Реклама

Картковий будинок: Як заклади харчування опановують безготівкові платежі

Чи правда, що запуск безготівкових платіжних сервісів в Україні суттєво змінив сферу HoReCa? Спробуємо з'ясувати це спільно із сервісом обліку операцій та касового обслуговування Poster
Čytaty latynkoju
Картковий будинок: Як заклади харчування опановують безготівкові платежі
  1. Головна
  2. Історії
  3. Картковий будинок: Як заклади харчування опановують безготівкові платежі
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Чи правда, що запуск безготівкових платіжних сервісів в Україні суттєво змінив сферу HoReCa? Спробуємо з'ясувати це спільно із сервісом обліку операцій та касового обслуговування Poster

Дослідження Poster базується на даних близько 2000 діючих закладів України. Дані являють собою знеособлену неперсоналізовану статистику і взяті за період з січня 2017 року по липень 2018 року. Про що свідчить ситуація на ринку?

Безготівкові платежі в Україні

За даними Нацбанку, загальна частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням карт за 2017 рік зросла до 39,3%. За минулі 5 років цей показник зріс більше, ніж втричі. Згідно з дослідженням Poster, в Україні кількість чеків, оплачених банківською карткою, за півтора року зросла з 9% до 17% в закладах з обслуговуванням у каси і з 16% до 22% в закладах з обслуговуванням у столиків.

Гості українських закладів все частіше вважають за краще оплатити замовлення банківською карткою замість готівки. Це пов’язано із збільшеною доступністю пластикових карток, просуванням безготівкових платежів, а також приємними бонусами банків у вигляді кешбеку, миль на польоти та знижок.

Кожен третій чек в закладах Києва оплачується банківською карткою. При цьому чек, оплачений карткою, в середньому на 20% вище, ніж чек, оплачений готівкою. Про це свідчать результати дослідження української компанії по автоматизації кафе, ресторанів і магазинів Poster.

Найзначніше зростання зафіксовано в столиці: на початок 2017 року біля 14% чеків в закладах з обслуговуванням у каси і 20% з обслуговуванням у столиків були оплачені банківськими картками, до середини 2018 року цей показник зріс до 22% і 33% відповідно. В інших містах України не більше 25% чеків оплачують картками.

«Зростання безготівкової оплати в закладах — загальносвітовий тренд, в Європі та Америці вже зараз близько 70-80% чеків оплачується за допомогою банківських карт», — зазначає Родіон Єрошек, співзасновник хмарної системи автоматизації закладів Poster. «Нам було цікаво дізнатися, наскільки активний цей процес в Україні, адже з одного боку запускаються Apple і Android Pay, з іншого — в країні як і раніше далеко не у всіх закладів є інтернет і еквайринг. Запровадження урядом електронних чеківДФС запустить електронний чек, просування безготівкових платежів, використання хмарних систем обліку призводить до поступової діджиталізації сектора і дозволяє все більшій кількості людей оплачувати своє замовлення карткою або за допомогою мобільного додатку».

Готівка проти карток: Як заклади харчування освоюють безготівкові платежі

Як безготівкові розрахунки впливають на сферу обслуговування

Крім того, що заклади платять банкам комісію за еквайринг, для обслуговуючого персоналу зростання безготівкових платежів фактично означає втрату більшої частини заробітку – залишити чайові карткою на сьогоднішній день в Україні все ще складно.

 Деякі заклади намагаються компенсувати офіціантам суму чайових, інші офіційно відмовляються від безготівкового розрахунку. Проте більшість рестораторів зростання безготівкових платежів розглядають швидше як позитивний тренд.

«Зростання розрахунку картками — природний і нормальний процес. Це показник того, що економіка виходить з тіні. Так, комісія за еквайринг у нас 2%, але це і плата за комфорт, який надає банк, що обслуговує платежі. Касири, які беруть готівку, обходяться іноді дорожче», — зауважив Руслан Шибаєв, засновник київських ресторанів BEEF meat & wine, Хінкальня, WHITE wine bar.

«У нас в Beef 70% розрахунків — це картки. В іншому нашому закладі, грузинському ресторані «Хінкальня», навпаки, — 30% розрахунок картами. Зростання безготівкової оплати змушує задуматися про діджиталізацію послуг в ресторані. Зокрема — про розробку додатків із можливістю сплати картками за різні пропозиції ресторану».

Готівка проти карток: Як заклади харчування освоюють безготівкові платежіАндрій Чуковський, засновник і співвласник кав’ярень Black Brew Bar і Whitebeard Blackbird каже, що зростання безготівкових платежів має 2 сторони: «З одного боку — отримувати безготівкову оплату мені просто зручніше, та й люди легше розлучаються з грошима. З іншого – це дійсно призводить до зниження чайових. Крім того, до цих пір є чимало контрактів з постачальниками, які я повинен оплачувати готівкою. 

Для великих закладів, які прагнуть не перевищувати певні ліміти з обороту грошових коштів через зростання податків, тренд на безготівкові платежі звичайно ж має більше негативних моментів».

Читайте також: Інфографіка: Безготівкові розрахунки в Україні зросли втричі

«Основний бум безготівкової оплати припаде на 2019 рік», – прогнозує Вадим Бортник, власник мережі сендвіч-барів FreshLine. «Завдяки Apple Pay і Android Pay дуже сильно спростилася процедура оплати. Відтак обсяг платежів за допомогою мобільних додатків вже зараз зріс в рази. Але все одно ще поки немає масового проникнення цих сервісів, має пройти трохи більше часу. 

Якщо в регіонах в фаст-фуд сегменті кількість безготівкових платежів, за нашими даними, зросла з 10-12% до 21% за 2 роки, то в наступному році, на мій погляд, показник добереться до позначки в 30%».

Share
Написати коментар
loading...