Реклама

👀 Лукас, німецька Фантастична четвірка та Дольф Лундгрен: якими були фільми Marvel до кіновсесвіту Marvel

Згадуємо деякі старі (та химерні) фільми Marvel та розповідаємо, як розвивався кінобізнес компанії до масштабного успіху.
Čytaty latynkoju
👀 Лукас, німецька Фантастична четвірка та Дольф Лундгрен: якими були фільми Marvel до кіновсесвіту Marvel
  1. Головна
  2. Кіно і серіали
  3. 👀 Лукас, німецька Фантастична четвірка та Дольф Лундгрен: якими були фільми Marvel до кіновсесвіту Marvel
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Згадуємо деякі старі (та химерні) фільми Marvel та розповідаємо, як розвивався кінобізнес компанії до масштабного успіху.

У 2024 році на екрани вийшов фільм «Дедпул і Росомаха», який не лише знову привернув масову увагу до кіновсесвіту Marvel, а ще й нагадав про існування фільмів про супергероїв, які шанувальники вже давно заховали на задвірок пам’яті.

В цьому тексті ми згадаємо старі екранізації коміксів студії та розповімо про найневдаліші кінопроєкти Marvel до початку MCU. Але спочатку треба зрозуміти, що взагалі відбувалося з фільмами за коміксами у 80-х та 90-х роках.

Кіно від Marvel до початку світів

До появи кіновсесвіту Marvel і масової популярності блокбастерів про супергероїв, персонажі та історії студії існували в кінематографі зовсім іншій формі. Перші екранізації цих коміксів почали ще з 40-50-х років, але вони були переважно проєктами для телевізора.

Так, перші серіали Marvel, іронічно, часто стикалися з численними проблемами: малим бюджетом, технологічними обмеженнями та скептицизмом публіки, яка ще не була повністю переконана в потенціалі історій на екрані за коміксами.

Варто згадати і те, що жанр супергероїки у кіно вважався нішевим та дитячим — та і самі комікси також. Попри те, що коміксна індустрія вже з 1980-х переживала сплеск дорослих тем та серйозних сюжетів, екранізації коміксів застосовували більш спрощений підхід до першоджерела.

Згодом кіностудії почали ризикувати і погоджувати фільми про супергероїв — але всі вони страждали через невірне позиціювання. Потрохи змінювали індустрію лише рідкісні проєкти, як-от «Бетмен» Тіма Бертона у 1989 році.

Проте для Marvel успіху в кіно не було — ба більше, у самої студії у 80-90-х були чималі фінансові труднощі. У 1980-х і на початку 90-х років компанія робила помилкові інвестиції у різні гілки свого бізнесу, разом з тим сама коміксна індустрія перебувала не в кращому стані — перенасичення ринку призвело до зниження вартості, відповідно, до зниження якості. Вплинуло на фінансове становище студії й те, що диверсифікування діяльності Marvel (спроба зайти в бізнес з іграшками, виробництво мультфільмів тощо) виявилися не такими успішними, як очікувалося.

В період цих самих ризикованих інвестицій Marvel спробувала заробити на кіно — і тоді і з’явився фільм, який і досі вважається першим повноцінним ігровим фільмом за коміксами Marvel не для ТБ.

Зазначимо, що технічно першим фільмом Marvel у кінотеатрах став «Капітан Америка 2» 1979 року, оскільки він вийшов на екранах Франції у 1980 році. А взагалі першим фільмом варто вважати пілотний випуск серіалу «Неймовірний Галк» 1977 року, оскільки той епізод є телефільмом в рамках першого сезону серіалу. Але те, що варто вважати першим «кінотеатральним» фільмом, вийде лише у 1986 році.

Як Lucasfilm та Universal не врятували Marvel

В 1986 році на великі екрани вийшов фільм, який мав довести всім, що історії на основі коміксів можуть мати попит — «Говард-качка». Стрічку створювали не останні в індустрії люди — режисер Віллард Гайк працював над популярними проєктами, хоч і не в авангарді виробництва, а на головну роль (окрім самого Говарда-качки) запросила Лію Томпсон. Зазначимо, за два роки до того вийшла перша частина «Назад у майбутнє» — чи варто казати, наскільки популярною тоді була Томпсон, що виконала у культовому фільмі одну з головних ролей?

Разом з тим, виконавчим продюсером стрічки був сам Джордж Лукас, а керували усім, відповідно, Lucasfilm та Universal.

«Говард-качка» не просто став посереднім фільмом — він з тріском провалився. Через проблеми під час створення фільму (негативні тест-реакції, зміни під час виробництва) та інший погляд на персонажа творці отримали нищівні відгуки критиків та глядачів. Сварили «Качку» за все — гумор, наратив, за самого Говарда-качку і так далі. Оминули критики лише саундтрек та деякі візуальні ефекти.

