Розуміння 90-х років має важливе значення для розуміння трансформації України у вільне демократичне суспільство та того, чому за всією дезінформацією успіх України розглядається Росією як загроза. 90-ті роки були періодом відразу після розпаду Радянського Союзу, і з розвитком незалежності України зростав і гнів Росії. Росіяни завжди вважали Україну менш важливою та залежною нацією, хоча 90-ті були десятиліттям, яке зміцнило українське суспільство на тлі кричущих провалів системи Радянського Союзу, де панувала Росія.
Дізнайтеся більше про провокаційне та наївне перше десятиліття української незалежності на сторінках нового SALIUT.
Випуск ділиться на дві смислові частини. Спершу ми говоримо про політичні реалії 90-х: їх проілюструють проєкти Романа Пятковки, Юрія Косіна, Валерія Милосердова, а Олександр Ляпін в інтерв’ю розповість про тогочасну зміну культурних смаків та прояви кітчу як культурного коду, а також про фотографію на авансцені сучасного мистецтва.
Окремого сенсу у період 90-х набуває сама людина та її місце в тогочасному суспільстві. Проєкти Ріти Островської, Сергія Браткова, Миколи Троха та Арсена Савадова тематично охоплять різні прошарки суспільства: від євреїв-емігрантів до дітей-безхатьків. Спеціально для цього розділу ми підготували інтерв’ю з Олександром Чекменьовим про його знакову серію «Паспорт».
Також важливо розглянути вплив 90-х на естетику та реалії сьогодення. Ми порівняли різні погляди на цей період, дослідивши роботи тих, хто ріс та дорослішав в ті самі 90-ті. Проєкти Євгена Нікіфорова, Julie Poly, Валентина Бо та В’ячеслава Полякова покажуть нам яким же насправді було найбільш міфологізоване десятиліття найновішої історії України.
Також у цьому розділі ми презентуємо спільний спецпроєкт Романа Михайлова та платформи Depositphotos. Використовуючи матеріали Depositphotos фотограф створив серію колажів, які передають дух 90-х — з усією їхньою напругою, невизначеністю, скрутою чи небезпеками. Водночас, цим проєктом Роман Михайлов звертає увагу, що чимало людей живуть 90-ми до сьогодні і насправді релії того часу певною мірою актуальні й сьогодні.
“Наша місія – надавати якісні інструменти та креативний контент для створення найкращих проєктів. Але у нинішніх реаліях будь-яка місія здається недостатньо важливою, якщо вона не передбачає поширення інформації про Україну. Колаборація із SALIUT – чудова нагода посприяти не лише розвитку візуальної культури, а й кращому та глибшому розумінню України. Ми хочемо розповідати про українську історію та культурну ідентичність, і вважаємо, що співпраця із журналом SALIUT – гарний спосіб зробити це. Ми прагнемо підтримувати нові видання, які на міжнародному рівні популяризують українську фотографію, а також поширюють інформацію про талановитих українських митців та їхнє художнє бачення. Цей випуск про 90-ті – справжня візуальна мандрівка, ода несамовитому періоду української історії, і він якнайкраще ілюструє потенціал бібліотеки Depositphotos, повноцінного візуального архіву, що дозволяє створювати не лише дизайн, а й мистецькі роботи.”– Анастасія Федь-Тітова, Head of PR & Communications Depositphotos.