Швейцарський бренд годинників Swatch довго не думав та почав співпрацю зі світом мистецтва майже одразу після заснування у 1980-х.
Завдяки арт-колабораціям створюються лімітовані колекції годинників Swatch Art Specials. Бренд не боїться ризикувати, наприклад 1991 року у співпраці з Альфредом Хофкунстом з’явилася колекція Veggie Set. Це тематичні годинники, на які краще не дивитися голодним: перець, огірок та яйця з беконом. Компанія продавала їх на овочевих ринках.
Окрім цього Swatch не просто використовує ідеї художників, але й дає можливість творити. У 2011 році бренд створив програму арт-резиденцій у Шанхаї. Митці можуть жити і працювати у готелі Art Peace Hotel впродовж шести місяців, а опісля – представляють готовий проект. А що далі? Вже кілька років Swatch – головний партнер Венеційського бієнале та представляє павільйон з роботами цієї резиденції. Наприклад, у 2017 році вони показали масштабну інсталяцію британського абстракціоніста Ієна Джардіні «Кольоропад Джардіні». А згодом Swatch випустили колекцію годинників «Простори часу», натхненну цією роботою. На фото сам автор із цим годинником:
Машини-картини
Ці два слова гарно римуються. Напевно, так подумли і у бренді BMW. Ще з 1975 року вони створює спеціальні арт-автомобілі з художниками. Колекція BMW Art Cars має довгу традицію і стільки гучних імен! У 1979 році над дизайном машини працював Енді Воргол, який обрав яскраву суміш кольорів у оформленні. Окрім цього, Олександр Колдер, Рой Ліхтенштейн, Олафур Еліссон, Джефф Кунс та інші.
Також автомобільний бренд виступає партнером трьох найбільших ярмарок світового мистецтва Art Basel у Гонконгу, Базелі та Маямі Біч. Проте навіть це не фінальна точка у любові BMW до мистецтва. Адже з 2015 року з’явилася премія BMW Art Journey. Це не просто грант для митців, а втілення ідеї руху та динамічності бренду. Переможець має змогу здійснити дослідницький проект-подорож. Художник сам обирає маршрут та не обмежений у виборі способів пересування. Важлива умова: вести щоденник подорожі, де всі охочі дізнаються про досягнення митця. Наприклад, гонконгський митець Самсон Янг досліджував звуки дзвонів у 30 країнах на 5-ти континентах. А художниця Абігейл Рейнольдс відвідала місця 16 бібліотек, які зникли після політичних конфліктів та воєн. Впродовж 5 місяців вона подорожувала на мотоциклі по країнам Шовкового Шляху.
Як вам таке мистецтво поза галереями? Яскраве, гучне, креативне! Співпраця різних індустрій та брендів з митцями несе взаємне натхнення та вигоду. Художники мають змогу прийняти незвичний виклик і вигадати щось нове. А бренди отримують свіжі ідеї для подальшого розвитку. Економіст Дон Томпсон написав багато книг про економіку сучасного мистецтва і у одній з них написав, що за два дні восени 2014 року на аукціонах «Сотбіз» і «Крістіз» у Нью-Йорку покупці витратили 1,7 мільярда доларів на сучасне мистецтво. Наприклад, картина із 4 рядами літер на білому фоні (цитата з фільму Френсіса Копполи) була придбана за 28 мільйонів доларів. Тож сучасний арт-світ керується не стільки естетичною цінністю, як також і вмінням якісного маркетингу та взаємодій.