Зрештою фільм став не лише однією з найгірших екранізацій коміксів, а й одним з найгірших фільмів загалом, а також проєктом, що сильно попсував кар’єру майже усім причетним. Щоправда, абсурдність стрічки з часом перетворила її на культову — хоч рейтинг на Rotten Tomatoes і залишається на рівні 13%.

Культовий провал

Наприкінці 80-х стало відомо про ще одну екранізацію коміксів Marvel — і цього разу обрали навіть не другорядного (за важливістю) персонажа, а цілком популярного антигероя — Карателя.

Якщо «Говардом-качкою» займалася Universal, то до фільму «Каратель» 1989 року руку доклала New World Pictures. Саме ця студія створювала ТБ-проєкти Marvel — Галка, Капітана Америку — і саме їй було доручено екранізувати пригоди Френка Касла.

Попри невеликий бюджет у $9 млн, до фільму вдалося залучити тодішню зірку бойовиків Дольфа Лундгрена. Результат вийшов дуже двозначним: з одного боку, фільм заробив $30 млн (загалом завдяки домашньому перегляду) та став дійсно культовим серед старих шанувальників Marvel Comics, з іншого боку — отримав не менш нищівну критику, ніж «Говард-качка». Критики сварили фільм за відсутність глузду, погану акторську гру, відхід від першоджерела тощо.

І досі можна побачити дуальність відгуків на різних агрегаторах: критики розносять фільм, глядачі (особливо шанувальники коміксів) — активно хвалять та поважають.

Щоправда, для Marvel «Каратель» не став рятівним — це була друга поразка за короткий час, і студії необхідно було терміново вчитися на помилках, якщо вона хотіла залізти в кінобізнес.

Чи потрібно вчитися на помилках

Добре, обманюємо, ні на яких помилках Marvel не навчилася. Вже за рік, у 1990-х, в кінотеатрах вийде «Капітан Америка» — фільм від уже давно мертвої 21st Century Film Corporation, який можна вважати третьою помилкою і цвяхом у труну.

Напевно, якщо ви хоч трохи цікавилися фільмами Marvel до «Кіновсесвіту Marvel», ви бачили ці кумедні кадри з «Капітана Америки», що схожі скоріше на порно-пародію, ніж на повноцінну стрічку. Власне, так фільм зустріли і глядачі з критиками — після обмеженого прокату у світі і релізу одразу на DVD в США, фільм знищили ще більше, ніж «Карателя» чи «Говарда-качку».

Якщо попередні фільми часто критикували за відхід від першоджерела, то у «Капітані Америка» була майже оригінальна історія походження супергероя. Щоправда, не було усього іншого — нормально поставлених екшн-сцен, костюмів, спецефектів чи хоча б зірок у головних ролях чи за камерами. Врешті решт, це, напевно, найнижче оцінений фільм, пов’язаний з коміксами Marvel — чи бачили ви колись оцінку 6% на Rotten Tomatoes?

Після розуміння того, якого монстра вдалося створити, Marvel навіть поспіхом вирізала з фільму сцену зі Стеном Лі — ту саму візитівку, до якої повернуться вже за 15 років. Та і найпопулярніший відгук критиків про цей фільм дослівно виглядає так:

Не маючи сценарію, бюджету, режисури чи зірки, здатної віддати належне своєму першоджерелу, цей «Капітан Америка» мав би бути залишений під льодом.

Фантастичні борги

Чи навчив вже максимальний провал «Капітана Америки» Marvel тому, що треба змінювати підхід? Ось тут насправді навчив. Але малобюджетний треш-фільм у цьому розділі все ж буде присутній.

Фактично, «Фантастична четвірка» 1994 року є махінацією з метою подовжити авторські права на можливість екранізації історії про цих супергероїв — і не з боку Marvel.

Але для розуміння потрібно повернутися до подій минулого.

У 1983 році німецький режисер Бернд Айхінгер та його компанія Constantin Film викупила у Marvel та Стена Лі права на екранізацію «Фантастичної четвірки» за кумедні із сьогоднішнього погляду $250 тис. З того часу і до 90-х руки Constantin Film до екранізації не дійшли. Та і сама угода передбачала, що права належатимуть лише обмежений час, якщо за ці роки продукт буде не реалізовано.

Тому вже 1993 році до Айхінгера завітала ідея зняти другосортний фільм про культову родину супергероїв. Так, вже у 1994 за 20-25 днів зняли «Фантастичну четвірку» — фільм, який так і не побачив широкого екрана. Трейлери стрічки крутили перед іншими фільмами, актори проводили промокампанії, поки за кілька місяців до прем’єри від керівництва Constantin Film не надійшов наказ усе згорнути — та удати, що стрічки взагалі не існує.

