Майже всі підлітки хочуть бути дорослими, більш самостійними й незалежними — і мати власні гроші. Батьки по-різному ставляться до цієї ідеї: все ж, не дуже очевидно, як вигулювання собак чи роздавання листівок може наблизити дитину до успіху в житті.
Та, по-перше, дослідження демонструють, що помірна робота у підлітковому віці дійсно сприяє кращому навчанню в університеті та кар’єрному зростанню на роботі. А по-друге, сучасні старшокласники можуть мати підробіток, пов’язаний з майбутньою професією. А це найкраще профорієнтування, адже молода людина на практиці пробує виконувати перші професійні задачі й розуміє, чи дійсно їй комфортно у цій роботі, чи варто розглянути інші кар’єрні шляхи.
Чому підлітку важливо попрацювати
Дослідження «Переваги і ризики працевлаштування підлітків» довело, що робота в підлітковому віці допомагає будувати майбутній соціальний капітал. Підлітки вчаться не лише розпоряджатись грошима, але й вибудовувати ділові стосунки з іншими, проводити переговори, цінувати себе. В підлітків таким чином підвищується самооцінка. Це позитивно впливає на подальший вступ у вищі навчальні заклади та на будування кар’єри.
Однак батьки мають проговорити, скільки часу та на якій саме роботі дитина може працювати. Цьому присвячено окремий розділ книги «Захист молоді на роботі: здоров’я, безпека та розвиток працюючих дітей та підлітків у Сполучених Штатах».
Автори роботи зазначають, що батькам важливо слідкувати, щоб дитина не виснажувалась надміру. Якщо говорити про роботу після уроків, то це може бути година-дві, залежно від поточного навантаження у школі. На канікулах, звісно, можна виділити на роботу трохи більше часу.
Також потрібно акцентувати увагу підлітка на тому, що основним пріоритетом є фізичне здоров’я та навчання у школі, саме вони мають займати основний час. Робота, якою б цікавою вона не була, у цьому віці не може стояти на першому місці.
Працевлаштування підлітка: поради юриста
Як зазначають юристи, в залежності від віку підлітки мають різний обсяг громадянської дієздатності. Наприклад, до 14 років підліток має часткову дієздатність. Він чи вона може самостійно укладати дрібні побутові угоди, здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, які охороняються законом. В даному віці підліток особисто не несе відповідальність за вчинену шкоду.
Підлітки з 14 до 18 років мають неповну дієздатність. Вони можуть розпоряджатись своїм заробітком, укладати банківські договори, бути учасником юридичних осіб, укладати інші угоди, але лише з дозволу батьків чи опікунів. Водночас і відповідальності в таких випадках більше саме на підлітках. Вони особисто є відповідальними за укладання договорів чи їхні порушення. Однак, якщо підліток не в змозі відшкодувати збитки, в такому випадку це мають зробити батьки чи опікуни.
Ким працювати творчому підлітку
Чимало професій потребують, — окрім, власне, навичок, — лише комп’ютера чи телефона з доступом в інтернет. Та і навчитись їх можна навчитись онлайн: спочатку вивчаючи теорію, а потім — проходячи інтернатуру або ставши помічником спеціаліста.
До речі, коли обираєте курс чи тренінг, уточнюйте у організаторів, що підліток отримає після закінчення навчання. Знання — це головне, але якщо на додачу буде ще диплом і портфоліо власних робіт, шукати роботу буде простіше.
Найкращий варіант — ті курси, школи, тренінги, які мають мережу партнерів та допомагають влаштуватись на стажування, після якого буде змога отримати роботу.
#1. Ілюстратор
Якщо підліток має хист до малювання, можна знайти підробіток ілюстратором. Можна співпрацювати зі ЗМІ, видавництвами, артистами, блогерами. Тож роботу варто шукати не лише на сайтах з вакансіями, а і пишучи напряму у редакції, компанії, організації. Також буде корисно створити профіль з роботами на behance та в Instagram.
#2. Фотограф
Для роботи фотографом в ідеалі потрібно мати свій фотоапарат. Як варіант, його можна взяти в оренду на день зйомки — разом з об’єктивами та іншим обладнанням. Також можна побути асистентом фотографа, отримуючи і гроші, і можливість навчатись у професіонала. Крім того, можна бути асистентом дистанційно: допомагати відбирати кадри зі зйомки, робити корекцію кольору і ретуш.
