Масштабні кінофестивалі проходять у світі (і в Україні також) кожен рік — як онлайн, так і офлайн — і збирають навколо себе велику кількість не лише творців фільмів, а й шанувальників кіно.
Здається, що для пересічного глядача слідкування за кінофестивалями буде зайвим, але насправді це досвід, який неабияк розширює розуміння кіносвіту, його трендів — і попросту приносить задоволення. Ми зібрали найцікавіші кінофестивалі планети, і розповідаємо про кожен із них.
Які переваги від слідкування за кінофестивалями
Відвідування кінофестивалів може бути дуже корисним досвідом для кіноглядачів з кількох причин, і найголовніша з них — самі фільми. Часто кінофестивалі демонструють широкий спектр фільмів, які можуть бути недоступні в традиційних кінотеатрах або на стримінгах. Ці фільми часто репрезентують різні культури, країни чи навіть окремі прошарки населення, і такі стрічки неодмінно можуть зацікавити глядача.
Разом з тим, кінофестивалі стали місцем, на якому спершу з’являються нові тренди у кіно чи гучні роботи. Якщо вам цікаво зрозуміти та побачити першими фільм, про який всі будуть говорити лише через півроку-рік — неодмінно треба слідкувати за великими фестивальними майданчиками.
Разом з тим, фестивалі також є корисним для шанувальників кіно середовищем, оскільки відвідати їх в живу дозволяє отримати доступ до, наприклад, сесії запитань і відповідей з режисерами, майстер-класів та панельних дискусій, які дають змогу глибше зрозуміти процес створення фільмів.
Якщо завітати на кінофестиваль особисто не вийде — це часто не лише логістична проблема, а ще й інколи дуже коштовно — до майже усіх найпопулярніших фестів можна приєднатися онлайн. Хоча деяка активність через це стане недоступною, найголовніше — можливість дивитися цікаве авторське кіно першими — не зміниться.
Останніми роками, особливо після пандемії, багато з кінофестивалів адаптувалися до віртуальних форматів. Організатори не лише проводять віртуальні покази, а також співпрацюють зі стримінговими платформами, як-от Amazon Prime Video чи Netflix. Так само і деякі панельні дискусії тепер теж транслюються онлайн.
Деякі фестивалі пропонують віртуальні абонементи або онлайн членства, де глядачі можуть отримати доступ до кураторської добірки художніх, документальних або короткометражних фільмів дистанційно. Такі абонементи зазвичай можна придбати безпосередньо на офіційному сайті фестивалю.
Беручи участь онлайн, ви можете насолоджуватися фестивальним досвідом незалежно від свого місцеперебування, що полегшує відстеження останніх тенденцій у світовому кіно.
У слідкуванні за фестивалем онлайн навіть є кілька переваг: наприклад, фільми можна дивитися у власному темпі. На відміну від очних фестивалів, де покази заплановані на певний час, на онлайн-фестивалях фільми часто доступні протягом певного періоду (днів або тижнів).
Крім того, фільми з фестивалів, які можна дивитися онлайн, можуть містити субтитрування, що дозволяє долучитися навіть тим людям, хто не так добре знає мову фільму (і це не завжди англійська).
Врешті решт, багато фестивалів в онлайн форматі пропонують ексклюзивні фільми або інший контент, як-от кадри за лаштунками або спеціальні випуски.
За якими кінофестивалями світу та України варто слідкувати
Каннський кінофестиваль (Festival de Cannes)
Каннський кінофестиваль є, ймовірно, найголовнішим кінофестивалем світу та проводиться з 1946 року. Подія збирає десятки тисяч глядачів щорік (переважно у травні) і є місцем, в якому демонструють свої фільми найкращі режисери світу. Найголовнішою нагородою є «Золота пальмова гілка».
На самому фестивалі є декілька програм, як-от основна конкурсна програма, позаконкурсна програма, окрема секція для прем’єр, спеціальні покази, а також міжнародний тиждень критики, який зосереджений на відкритті нових талантів.
