ENACTUS УКРАЇНА — міжнародна організація, що об’єднує студентів, викладачів та представників бізнесу. Разом роблять соціально-підприємницькі проекти для покращення якості життя та життєвих стандартів людей з різними потребами.
Хто учасники цього змагання?
Як і в бізнесі, конкуренція в соціальному секторі заохочує інновації та сприяє результатам. Учасники змагання — представники організації з 36 країн світу від Австралії до Зімбабве. 1730 команд із 3800 проектами взяло участь у національних відборах. Кожна країна вибрала найкращі проекти, щоб представити на міжнародному конкурсі.
Команди демонструють свої проекти підприємницької діяльності, які не тільки роблять світ краще, але й мають імпульс для створення нових кар’єр, забезпечують бізнес-інновації та потік свіжої енергії для соціального впливу. Ці проекти оцінюються керівниками підприємств, які виконують ролі судей. Вони визначають, які команди переходять на наступні раунди конкурсу. Журі — це сотні світових бізнесів, представників урядів та лідерів фондів з усього світу, які вірять в силу підприємницької діяльності.
Де проходить чемпіонат?
Цьогоріч конкурс пройде у Кремнієвій Долині, Сан Хосе, Каліфорнія с 9 по 11 жовтня.
Щороку організаційний комітет обирає нове місце проведення заходу, та інколи вони повторюються. Минулоріч чемпіонат проходив у Лондоні.
У 2017 році від України була найбільша делегація за весь час участі. 33 особи відвідало конкурс, із них не тільки команда-переможець 2017 року Enactus Київського Національно-Економічного Університету, але й представники інших команд і осередків з України із Одеси, Львова, Вінниці, їх наставники від ВНЗ, випускники та локальні партнери.
Хто фінансує поїздку української делегації до США?
Учасники їдуть за власний кошт. Але, наразі Enactus Ukraine шукає кошти, щоб оплатити участь хоча б команді, що виступатиме.
Зараз кожен може долучитися до збору кошт і підтримати українську делегацію. Ми зробили свій краудфандинг, щоб залучити кошти, яких нам не вистачає. Це близько 100 000 грн. Найбільш вагома стаття витрат — це квитки на літак. Один такий квиток у Америку та назад вартує приблизно 1000$.
Підтримати команду можна за цим посиланням.
Але загалом необхідно створити умови для ресурсної підтримки проектів, а не лише для змагань. Тому ми плануємо згодом запускати повномасштабну краудфандингову платформу для таких соціально-підприємницьких проектів. Адже для реалізації багатьох крутих проектів не вистачає стартового капіталу для початку.
Що дає перемога у конкурсі
Україна, на жаль, ще не вигравала. У деяких країнах ситуація може бути ще складніша з економічної, суспільного напрямку. Так конкурсанти з різних країн борються з проблемами як бідність, нестача водних ресурсів, гігієна, письменність.
Команда-переможець отримує всесвітнє визнання, можливість залучити глобальних партнерів і масштабувати проект, та, звичайно, подарунки від партнерів чемпіонату.
Які проекти перемагають
Проекти переважно робляться для покращення якості життя та життєвих стандартів людей з різними потребами. Проекти базуються на Цілях Сталого Розвитку, та діляться за напрямами: освітні, екологічні, соціальні.
Головні маркери проектів-переможців:
- sustainabіlity. Проект має бути таким, щоб якщо команда абстрагувалась від проекту– він усе рівно існував та розвивався.
- комплексність. Підходи до розв’язання проблем потребуючої цільової аудиторії повинні бути різносторонніми. Так, наприклад, ми вирішуємо одну з проблем пенсіонерів, як нестача коштів і маленька пенсія і робимо механізм підробітку. Але у пенсіонерів є і інші проблеми як соціалізація, брак навичок у роботі з комп’ютером і тд. Ми повинні борати це до уваги і вирішувати проблеми нашої аудиторії в комплексі.
- масштаб. якщо ми допомогли одній людині, — це безумовно супер. Але якщо ми змогли допомогти цілому селу, місту і тп — це вже внесок у розбудову власної країни і суспільства.
Так, наприклад, Індія — команда чемпіон світу Enactus 2017, об’єднала цифровий розрив між міською та сільською Індією; створила комп’ютерні центри з використання електронних відходів, проводить навчання жінок-підприємців для їх подальшого працевлаштування.
Пуерто-Ріко — студенти Enactus заснували громаду в Домініканській Республіці, надаючи їм можливість будувати будинки з використанням перероблених пластикових пляшок та розпочали підприємницькі проекти, такі як магазин одягу, продуктовий кооператив і ферма, що призводить до збільшення середньої заробітної плати на 377 %.
Що представить цьогоріч Україна
Команда Enactus Вінницького Національного Технічного Університету презентує 2 великі проекти.
«Екологія без меж» – це три комплексні ініціативи, які разом зможуть поліпшити стан екології: створення контейнерів для паперових горняток та запуск системи збору горняток у 30 закладах Вінниці, розвиток екосвідомості у школярів за допомогою уроків у шкільній програмі з залученням іноземних волонтерів. Та Eco to the World — команда вирішили надати рішення проблемі безробітності у Гані та навчили безробітних заробляти на переробці макулатури.
Та проект «Орієнтир на успіх» для людей з порушенням зору. Команда розробила і оснащила вулиці міста звуковими маячками для комфортного пересування містом людей з вадами зору.
Яким чином здійснювався відбір команди і хто контролював процес
На національному рівні ми проводимо свої змагання, де і визначаємо команду- переможця.
12 команд з різних ВНЗ України пройшли до півфіналу (в рамках 2 ліг) та представили по 2–5 проектів, які вони реалізовували протягом року. У кожній лізі по 20 представників журі, які оцінювали проекти конкурсантів.
У фінал конкурсу пройшло 4 команди – Вінницький Національний Технічний Університет, Київський Національний Економічний Університет імені Вадима Гетьмана, Одеський Національний Університет імені Мечнікова, Одеський Національний Економічний Університет.
Хто входить в делегацію від України
Відбір учасників проводимо не тільки ми. Свої корективи до списку учасників внесло американське консульство.
Наразі погодили візи для 15 учасників — це 4 чоловік з команди Вінницького Національно Технічного Університету, представники Enactus KNEU, організаційного комітету Enactus Ukraine.
Як налаштована команда
Команда готується до цієї події з липня. І що ближче дата виступу — тим сильніше моральне навантаження. Команда відточує не тільки свої навички презентації, але й активно працює весь цей час над проектами, щоб вдосконалити та покращити їх.
Що дасть участь українців у змаганнях такого рівня
Це стане поштовхом для популяризації соціального підприємництва в українському суспільстві.
Ми гадаємо, що наразі соціальне підприємництво може допомогти сучасній молоді зайнятися власною справою, вирішуючи проблеми суспільства. Привертаючи увагу на такі конкурси ми можемо популяризувати цю діяльність Україною — знайти ресурси для подальшого розвитку таких проектів і залучити найкращих бізнес експертів, щоб ці проекти розвивались і могли робити вагомий вплив.