За короткий проміжок часу BMX-«фрістайл парк» зробив величезний стрибок у розвитку. Результатом співпраці міжнародних формацій UCI і FISE став перший повноцінний Чемпіонат світу в категорії BMX-«фрістайл парк» у 2016 році. Третього серпня того ж року конгрес Міжнародного Олімпійського Комітету прийняв рішення про включення 5 нових дисциплін до складу олімпійських видів спорту. Серед них опинилися скейтбординг і BMX категорії «фристайл парк».
Що це за вид спорту і чому він потрапить на Олімпіаду
Перш ніж дебютні офіційні олімпійські змагання пройдуть у Токіо 2020 року, BMX «фрістайл парк» і скейтбординг будуть представлені на юнацьких Олімпійських Іграх (YOG) у Буенос-Айресі восени 2018-го. Згідно із заявами членів оргкомітету, такі нововведення мають додати Олімпійським Іграми «свіжості» і залучити молодь, яка довіряє тільки тому, що бачить навколо себе на вулиці.
Природно, крім емоційної і спортивної складової, в цих рішеннях є й виключно прагматичний задум. За даними аналітиків Statista за 2015 рік, ринок велосипедного спорядження вже тоді оцінювався у $6,2 млрд та 17,4 млн проданих велосипедів. Частка продажів BMX-велосипедів становить 15% від цієї суми і займає 4 місце за обсягом.
Схожа ситуація склалася і в скейтбордингу. Він став ще популярнішим видом спорту (62 місце в ТОП-100), аніж BMX (83 місце в ТОП-100) за версією Biggest Global Sports. До того ж, станом на 2018 рік скейтбординг є третім за популярністю видом активного відпочинку в США та Європі серед дітей віком 12-17 років. Він поступається лише футболу та баскетболу. Сукупний річний оборот ринку скейтбордингу становить $5 млрд. Досить високі темпи розвитку як для видів спорту, що виникли менш ніж 50 років тому, чи не так?
Як та чому українські райдери поїхали до Хорватії
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2018/08/0030_8.jpg)
На жаль, ці оптимістичні дані мають мало спільного з ситуацією, яка склалася в Україні. Як і більшість «класичніших» видів спорту, скейтбординг та BMX перебувають поза увагою держави, розвиваючись виключно за рахунок ентузіастів. Відсутність спортивної інфраструктури, тренувальних баз, підтримки спортсменів і державних дотаційних програм перешкоджає адекватному розвиткові спортсменів, здатних конкурувати на міжнародних змаганнях. Та всупереч обставинам українські райдери періодично представляють Україну на світовій арені.
Один з таких рідкісних випадків — поїздка українських райдерів наприкінці травня 2018-го на міжнародні змагання Pannonian Сhallenge. Вони щорічно проходять в хорватському місті Осієк вже 19 років поспіль. Важливим моментом є той факт, що Pannonian став вибором для змагань FISE. Як згадували вище, саме FISE та Міжнародний союз велосипедистів провели перший акредитований світовою велоспільнотою Чемпіонат світу з BMX-фрістайлу в 2016 році. По суті, Pannonian Сhallenge за розмахом, форматом та рівнем майстерності учасників є прототипом змагань, які ми зможемо побачити в найближчому майбутньому на Олімпійських Іграх. Чи варто зайвий раз говорити про те, яким безцінним досвідом для спортсменів є відвідування такого роду заходів? Особливо, якщо йдеться про українських спортсменів.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2018/08/IMG_5644.jpg)
Команда учасників цього міні-туру підібралася досить нестандартна — 3 скейтери та 4 BMX-ери. Деякі з них одне одного знали лише позаочі. Ініціатором й організатором поїздки виступив дніпрянин Василь Лук’яненко. Він у свою чергу отримав запрошення на змагання від головного менеджера Pannonian Сhallenge.
Хто вони — представники України
Василь — один з найсильніших й найактивніших BMX-райдерів країни. Окрім активного катання і регулярних перемог на Батьківщині, він доволі часто стає учасником міжнародних змагань. Починаючи з 2010 року, Василь Лук’яненко довгий час був єдиним райдером, який представляв Україну на зарубіжних змаганнях. Тепер він також займається організаторською діяльністю (змагання, тури) та розвитком BMX-культури в Україні.
На Pannonian Сhallenge Василя запросили в якості гостьового учасника. Це запрошення передбачало покриття витрат на проїзд та проживання. У свою чергу, поступившись питаннями особистого комфорту, Василь «раціоналізував» надані кошти і зумів привезти за ці гроші команду з 7 осіб, попередньо відібравши найцікавіших кандидатів. У підсумку в поїздку вирушили Юрій Іллющенко, Дмитро Заруб’яц, Юрій Антонов, Юрій Коротун, Денис Дужник, Максим Карпенко та сам Василь. Денис і Максим відповідали за фото- та відеосупровід мандрівки — решта 5 райдерів були безпосередньо учасниками змагань.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2018/08/001969320002.jpg)
Більшість наших райдерів ніколи не каталися в парках такого масштабу, тому ці декілька днів були присвячені тренуванням на новому обладнанні. Першим, згідно з графіком змагань, відкатав Юрій Коротун. Він, виступаючи в категорії «Скейтбординг Про» (професіонали) посів 9 місце, не дотягнувши всього трохи до призових ТОП-7. Юрій Іллющенко та Дмитро Заруб’яц зареєструвалися в категорії «BMX АM» (аматори) — і попри досить жорсткі умови участі (всього одна 60-секундна спроба), зайняли 12 і 8 місце відповідно.
Юрій Антонов та Василь Лук’яненко, що брали участь в категорії «BMX PRO», показали різні результати під впливом свого досвіду. Попри те, що за українськими мірками Юрій показує досить високий рівень катання, він раніше не мав досвіду участі у змаганнях за кордоном. Відсутність потрібного досвіду суттєво позначилися на результаті, і Юрій зайняв 39 місце. Василь же зміг пройти у фінал і зайняти там 14 місце. Всього в категорії «BMX PRO» було 44 учасники — і серед них 5-кратний чемпіон X-Games Деніел Дерс.
Складно оцінювати, наскільки хороші ці результати, але нашим хлопцям точно немає чим дорікати. Перебуваючи в не надто сприятливих умовах для розвитку себе як спортсменів, вони — як і раніше — залишаються віддані своєму захопленню і рухаються вперед, щоби, можливо, одного разу представити Україну на Олімпіаді.
Враження від змагань
Окремо варто розповісти, що собою являють щорічні змагання Pannonian Сhallenge, які цьогоріч проходили вже в 18-й раз. Крім того, що це — вельми значущий захід у світі велоспорту, це також дуже важлива подія для Хорватії і особливо міста Осієк.
За запевненнями організаторів, представників ЗМІ та місцевих жителів, Pannonian є головною подією року в регіоні. Це усвідомлюєш, коли бачиш, як президент Хорватії Колінда Грабар-Кітарович відкриває фінал змагань з BMX. Окрім президента, на майданчику зазвичай присутні представники муніципалітету, а місцеві канали телебачення ведуть трансляцію наживо. Одночасно із основною програмою змагань у місті відбуваються тематичні вечірки, арт-виставки і навіть бізнес-конференція, що присвячена фестивалю. Про масштабність події можна судити і за великою кількістю зовнішньої реклами. Буквально кожен третій білборд або сітілайт тут — із плакатами Pannonian.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2018/08/001969320013.jpg)
Навіть у найвіддаленіших куточках міста нам посміхалися, бажали удачі на змаганнях і щиро раділи, дізнавшись, що ми приїхали здалеку.
Фінал BMX-змагань — головна частина цього свята. Це — найвидовищніше дійство, яке завжди збирає аншлаг на трибунах. Трансляції наживо на національних телеканалах і в інтернеті збирають сотні тисяч глядачів і нових шанувальників екстремальних видів спорту.
За всіма ознаками Pannonian Сhallenge зведений у статус національного продукту. Очевидно, що організація подібних заходів сприяє не тільки розвитку спорту та окремих спортсменів, а ще є відмінним майданчиком для популяризації країни, яка приймає такі змагання. Практично всі східноєвропейські країни це усвідомили і надають державну підтримку організаторам і учасникам змагань. На жаль, Україна поки що не серед них.
Терміни, які використано в матеріалі
- Union Cycliste Internationale — Міжнародний союз велосипедистів
- International Extreme Sports Festival — Міжнародний Фестиваль екстримальних видів спорту
- Statista — авторитетна німецька компанія, що спеціалізується на бізнес-аналітиці, онлайн-статистиці і маркетингових дослідженнях
- Biggest Global Sports — Статистичний аналіз найпопулярніших видів спорту в світі