Фестиваль відзначав таких режисерів, як Квентін Тарантіно, Пон Джунхо, Жак Одіяр, Джоел Коен, Девід Лінч та Акіра Куросава. Разом з тим, кожний успішний фільм, який згодом отримує американські та європейські премії, майже завжди спочатку представлений на Каннському кінофестивалі.
У 2025 році долучитися до показів фестивалю онлайн можна за 170-200 євро. В цю ціну входить не лише можливість переглядати фільми онлайн, а також доступ до подій, як-от дискусійні панелі та майстер-класи.
Венеціанський кінофестиваль (Venice International Film Festival)
Венеціанський кінофестиваль є найстарішим у світі та частиною Венеціанської бієнале, великої культурної події. Фестиваль відіграв значну роль у формуванні світової кіноіндустрії та продовжує залишатися важливою платформою для кінематографістів. На фестивалі нагороджують «Золотим левом» за найкращий фільм та «Срібним левом» за найкращу режисуру.
Цього року фестиваль відбудеться з 27 серпня по 6 вересня.
Фестиваль складається з кількох основних секцій, серед яких основний конкурс, спеціальні покази та прем’єри. Крім того, часто на фестивалі відбуваються ретроспективні покази та різні події.
Фестиваль нагороджував таких режисерів, як Педро Альмодовар, Тодд Філліпс, Альфонсо Куарон, Йоргос Лантімос, Хлоя Чжао тощо.
Наразі невідомо, чи у 2025 році можна буде слідкувати за кінофестивалем онлайн (оскільки квитки ще не надійшли у продаж). В будь-якому разі, найголовніші фільми та гучні прем’єри з фестивалю будуть через деякий час доступні на стримінгових платформах, зокрема, MUBI.
Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале)
Берлінале є останнім з так званої «Великої трійки» головних європейських кінофестивалів, поряд із Каннами та Венецією. Фестиваль був заснований у 1951 році, а його головними нагородами є «Золотий ведмідь» (найкращий фільм) та «Срібний ведмідь», який видається за різні досягнення. Фестиваль переважно проходить у лютому.
Основним на фестивалі є міжнародний конкурс, в якому змагаються останні фільми з усього світу. Також в рамках програм є Форум, який присвячений політичному кіно, а також спецпокази і окрема програма для прем’єр. Берлінале також зосереджується на молодих талантах і режисерах-початківцях і має для цього окрему програму та нагороду.
Зазначимо, що Берлінський кінофестиваль нагороджував як класиків кіно, серед яких Жан-Люк Годар, Інгмар Бергман та П’єр Паоло Пазоліні, так і сучасних митців, як-от Теренс Малік, Хаяо Міядзакі, Фатіх Акін та Пол Томас Андерсон. Також кожного року на Берлінале у різних програмах беруть участь українські режисери та режисерки — і щороку їхня кількість, здається, лише збільшується.
Цього року фестиваль пройде з 13 до 25 лютого. Онлайн безплатно можна буде подивитися програмну пресконференцію кінофестивалю, а найголовніших конкурсантів згодом можна побачити на стримінговому сервісі MUBI.
Міжнародний кінофестиваль у Торонто (Toronto International Film Festival, TIFF)
Цей щорічний кінофестиваль проводиться у Торонто з 1976 року і вважається одним з найпрестижніших і найбільших за кількістю відвідувачів кінофестивалів у світі.
Традиційно TIFF розпочинається у четвер ввечері після Дня праці (перший понеділок вересня в Канаді) і триває одинадцять днів.
Головною нагородою фестивалю є TIFF People’s Choice Award, який вручається повнометражному фільму з найвищим рейтингом за результатами голосування глядачів, які відвідають TIFF. Переможці цієї нагороди часто пізніше отримували номінації на премію «Оскар».
