Що має знати бухгалтер, аби йти в ногу з часом і встигати за розвитком технологій? На часі дізнатися про ключові компетенції у бухгалтерській сфері та те, як вони пов’язані з IT.
Про зміни до законодавства
5 жовтня 2017 року Президент України підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Нововведення вступили в силу в січні 2018 року, крім тих, що стосуються фінансової звітності, — вони почнуть діяти з січня 2019. Крім приведення норм вітчизняного бухгалтерського законодавства у відповідність до законодавства ЄС та звітності — до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), зміни стосуються й вимог до осіб, які претендують на посаду головного бухгалтера.
Так, згідно з додатком до статті 8 вищевказаного закону, головним бухгалтером підприємства, що становить суспільний інтерес, може бути призначена особа, яка має вищу економічну освіту, стаж роботи в сфері фінансів, бухгалтерського обліку та оподаткування не менше 3 років, без непогашеної або не знятої судимості за злочини проти власності або в сфері господарської діяльності.
Варто зазначити, що вказане в законі — лише необхідна база, без якої не обійтися бухгалтеру. Хто ж хоче отримати штраф за невчасно зданий звіт або помилку в первинних документах? Про останнє бухгалтери можуть менше хвилюватися: вищезгаданий закон спрощує вимоги до первинних документів. Відтепер факт здійснення господарських операцій не залежить від способу відображення його в первинних документах — відтак, одним «головним болем» менше.
Якими якостями має володіти сучасний бухгалтер
Як зазвичай описують хорошого бухгалтера? Уважний до деталей, терплячий, чесний. Втім, основною рисою традиційно вважається відмінне знання предметної області та фінансового обліку. Робота з цифрами вимагає постійної концентрації й напруги, тому без стресостійкості теж не обійтися. Не менш важливий статус бухгалтера на підприємстві — бухгалтерська компетенція незамінна й обов’язкова для управління підприємством. Бухгалтер — ключовий і завжди цінний співробітник.
Ще одна необхідна риса — здатність швидко навчатися, вміння миттєво пристосовуватися до нових умов. На сьогоднішній день бухгалтери працюють переважно з програмами електронної звітності, і при цьому програмне забезпечення оновлюється частіше, ніж ми встигаємо до нього звикнути.
Частота оновлення законодавчих вимог, невідповідність нових змін не скасованим старим стандартам вимагають від бухгалтера глибокої юридичної експертизи, налагоджених зв’язків з професійними консультантами і вміння аргументувати свою позицію із посиланням на точну норму Закону.
Про самовдосконалення і набуття досвіду
Представники покоління мілленіалів часто віддають перевагу дистанційній роботі. Але навіть за наявності вищої освіти в області бухгалтерського обліку та управління фінансами, ефективна й результативна робота можлива лише після отримання практичного досвіду, який так чи інакше визначається часом, витраченим на навчання, саморозвиток і саму роботу під наглядом досвідчених бухгалтерів. Консервативні, але, як і раніше, дієві інструменти навчальних практик включають наступні систематичні дії:
- перейняття навичок у старших і досвідченіших співробітників безпосередньо в компаніях, робота помічником бухгалтера, пізнання всіх тонкощів робочих процесів (сучасна термінологія називає цей процес «наставництвом»);
- читання відповідної літератури, профільних журналів, сайтів і блогів;
- відслідковування змін у законодавстві й перевіка відповідності прийнятих практик ведення обліку до нових вимог;
- постійне навчання на профільних курсах, семінарах та вебінарах.
Всі зазначені інструменти дієві не тільки для новачків, але і для більш досвідчених фахівців. Найцінніший працівник — це завжди той, хто володіє професійною експертизою. Курси й вебінари, наприклад, роблять акцент на практиці й дають робочі інструменти, які можна впроваджувати на підприємстві відразу після навчання.
Про роль технологій у професії бухгалтера
Цифрові технології пропонують бухгалтерам сучасні методи автоматизації простих ділянок ведення обліку, а це значить, що в навчальній програмі бухгалтера має з’явитися час на вивчення прикладних бухгалтерських систем або програмних комплексів. Сучасний бухгалтер — це вже не той співробітник, який працює з однією програмою бухгалтерського обліку (нехай поки і найпоширенішою) ще з часів навчання у ВНЗ протягом десятків років.
Він створює бізнес-процеси й ставить розробникам завдання відповідно до облікових політик підприємства. Він управляє новою технологією.
Таким чином, бухгалтерія в сучасному світі вже давно стала не просто вмінням правильно працювати з цифрами. Тепер це — переплетення знань з різних сфер діяльності (в тому числі, юриспруденції та інформаційних технологій), які досвідчений і далекоглядний бухгалтер прагне засвоїти якомога швидше. Ми для себе вже напевно вирішили, що це «must-have» для сучасного розуміння бухгалтерського обліку та фінансів в цілому. А ви?
Нагадаємо, раніше ми розповідалиОблік по-українськи — як працює вітчизняна альтернатива «1С» про те, як працює українська альтернатива «1C».