Варто зазначити, що версія подій, що наведена вище, є переважно версією Marvel — сам Айхінгер ще кілька років після цього інциденту доводив, що насправді збирався випустити фільм, але він не вийшов через заборону з боку самої Marvel.

Власне, фільму не дали зникнути на складах кіностудій пірати — у 90-х фільм активно нелегально випускали для перегляду вдома. Вже у нас час повну версію в оригіналі можна легко подивитися на YouTube. Хоча ми і не впевнені, що вам воно потрібно.

Разом з тим, до середини 90-х проблеми з грошима почалися не лише у фільмів за мотивами коміксів, а і у самої Marvel. Студія накопичила значні борги, і їй потрібно було швидко знайти гроші — хоч якимось порятунком став продаж прав на кіно- і телеекранізацію найпопулярніших персонажів. Саме з 1995 до 1999 відбулися події, які є поясненням, чому на екрані Люди-Ікс чи Людина-павук довго не були представлені у світі Месників, хоча у коміксах це є фундамент будь-яких великих кросоверів — у 90-х Marvel просто продала персонажів різним студіям.

Загалом, на той час Marvel не мала жодного успішного проєкту в кінематографі. За винятком кількох телевізійних мультфільмів та деяких малобюджетних або погано сприйнятих повнометражних фільмів, кінематографічна присутність Marvel була мінімальною. Разом з тим, Голлівудські студії не були особливо зацікавлені у фільмах про супергероїв у 90-х. Права розлетілися по різних студіях, наприклад, «Людину-павука» і увесь всесвіт навколо нього було продано компанії Sony. Права на «Людей Ікс» та «Фантастичну четвірку» перейшли до 20th Century Fox. «Галк» перейшов до Universal, права на Шибайголову, Електру, Блейда та Карателя були продані New Line Cinema та іншим студіям і так далі.

Фактично, Marvel настільки не мала планів на свій кінобізнес, що багато з цих угод мали довгостроковий характер — іноді мова йде про десятиліття. І ще гіршим для студії стає те, що віддала свої права Marvel за відносно скромні суми.

Перший успішний фільм Marvel, горор

Нові правовласники на екранізацію не стали очікувати та відкладати проєкти на безвік, як це робив Айхінгер. Першими до коміксів повернулися New Line Cinema.

Щоправда, екранізації коміксів Marvel у кіно набули настільки великої упередженості, що перед виходом свого фільму «Блейд» студії довелося позиціювати стрічку не як коміксну адаптацію, а як окремий горор-екшн, майже відкидаючи першоджерело.

«Блейд» вийшов у 1998 році і зняв прокляття з Marvel: фільм при кошторисі у $45 млн заробив $130 млн. Для тих років — великий ризик і великий успіх. І хоч фільм не мав великого успіху у критиків, цього разу за нього проголосували глядачі, яким стрічка прийшлася до душі.

Наступними ризикнули 20th Century Fox — і у 2000 році представили першу екранізацію «Людей Ікс». Цього разу стрічка не мала рейтингу R та мала ще більший бюджет — і цей ризик також виправдав себе: при бюджеті у $75 млн, творці заробили майже $300 млн — і навіть нарешті сподобалися критикам.

З великою силою повинна прийти і велика відповідальність

Наступні фільми за мотивами коміксів Marvel все більше привчали аудиторію до того, що екранізації коміксів не погані — просто довгий час в цій галузі не було зацікавлених людей. «Людина-павук», продовження «Блейду» та «Людей-Ікс», «Шибайголова» та «Фантастична четвірка» — усі ці стрічки не лише заробили неймовірні на свій час кошти, а ще й сподобалися глядачам та стали по справжньому культовими (а для когось вже і ностальгічними).

Голлівуду знадобилося 50 років, щоб нарешті знайти підхід до історій, вигаданих сценаристами Marvel — і того, хто зміг роздивитися цікаві сюжети серед намальованих сторінок, чекав успіх.

Щоправда, не усі були такими. Окремі студії та творці випускали і відверто провальні стрічки за мотивами коміксів Marvel. Серед них були і спроби відтворити «Карателя», і зовсім непотрібний глядачам «Лісовик» — але, переважно, студії відчули запах грошей: майже кожна поява популярних персонажів на екрані приносила прибуток у 3-4 рази більший, за витрати.

Врешті-решт, і сама Marvel зрозуміла, яку помилку зробила — і передивилася свій підхід до кіно. У 2008 році світ побачив фільм «Залізна людина», який створив велику партію з майже 100 кінопродуктів під назвою «кіновсесвіт Marvel».

І що було далі — пропонуємо згадати в нашому великому гайді про кіновсесвіт Marvel, також відомий як MCU.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...