Ще один варіант — обійтись мобільним телефоном. Більшість смартфонів зараз дозволяють робити цікаві портрети і предметну зйомку, головна умова — хороше світло. Тож користуйтесь днями з гарною погодою — і напрацьовуйте портфоліо. Для пошуку перших клієнтів можна використовувати те, що завжди під рукою — соцмережі.
#3. Графічний дизайнер
Для перших кроків потрібно напрацювати вміння користуватись редакторами на кшталт Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Figma. І варто зробити портфоліо: кілька візитівок, листівок, афіш — можна навіть для вигаданих компаній і подій (тільки потрібно вказати, що це концепт, а не реальне замовлення). Розмістити його можна все на тому ж behance, а також публікувати роботи в Instagram.
Аби знайти роботу, потрібно користуватися методом «стукайте і вам відкриють» — писати в медіа, компанії, конкретним дизайнерам, з якими хочеться попрацювати і повчитись, дивитись пропозиції на сайтах з вакансіями та фріланс-біржах.
#4. Вебдизайнер/дизайнер сайтів
Багато молодих компаній та вільних спеціалістів хочуть мати власний сайт, але не мають ресурсів, щоб віддати цю задачу великій професійній агенції. За помірну плату вони залюбки попрацюють з молодим фрілансером, який хоче «набити руку».
Якщо підліток вміє писати код та може сам зверстати сайт — це ідеальний варіант. Та можна робити сайти і у конструкторах: Wix, Webflow та інших. Це теж окрема професія і набір компетенцій. В ідеалі перші кроки у ній варто робити, працюючи в команді з досвідченим дизайнером і маркетологом. А далі — можна створювати власне портфоліо (знову ж таки, можна і з концептів) і шукати проєкти на фріланс-біржах і в соцмережах.
#5. Журналіст
Якщо підліток цікавиться певною тематикою, може глибоко зануритись та цікаво розповісти про конкретну тему — варто обрати медіа, які про це пишуть, і надіслати імейли у редакції з пропозицією щодо статті.
В такому випадку теж корисно мати декілька прикладів. Та найважливіше — грамотно описати, про що буде матеріал. Варто також одразу створити розгорнутий план статті та бути готовим до зворотного зв’язку — на етапі концепції і далі, в процесі роботи над текстом. Важливо від самого початку розуміти, що редактор даватиме свої правки і зауваження, щоб не сприймати професійну критику як щось особисте.
#6. Копірайтер
Копірайтинг — робота, схожа на журналістику, але відноситься вона до сфери маркетингу. Копірайтер повинен вивчити певну тему чи продукт і розповісти про нього аудиторії так, щоб текст було цікаво читати, а продукт хотілось купити.
Роботу можна шукати на сайтах з вакансіями. Перш писати щодо роботи, варто проаналізувати сторінки компанії та накидати свої пропозиції, в ідеалі — і приклади текстів. Тут також краще за все влаштовуватись в команду, де буде старший фахівець, готовий перевірити роботу, дати фідбек і поділитись досвідом.
#7. SMM-спеціаліст
Це той випадок, коли на «залипанні» в соцмережах можна заробити. Професія SMM-ника (тобто спеціаліста з просування в соціальних мережах) об’єднує в собі задачі фотографа, дизайнера, копірайтера, а ще потребує розуміння принципів маркетингу, алгоритмів роботи соцмереж, рекламних інструментів.
Починати варто як junior-спеціаліст у команді зі старшими колегами, які розуміють стратегію та можуть давати конкретні задачі: знайти референси на певну тему, сфотографувати товар, написати текст поста тощо.
Існує чимало варіантів корисного підробітку для підлітків, завдяки якому вони не лише зможуть отримати перші гроші, але й визначитись, чим хочуть займатись в майбутньому. Для батьків головне — хвалити дитину за сміливість та ініціативність. А ще — підтримувати у складних моментах, які є в кожній роботі, навіть якщо це перша робота підлітка, особливо — якщо це перша робота підлітка.
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: