендації, такі як уникання важких фізичних навантажень і вживання алкоголю протягом певного періоду часу.

Не забувайте, що вас будуть підтримувати агенти в місцях свого чергування. Біда в тім, що не по всіх містах України, «Агенти крові» встигли сформувати свої загони, що чергують. Їхні основні локації це Київський Національний Інститут Амосова, Київський Національний Інститут раку, Львівський обласний центр служби крові, Одеська обласна станція переливання крові.

Але ви можете знайти зручний для вас центр задчі крові та скористатися бонусами від «DonorUA».

Бонус: додаткові джерела про донорство крові

Якщо бажаєте розширити свою ерудованість в темі донорства, то можете на дозвіллі почитати ще такі цікаві матеріали:

Донорство крові – це акт милосердця

Багато хто, навіть не задумується наскільки це важливо! Коли бачиш наших військових у центрах переливання крові, які витрачають іноді свій єдини вихідний, щоби цим допомогти своїм побратимам.

«Ми здаємо кров, поки знаходимося на ротації або у відпустці. Сьогодні ми віддаємо свою кров, яка можливо завтра ж вже буде потрібна й сами, тому допомагаємо на перед собі ж» – сказав військовий, з яким спілкувалася агентка крові. Давайте не дозволимо нашим хлопцям та дівчатам виснажувати таким ділом себе й в тилу. Вони проливають її й так достатньо.

Сподіваюся, ви теж долучитеся до донорів, адже часу підготуватися у вас вдосталь. Пишіть в коментарі, якщо хтось вже мав такий досвід, хто є стабільним донором крові, а також відпишіть, якщо ця стаття спонукає зробити це вперше.

І пам’ятайте: бути донором – нелегка справа, але врятовані життя того варті.

ФОТО: Google Images, Instagram/blood_agents_ua, Pictures/bloodagents.com, Instagram/donor_ua

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...