Культове аніме «Акіра» 1988 року від творця Кацухіро Отомо цього місяця відзначає своє 36-річчя — і вплив цього твору на світову культуру, зокрема анімацію, важко переоцінити. Ми вирішили пригадати, що це за аніме та які інші культові роботи мали посилання на нього.
В чому культовість «Акіри»
Світ почав пізнавати жанр японської анімації з 1980-х років. В той час до Європи та США дістався багатосерійний Dragon Ball, який одразу захопив увагу західних глядачів. Проте «Перлина Дракона» була не єдиним твором, на який звернули увагу тодішні глядачі — в той самий час свою популярність здобув і «Акіра».
Варто зазначити, що це аніме причарувало не лише західних глядачів — «Акіра» встиг зробити революцію й на батьківщині. Свого часу новітні візуальні ефекти, ретельна увага до деталей та плавна анімація «Акіри» загалом встановили новий стандарт для аніме-індустрії. Те, як жанр кіберпанку отримав своє відображення у цьому творі, як деталізовано зобразили місто Нео-Токіо — усе це на довгий час стало еталоном для майбутніх аніме та надихнуло аніматорів-послідовників.
Не лише візуальні ефекти зробили «Акіру» культовим твором. Дія аніме відбувається в антиутопічному майбутньому, а сам сюжет стрічки розповідає про байкера Тецуо Шіму та його психічні сили під назвою Акіра, якого намагається здолати банда байкерів Сотаро Канеда. У фільмі підіймаються такі теми, як зловживання владою, політичні інтриги, корупція у суспільстві й наслідки неконтрольованого наукового прогресу.
Як «Акіра» повпливав на анімацію та кінематограф
Вплив «Акіри» на культуру переоцінити важко. Без цього аніме не було б і інших творів в жанрі кіберпанк, як-от «Привид у броні», які вже своєю чергою повпливали на голлівудських режисерів, наприклад, на творців «Матриці».
Також «Акіру» називали джерелом для натхнення такі режисери, як Джеймс Кемерон та Гільєрмо дель Торо, а спадкоємцями «Акірі» можна вважати новітні «Той, хто біжить по лезу 2049» та «Початок». Також брати Даффери відзначили вплив аніме на їхній серіал Stranger Things для Netflix. Режисер «Останніх джедаїв» Раян Джонсон також казав, що черпав натхнення з «Акіри».
Крім того, в попкультурі багато творців, особливо анімації, віддали шану так званому Akira Slide. В аніме є момент, коли Канеда стильно зупиняє свій мотоцикл та робить різкий розворот — це і є той самий «слайд Акіри». Пропонуємо згадати найпопулярніші посилання на Akira Slide. Проте спершу пригадаємо, як виглядав Akira Slide в оригінальному творі:
«Люди-X: Росомаха»
Зовсім нещодавно на екрани повернувся Росомаха у новому фільмі про «Дедпула». Проте не багато шанувальників знає, що в одному з попередніх фільмів про супергероя, «Люди-X: Росомаха», режисер Гевін Гуд залишив посилання на «Акіру». Так, в одній зі сцен Лоґан втікає від переслідувачів, та використовує свої кігті, щоб зробити стильний «слайд Акіри».
«Ноу»
Режисер, сценарист та актор Джордан Піл також є великим шанувальником японської культури, про що свідчить нещодавній анонс спільної гри з геймдизайнером Хідео Коджімою. Проте не Kodjima Production єдиною — режисер залишив у своєму фільмі «Ноу» 2022 року посилання на Akira Slide.
Ба більше — режисер ніколи не приховував таке посилання, і його радість від того, що великодку роздивилися, можна побачити на цьому відео.
«Першому гравцю приготуватися»
Хоч й фантастичний фільм «Першому гравцю приготуватися» від Стівена Спілберга за однойменним романом Ернеста Клайна і так мав безліч посилань на різні попкультурні твори, все ж знайшлося місце й «Акірі». Так, як такого «слайда Акіри» в кадрі не було, проте в одній зі сцен на декілька секунд з’являється той самий червоний байк Канеди.
«Черепашки-ніндзя»
Багато хто згадає мультсеріал «Черепашки-ніндзя» 2003 року, що створила Paramount Media Networks. Це шоу також є культовим для шанувальників TNMT, проте на початку кожної серії можна побачити Akira Slide, який робить Рафаель.
