Що таке Бескидський тунель?
Відкриття Бескидського тунелю має відбутися вже за добу. Цей інфраструктурний об’єкту Карпатах має збільшити обсяги вантажних перевезень між Україною та ЄС, а також поліпшить пасажирське сполучення між Закарпаттям та іншими регіонами України, інформує «Економічна Правда». Будівництво завершилося у 2017 році, після цього залізничники монтували інфраструктуру на підходах. Перерізування стрічки заплановане на 25 травня 2018 року.
Це — один з найбільш масштабних інфраструктурних проектів України за останні 15 років. Він є 2-м за довжиною залізничним тунелем в Україні після Лутугинського, що на Луганщині. Важливість цього маршруту — у тому, що саме ним прямує понад 60% транзитних вантажів у напрямку Західної та Центральної Європи.
Але ж такий тунель наче вже існував?
Так, нова інженерна споруда побудована за 22 м від старого одноколійного тунелю. Прокладання нового тунелю — не забаганка, а технічна необхідність. Старий об’єкт мав лише 1 колію і пропрацював понад століття. Старий об’єкт запустили у XIX столітті, за часів перебування цих земель України у складі Австро-Угорщини. Він мав на меті поєднати східні регіони Австро-Угорської імперії із Центральною Європою та відкрити доступ із Закарпаття до інших українських регіонів.
Під час Першої Світової старий тунель пошкоджено не було, натомість у Другій Світовій його підірвали у кількох ділянках. Відновлено тунель було у 1946 році.
Чим відрізняється новий Бескидський тунель?
Він має 2 шляхи, довжину у 1,765 км з максимальною глибиною у 180 м від поверхні Бескидського хребта. Він — ланка транспортного коридору, який проходить через Італію, Словенію, Угорщину, Словаччину та Україну.
При запуску нового будівництва було декілька варіантів:
- реконструювати старий тунель,
- побудувати додатковий одноколійний тунель, а паралельно проводити реконструкцію старого,
- побудувати новий двоколійний тунель (цей варіант і було обрано).
Як довго тривали роботи та скільки все це коштувало?
З 2007 року почалися проектування, розвідка рельєфу та геодезичні роботи. Інвесторами проекту виступили Європейський банк реконструкції та розвитку ($40 млн) та Європейський інвестиційний банк (€55 млн). Влітку 2011 року «Львівська залізниця» уклала угоду на проектування і будівництво тунелю з українською компанією «Інтербудмонтаж». Роботи почалися у жовтні 2013 року. Загалом все коштувало €102,7 млн.
Що дасть запуск нового залізничного тунелю до Європи?
Двоколійний тунель може пропускати близько 100 поїздів на добу замість нинішніх 47. Максимальна швидкість поїздів зросте із 40 км/год до 60-70 км/год. Також українська сторона зможе ліквідувати єдине бар’єрне місце на всьому міжнародному коридорі. Крім того, залізничники очікують, що запуск тунелю покращить сполучення закарпатських міст з Києвом, Дніпром, Харковом. У планах — запуск потяга категорії «Інтерсіті» між Львівщиною та Закарпаттям.
За словами Євгена Кравцова — керівника «Укрзалізниці», які наводять у «ЕП», — для компанії тунель символічний, бо це вікно до Євросоюзу, до міжнародних транспортних коридорів
Скільки працюватиме нова споруда?
Будівельники стверджують, що гарантійний термін служби тунелю за належного обслуговування складе щонайменше 100 років.