Екранізації коміксів вже два десятиліття є частиною світового кінематографа. Кіностудії витратити роки на винайдення формули успішного фільму за мотивами коміксів і першими, звісно, екранізувалися популярні історії від видавництв Marvel та DC. Проте успіх таких фільмів, як «Бетмен», трилогія «Людина-павук» від Сема Реймі чи «Блейд» привернули увагу до коміксів від кіноробів по всьому світу — і індустрія почала шукати, які ще графічні романи можна екранізувати.
У нашій добірці згадаємо вісім фільмів, які варто подивитися як шанувальникам коміксів, так і просто кінолюбителям — але, неодмінно, тим, кому вже набридли супергеройські кіновсесвіти MCU та DCU.
300 спартанців (2006)
Якщо ви є шанувальником епічного кіно, то ви точно чули про фільм Зака Снайдера «300 спартанців» — але не усі глядачі знають, що в основі стрічки лежить однойменний графічний роман культового автора Френка Міллера.
Стрічка розповідає про Битву під Фермопілами в 480 р. до н. е., що була частиною греко-перської війни, коли 300 спартанців на чолі з царем Леонідом стали проти багатотисячної армії перського царя Ксеркса. Звісно, фільм взяв від коміксу всю міфологічність та навіть візуальний стиль — і досі «300 спартанців» вважається однією з найстильніших екранізацій коміксів.
Варто зазначити, що на початку 00-х екранізувати історію про спартанців планували кілька продюсерів, але саме Джанні Нуннарі встиг першим — це він знайшов та вразився коміксом Френка Міллера, що стало стимулом для початку роботи над проєктом. Самого Міллера залишили як консультанта та виконавчого продюсера фільму.
Попри те, що критики зустріли фільм прохолодно, він все ж став успішним та навіть культовим серед глядачів. У підсумку стрічка мала неабиякий успіх у прокаті — при бюджеті в $65 млн касові збори фільму склали $456 млн, що зробило її гучним хітом того часу, а також ще раз довело, що кінокомікси можуть цікавити глядачів, особливо з рейтингом 16+.
Місто гріхів, (2005-2014)
Ще один культовий комікс Френка Міллера потрапив на великі екрани майже одночасно з «300» — це «Місто гріхів» Роберта Родрігеса (Міллера запросили цього разу як співрежисера).
Обидва фільми (другий вийшов у 2014 році) є антологіями про різних героїв, історії яких перетинаються в одному місті, Сін-сіті, що сповнене різними кримінальними особистостями.
Варто зазначити, що Родрігесу вдалося перенести на екран точний коміксний стиль — майже увесь фільм чорно-білий, окрім вкраплень кольорів червоного та жовтого. Разом з зірковим акторським складом — Міккі Рурк, Брюс Вілліс, Джессіка Альба, Елайджа Вуд та Девон Аокі — нуарний фільм просто не міг провалитися. Так і сталося — при бюджеті у $40 млн перша стрічка заробила $160 млн, що і зробило можливим для продовження через 10 років.
«Місто гріхів» майже повністю повторює усі сцени з коміксу Міллера та сподобається тим глядачам, хто любить нео-нуар, оригінальний візуальний стиль та жорстокість, якою у фільмі багато.
Пипець (2010-2013)
Історія коміксом Марка Міллара і Джона Роміта-молодшого є і зовсім унікальною — права на екранізацію придбали ще до того, як вийшов перший випуск цього графічного роману.
Перший фільм під назвою «Пипець» від режисера Метью Вона вийшов у 2010 році — і хоч спочатку стрічка отримала стриманий успіх у критиків та в прокаті, згодом фільм та комікс все ж знайшли свою аудиторію. Сюжет твору розповідає про Дейва — «ньорда», який прагне стати супергероєм у світі, де людей з надздібностями не існує. Допомагає цьому інтернет — Дейв у костюмі починає допомагати людям, доки не натрапляє на справжню банду злодіїв, а за ними — і на справжніх борців з криміналом, що залишаються у тіні.
«Пипець» не провалився у прокаті ($30 млн бюджети проти майже $100 млн зборів), але отримав найбільшу увагу від глядачів, коли вийшов на DVD. Культовість навколо фільму не лише дозволила створити сиквел, який також вийшов доволі успішним, а й народити цілу медіа-франшизу навколо цієї історії. Зазначимо, що комікс видає Marvel Comics, але, звісно, до кіновсесвіту Marvel «Пипець» не має жодного стосунку.
Рекомендуємо стрічку тим, хто любить яскравих персонажів, супергеройську сатиру з чорним гумором та мораль про те, що є справжнім героїзмом.
Скотт Пілігрим проти світу (2010)
Не обійтися в нашій добірці і без романтичної комедії «Скотт Пілігрим проти світу», знятої Едгаром Райтом за мотивами твору карикатуриста та автора коміксів Браяна Лі О’Меллі.
Стрічка розповідає про Скотта Пілігрима — юнака-музиканта, який закохується у загадкову Рамону Флаверс, але на заваді їхнім стосункам стають семеро її колишніх, яких хлопець має здолати заради кохання.
З «Скоттом Пілігримом» ситуація виглядає типовою для експериментального кіно. Едгар Райт забрав з першоджерела максимальну естетику, натхненну іншими коміксами, манґою та відеоіграми, а також гумор і деякі візуальні рішення — але спочатку не усі зрозуміли, як зустрічати таке кіно: фільм не окупив навіть свій бюджет у приблизно $80 млн, зібравши $52 млн у прокаті.