У минулі роки кінофестиваль відзначав таких режисерів, як Дені Вільнев, Пон Джун Хо, Ноа Баумбак, Лука Гуаданьїно, Мартін Мак-Дона, Дам’єн Шазель.
Минулого року на кінофестивалі виник скандал через фільм російсько-канадської режисерки та колишньої працівниці Russia Today Анастасії Трофімової «Росіяни на війні». Після того, як стрічку показали в рамках Венеціанського кінофестивалю, влада України закликала організаторів фестивалю в Торонто скасувати демонстрацію. Також у Торонто проходили численні протести української громади, проте фільм все одно продемонстрували на кінофестивалі.
Цього року кінофестиваль у Торонто проходитиме з 4 по 14 вересня. Раніше фестиваль можна було частково подивитись онлайн, але у 2025 році він пройде виключно офлайн. Ймовірно, найкращі фільми з TIFF можна буде переглянути на MUBI або інших стримінгових платформах.
Кінофестиваль «Санденс» (Sundance Film Festival)
«Санденс» є одним з найбільших фестивалів незалежного, авторського кіно у США. Його заснували у 1978 році, назвавши на честь персонажа, якого зіграв Роберт Редфорд (засновник фестивалю) у фільмі «Буч Кессіді й Санденс Кід».
Кінофестиваль проводять щороку наприкінці січня в Парк-Сіті, штат Юта, США. Він складається з конкурсних секцій для американських та міжнародних драматичних і документальних фільмів, як повнометражних, так і короткометражних, а також групи позаконкурсних секцій. Багато фільмів, прем’єри яких відбулися на кінофестивалі, були номіновані та виграли премію «Оскар».
Варто зазначити, що вже 23 січня на фестивалі відбудеться прем’єра нового документального фільму українського режисера і лауреата премії «Оскар» Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». Нова стрічка змагатиметься з іншими документальними картинами з усього світу в номінації World Cinema Documentary Competition.
Нагадаємо, у 2023 році на кінофестивалі Sundance відбулася прем’єра попереднього фільму Чернова, документальної стрічки «20 днів у Маріуполі», яка здобула Приз глядачів.
Цьогоріч «Санденс» пройде з 23 січня по 2 лютого. Також подивитися основні фільми кінофестивалю можна буде онлайн, через сайт Sundance.
Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість»
Один з найстаріших кінофестивалів України був заснований у 1970 році та є єдиним міжнародним кінофестивалем в Україні з акредитацією асоціації кінопродюсерів FIAPF, та одна із найбільших кіноподій у Східній Європі. 54-й Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» проводиться у Києві, цього року — в період з 25 жовтня по 2 листопада. Головною нагородою є «Скіфський олень».
Фестиваль також має декілька програм, але його головна мета — розвиток молодого професійного кіно, тому часто у програмах можна побачити дебютантів та короткі метри. Окремо приділяють увагу кіно, яке було створено українцями чи на території України.
Наразі невідомо, чи будуть транслювати найкращі фільми з фестивалю онлайн, а квитки на відвідування кінофестивалю офлайн наразі ще не поступили у продаж.
Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ)
До початку повномасштабної війни ОМКФ традиційно проводився в Одесі у середині липня. Уперше кінофестиваль відбувся у 2010 році. У 2023 році фестиваль проходив у Чернівцях, а у 2024 – у Києві, відзначаючи свій ювілей у 15 років.
Головним призом фестивалю є статуетка «Золотий Дюк». Перші два роки головний приз ОМКФ вручався на основі рішення журі, а вже з 2012 року Гран-прі Одеського кінофестивалю вручається за підсумками глядацького голосування.
Фестиваль має три конкурсні програми: Міжнародна конкурсна програма повнометражних фільмів, Національна конкурсна програма та Конкурс європейських документальних фільмів.
Дата проведення, як і локація, ОМКФ-2025 ще невідомі. Про трансляцію онлайн (раніше також можливо було придбати окремі фільми для перегляду) наразі невідомо.