Якщо так, то як ви собі його уявляєте? Я читав багато відгуків на «Ехопраксію» і деякі з них були дуже якісно написані. Тому я вирішив піти іншим шляхом і подумати над основними ідеями книги. Але спочатку коротко опишу сюжет, може хтось ще не знає і зацікавиться.
Отже, в пустелі Орегон, пришелепкуватий Деніел Брюкс сидів у цілковитій самотності в біологічній станції та вивчав місцеву фауну. Кляті камери знову вийшли з ладу, і йому треба підіймати свою дупу і їхати на місце події. Але його погляд привернув дим, який йшов від монастиря Двокамерників. До його лабораторії якось дуже швидко наближалась постать, тіло якої не видавало звичного тепла. І тут хлопака попадає в такий вир подій, де точиться боротьба між вампірами з зомбі, проти технологічної секти вірян. Комусь вище описане може здатись маячнею, але все приправлено науковими та філософськими теоріями й фактами, тож читається з захватом. Повірте, так ви жорстку наукову фантастику ще не читали.
Цього разу сюжет обертається навколо релігії й науки
, та їхньому протистоянню. У романі є дуже багато посилань і глибоких думок. Особливо на математику
. Саме математика поведе нас стежками роздумів над релігією та наукою.
Релігія:
Релігія здається нам чимось на кшталт примітивних вірувань: танців шаманів біля вогнища чи фарбування яєць на свята. Ритуальні дійства які завжди мали якусь приземлену мету. Але релігія мала ще й великих мислителів, які були не тільки в католицькій схоластиці, а й в ісламі чи навіть у православ’ї, і досі такі люди існують. Річард Свінберн доводить існування Бога за допомогою логіки та математики.
У розмові Ліани й Брюкса, вона наводить такий платонівський аргумент проти атеїзму головного героя. До біса сильна думка яку варто осмислити. Ось вона:
Над добою емпіризму вже сідає сонце
.
Давно минув той час, коли тільки й треба було визначати падіння яблука, чи порівнювати довжину дзьоба. Наука наразилася на обмеження, відколи намагалася змусити кота Шредінгера гратися невидимими струнами. Опустися на кілька рівнів углиб — і все знову перетвориться на припущення, які неможливо перевірити. На математику і філософію. Ти не гірше за мене знаєш, що реальність має підструктури. Наука туди не сягає.
«Над добою емпіризму вже сідає сонце», я ледь не обпікся кавою коли це прочитав. А все тому, що математика – не емпірична наука, а абстрактна. І ось цитата зі статті про математику від BBC:
Нептун відкрив нову сторінку у вивченні Сонячної системи, тому що його виявили, не розглядаючи небеса неозброєним оком або за допомогою телескопа”, – стверджує астрофізик Космічної наукової лабораторії Маллард при Університетському коледжі Лондона Люсі Грін. Нептун знайшли завдяки математиці
.
Від Галілея, який міг назвати швидкість кулі, що котиться вниз по схилу до, наприклад, бозона Гіггза, існування якого було передбачене математичним шляхом — до того, як сама частка була виявлена, — ця здатність передбачати існування речей, які ніхто не бачив, здається мені приголомшливою
.
Але, що таке математика? Модель, опис, метафора реальності — чи сама реальність? Математика з’явилась завдяки релігії, просто древнім жерцям потрібно було вести точніші підрахунки у храмах. Далі вона розвивалась, і тут виникає запитання чи настане той момент, коли в пошуку основоположної реальності математика досягне межі у своїй здатності описувати цю реальність?
Виникає запитання, як завдяки нами придуманій математиці, ми можемо пояснювати світ? І чому світ діє саме по цим, а не іншим математичним законам? Якщо світ існує за математичними законами, то можливо існує той, хто створив ці закони? Наведу слова відомого індійського вченого Рамануджан Сриниваса, який вірив у Бога.
Для мене рівняння безглузді якщо вони не висловлюють думки Бога
Рівняння є по суті виправдання нашої абстрактної математики, ми лише дослідники нескінченності, в гонитві за абсолютною досконалістю, ми не винаходимо ці формули, вони вже існують, і чекають поки найсвітліші уми побачать їх і зможуть одного разу довести
.
Наука:
Виникла вона недавно, хоч по різних оцінках її засновником був Аристотель. Можливо дехто буде незгідний, не наполягатиму. І тут Воттс пише:
Врешті-решт, уся наука спирається на кореляції. Неважливо, наскільки ефективно вона описує одну змінну через іншу, її рівняння врешті впиратимуться в рівняння чорної скриньки (святий Герберт, мабуть, найлапідарніше висловився з цього приводу, коли спостеріг, що всі докази зводяться до бездоказових тез). Отже, різниця між Наукою та Вірою полягає всього-на-всього у здатності до передбачення
.
Далі головний герой говорить, що наука краще доводить істину на основі емпіричних даних. Але як можна побачити вище, над добою емпіризму вже сідає сонце. Ось слова вченої Елеонор Нокс:
Немає ніяких причин вважати, що повсякденна реальність, дана нам у відчутті, — це і є основна реальність Всесвіту
.
“Сьогодні можна сказати, що дотепер нам дуже і дуже щастило з тим, як математика описувала наш Всесвіт, — говорить Нокс. – Однак є й інша точка зору — що математика здатна описувати лише окремі елементи цього світу, але не весь його цілком
.
Як сказав свого часу Айнштайн, “чим більше математичні закони прив’язані до реальності, тим менше вони надійні, а чим більше вони надійні — тим далі вони від реальності”.
Математика — річ абстрактна, але абстрактна ідея може бути настільки ж реальною, як що завгодно
.
Далі вона продовжує те, що Платон передбачив ще тисячоліття тому, що в основі буття лежать нематеріальні математичні формули, або ідеї.
Візьміть, наприклад, біологію, яка заснована на хімії — яка, своєю чергою, керується законами фізики — і … ми приходимо до чисел
.
Або уявіть блакитне небо, колір якого пояснюється довжиною хвиль відбитого світла — і … все це теж числа
.
Здається, якщо копнути фізичну реальність глибше — в будь-якому випадку упрешся в математику.
Підсумки:
У своїх роздумах ми зробили круг і повернулись до першої цитати Ліани:
Наука наразилася на обмеження, відколи намагалася змусити кота Шредінгера гратися невидимими струнами. Опустися на кілька рівнів углиб — і все знову перетвориться на припущення, які неможливо перевірити. На математику і філософію. Ти не гірше за мене знаєш, що реальність має підструктури. Наука туди не сягає
.
Мій відгук це роздум, діалог з самим собою, з вами, спроба подивитись на реальність з різних ракурсів, Книги Воттса – вищий пілотаж. Вся та фігня про внутрішній розвиток, або говорячи сучасною мовою збільшення нейронних зв’язків дозволяє глибше зазирнути у філософські та наукові пласти Воттса. І ці пласти не тільки не шкодять, а створюють вибуховий коктейль з різних елементів, де читач дивується й офігіває від прочитаного. Книжки Воттса – це чудовий синтез філософії й науки який відкриває нам нові таємниці. Бо читання наукової фантастики – це завжди вихід за межі уяви.