Попри все, фільм з часом отримав величезну фанбазу, став джерелом купи теорій та навіть прикладом трансмедійного оповідання — деякі кінороби і досі оглядаються на роботу Райта, щоб перейняти техніки поєднання різних медіа для передачі історії. Вплив режисера помітно навіть у останній екранізації роману — у 2023 році Netflix випустив мультсеріал за мотивами коміксу, зробивши багато «кивків» у бік фільму.
Проте за усім цим все ще залишається дуже смішний та сатиричний ромком, який варто переглянути тим, хто обожнює «легкі» фільми про підлітків.
Ворон (1994)
Фільм «Ворон» Алекса Прояса — одна з культових екранізацій, що ґрунтується на графічному романі Джеймса О’Барра, та приклад, коли сам фільм (та і комікс) менш драматичний ніж те, що відбувалося за кадром.
Стрічка, що поєднує елементи готики, горору та драми, розповідає історію головного героя Еріка Дрейвена, який повертається з потойбічного світу, щоб помститися вбивцям своєї нареченої.
Варто зазначити, що сам комікс О’Барра написав після трагічних подій — він втратив кохану, яку смертельно збив п’ятий водій. Створення коміксу стало, за словами автора, своєрідною терапією та рефлексією над тими подіями.
Згодом, у 1994 році Еріка у фільмі втілив на екрані Брендон Лі. Саме його сильну акторську гру і вважають однією з причин успіху стрічки, але сам актор до прем’єри не дожив — під час знімання цього фільму реквізитна зброя насправді вистрілила в актора, потрапивши в живіт та призвела до його смерті. Фільм став посвятою Лі та його нареченій Елізі Хаттон.
Попри усю трагедію навколо фільму, «Ворон» став по-справжньому культовим фільмом — не лише мав комерційний та критичний успіх, а також став взірцем супергероїки для дорослих. Для прикладу, «Ворон» та гра Брендона Лі надихнула Хіта Леджера під час його підготовки до ролі Джокера у фільмі «Темний Лицар» Крістофера Нолана (за яку Леджер отримав «Оскар», але також посмертно).
«Ворон» став взірцевим фільмом за мотивами коміксів — і якщо ви любите готичні фільми жахів, обов’язково для перегляду.
Маска (1994)
Перейдемо від жахів до гумористичних проєктів — не обійтися в нашій добірці без хітового фільму «Маска» від режисера Чака Рассела.
Заснований на однойменній серії коміксів від Dark Horse, стрічка з Джимом Керрі також вже можна вважати культовою, а меми з фільму і до сьогодні спливають у різних соціальних мережах.
Сюжет фільму розгортається навколо Стенлі Іпкіса, який знаходить потойбічну маску, що перетворює його на надлюдину — не завжди героїчну, але завжди дуже кумедну. Фільм став найкасовішим у рік свого виходу, зібравши понад $350 млн при бюджеті лише у $23 млн, отримав визнання у критиків (та номінацію на «Оскар») за свої чудові візуальні ефекти при доволі стриманому бюджеті, а Джима Керрі і взагалі номінували на Золотий Глобус — що є дуже не частою подією для акторів фільмів за мотивами коміксів.
«Маска» став для багатьох глядачів по всьому світу справжнім фільмом дитинства, і якщо ви раптом пропустили цю стрічку — рекомендуємо надолужити.
РЕД (2010)
Комедійний бойовик «РЕД» від Роберта Швентке також заснований на коміксах — хоч творцем і був автор Воррен Елліс з великого DC, звісно, це була обмежена серія і ні на який кіновсесвіт вона не претендувала.
Стрічка розповідає про Френка Мозеса, колишнього оперативника ЦРУ, за яким на пенсії раптово почали полювання. Щоб розібратися що відбувається, Френку доведеться зібрати своїх старих колег разом — теж колишніх працівників ЦРУ.
Як і інші приклади з нашої добірки, «РЕД» став успішним — критики та глядачі високо оцінили фільм, похваливши неймовірний стиль, гумор та виконання при доволі низькому бюджеті на свій час. Окремо відзначили і гру Брюса Вілліса, який в ті роки вже трохи втратив запрошення у популярні проєкти, але все ще доводив, що вміє та може яскраво виконувати свою роботу.
При кошторисі у $58 млн, касові збори стрічки склали майже $200 млн — а сам фільм і досі є учасником різних добірок з цікавими та оригінальними бойовиками.
Люди в чорному (1997)
Але одним з найбільших успіхів, що отримав фільм за мотивами коміксу поза кіновсесвітів, стала стрічка Баррі Зонненфельд «Люди в чорному». Звісно, це вже медіа-франшиза, але ми зосередимося на першому фільму.
Фільм адаптує серію коміксів «Люди в чорному» Лоуелла Каннінгема, яку спочатку видавала Aircel Comics, яку згодом викупила Malibu Comics, яку згодом викупила Marvel.
Фільм розповідає про поліцейського Джеймса Даррела Едвардса III (Джея), який дізнається, що у всесвіті існують тисячі рас іншопланетян — і потрапляє на роботу до організації «Люди в чорному», яка відповідає за контакт з ними на території планети Земля.
Фільм отримав приголомшливий успіх — Томмі Лі Джонс і Вілл Сміт у головних ролях, а також гумор, стилістика та цікаве першоджерело дозволили фільму заробити майже $600 млн при бюджеті у $90 млн. Крім того, стрічка виграла декілька «Оскарів» у технічних номінаціях.
Після успіху оригіналу стрічка отримала продовження у вигляді двох фільмів з вищезгаданими акторами, один спін-офф та мультсеріал — і все це сформувало власну франшизу, яка розпочалася з невеликої серії коміксів.
Звісно, є ще багато прикладів, коли екранізації коміксів поза кіновсесвітами Marvel та DC становилися популярними та культовими — пропонуємо вам згадати про такі приклади в коментарях 👇