«Зоряні війни: Війни клонів»
Ще одним західним мультсеріалом, який містить «слайд Акіри», став «Війни клонів» від Cartoon Network. В одному з епізодів Обі-Ван винищує клонів верхи на вже традиційному для серії транспорті. Варто зазначити, що сцена майже повністю копіює оригінальну сцену з Канедою з «Акіри».
«Бетмен»
Ще один відомий мультсеріал, що містить референс до «Акіри», це «Бетмен», відомий також як Batman: The Animated Series. Так, є момент, де Робін на мотоциклі робить «слайд Акіри».
Творці «Бетмена» насправді неодноразово посилалися на аніме. Так, в мультфільмі «Бетмен: Маска фантазму» є сцена за участі Брюса Вейна, який також повторює бійку з «Акіри».
«Час пригод»
В Adventure Time від Cartoon Network є декілька посилань на «Акіру», але найцікавіше, звісно, це культовий слайд у виконанні Марселін.
В епізоді «Go With Me» вампірка і Фінн спілкуються зі зграєю вовків, після чого здичавіла Марселін пародіює Канеду, виконуючи «слайд Акіри» за допомогою власних кінцівок. Цікаво це тим, що це ледве не єдиний «Akira slide» в історії попкультури, коли для великодки не використовувала транспортний засіб.
«Кармен Сандіего»
Не дуже відомий в Україні, але цілком популярний для західного глядача мультсеріал «Кармен Сандіего» від Netflix також містить «слайд Акіри». Ба більше — головна героїня не лише стильно ковзає на своєму транспортному засобі, а й оминає поліцейську машину, як це робив Канеда з байкером-супротивником.
Pokemon
Насправді десятки аніме мають посилання на «Акіру» й перелічувати усіх буде доволі важко. Проте найнеочікуваніший «слайд Акіри» можна побачити в одній зі серій «Покемонів», коли працівниця Покецентру ковзає на своєму медичному байку з Пікачу на руках.
Крім того, посилання на Akira slide є й в останній грі по всесвіту Pokemon – Scarlet and Violet.
«Аркейн»
Ще один мало відомий «слайд Акіри» заховався у мультсеріалі Arkane по всесвіту гри League of Legend. Після того, як Джинс відбивається від одного зі своїх нападників, він ефектно ковзає у неї за спиною, що є посиланням на «Акіру».
Marvel’s Spider-Man 2, Final Fantasy VII: Advent Children та Cyberpunk 2077
Загалом, творці ігор також люблять залишати великодки на це аніме. Цікаве посилання є у Marvel’s Spider-Man 2 від Insomniac, в якому «слайд Акіри» намагається повторити Мері-Джейн, що правда, виходь в неї це не дуже.
У Final Fantasy VII: Advent Children від Square Enix все просто — класична ковзанка у виконанні головного героя гри.
Натомість Cyberpunk 2077 не має «слайда Акіри» у грі як такого, проте проєкт, дія якого відбувається у світі, дуже схожому на світ аніме, не міг обійтися без посилань на «Акіру». Так, у грі можна знайти байк Канеди, який є найшвидшим байком у Найт-сіті.
Інші посилання на «Акіру»
Насправді вплив аніме Кацухіро Отомо виходить далеко за жанр анімації. Так, скандальний Каньє Вест, ще до того, як почав потрапляти в чисельні проблеми, був великим шанувальником аніме. Він не лише носив одяг, який був натхненним Канедою, а й зняв один з найголовніших кліпів у своїй кар’єрі, Stronger, пародіюючи сцени з «Акіри».
Також k-pop гурт ATEEZ зробив посилання на ковзанку у себе в музичному відео.
Також неочікувано, але кадри з «Акіри» можна побачити наприкінці кліпу Майкла Джексона Scream, які мерехтять на екрані позаду легендарного співака.
Загалом, усі приклади вище доводять, що Кацухіро Отомо вдалося створити культове аніме, яке ще не раз будуть згадувати творці різного контенту. Ми ж натомість запрошуємо вас поділитися іншими прикладами посилань на «Акіру», які ви знаєте і які ми не згадали — у коментарях 👇