Після майже двої тижнів пишних червоних доріжок, стрімких довгих овацій та деяких гучних скандалів, 79-Венеційський кінофестиваль завершується в Сала Гранде в Палаццо дель Сінема (Ліло ді Венеція). Джуліана Мур очолювала журі фестивалю разом із Маріано Коном, Леонардо ді Костанцо, Одрі Діван, Лейлою Хайтамі, Кадзуо Ісігуро та Родріго Сорогоєном.
Заснований у 1932 році, Венеційський фестиваль є найстарішим поточним святкуванням кінематографічних нагород і вважається одним із найповажніших міжнародних кінофестивалів у світі. За цьогорічного «Золотого лева» – престижну головну нагороду Венеції – змагалися 22 фільми.
79-й фестиваль відкрився фільмом Ноа Баумбаха «Білий шум», екранізацією роману Дона ДеЛілло з Адамом Драйвером і Гретою Гервіг у головних ролях. Серед інших видатних фільмів — «Кіт», «Блондинка», «Тар», «Кістки та все», «Банші з Інішеріна», «Особлива пара», «Бардо», «Син» і «Вічна донька».
«Я ніколи не зустрічала нікого, як Нан», — сказала режисерка Лора Пойтрас у своїй промові нагородження, похваляючи Ґолдін як «мужню» в її протестах проти родини Саклерів, яку описано як «безжалісну». У фільмі розглядається мистецтво, життя та активність Голдін у протесті проти родини та компанії Purdue Pharma, виробника OxyContin, за їх роль у кризі опіоїдів. Пойтрас, чий фільм 2014 року «Citizenfour» отримав «Оскар» за найкращий документальний фільм, подякувала фестивалю за визнання того, що «документалістика — це кіно».
Пойтрас також закликала звільнити Джафара Панахі, ув’язненого іранського режисера, який зняв фільм «Без ведмедів», прем’єра якого відбулася на фестивалі, і закликала «усіх нас робити все, що в наших силах». Вона також згадала покійну впливову документалістку Діану Веєрманн.
*у липні Іран наказав Джафару Панахі відбувати шестирічний термін ув’язнення, винесений десять років тому, який так і не був приведений у виконання. Наказ був виданий, оскільки уряд намагається заглушити критику на тлі зростаючих економічних потрясінь і політичного тиску.
Друге місце отримав «Святий Омер» Еліс Діоп, дебют документального фільму про молодого письменника, який спостерігає за судом над жінкою, звинуваченою у дітовбивстві. (Діоп уже зняв відомий повнометражний документальний фільм «Ми», який отримав найвищу нагороду на Берлінському кінофестивалі.)
Головні акторські нагороди отримали Кейт Бланшетт за виконання ролі відомої диригентки у фільмі «Тар» Тодда Філда і Колін Фаррелл за роль чоловіка, з яким розлучився його давній друг, у фільмі Мартіна МакДони «Банши Інішерина».
Нагороду за найкращий сценарій отримав МакДона, який написав і зняв фільм «Банши Інішерина», а також отримав таку ж нагороду в 2017 році за фільм «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі».
Лука Гуаданьїно отримав нагороду «Срібний лев» за найкращу режисуру за фільм про людожерство «Цілком та повністю» з Тімоті Шаламе та Тейлор Рассел у головних ролях.
Тейлор Рассел отримала премію Марчелло Мастроянні, якою відзначають видатних акторів-початківців, за її роль юної канібалки у фільмі.
У мене є підготовлена промова, тому що я нервую. Я неймовірно вдячна, що стою тут. Так багато моїх героїв у цій кімнаті... Він (Гуаданьїно) був для мене чудовим другом, і я дуже його люблю.
Тейлор Рассел, виконавиця головної ролі у фільмі
ОСНОВНИЙ КОНКУРС:
- Краща молода акторка: Тейлор Рассел, «Цілком та повністю»;
- Найкраща чоловіча роль: Колін Фаррелл, «Банши Інішерина»;
- Найкраща жіноча роль: Кейт Бланшетт, «Тар»;
- Найкращий сценарій: Мартін МакДона, «Банши Інішерина»;
- Спеціальний приз журі: Джафар Панахі, «Без ведмедів» (його нагороду прийняли двоє акторів фільму Міна Кавані та Реза Гейдарі за його відсутності. Глядачі аплодували стоячи);
- «Срібний лев» за найкращу режисуру: Лука Гуаданьїно, «Цілком та повністю»;
- Великий приз журі «Срібний лев»: Еліс Діоп, «Святий Омер»;
- «Золотий лев»: Лора Пойтрас, «Вся краса і кровопролиття».
ГОРИЗОНТИ:
- Найкращий короткий метр: «Сніг у вересні», Лхагвадулама Пурев-Очір;
- Найкращий сценарій: «Бланкіта», Фернандо Гуццоні;
- Найкращий актор: «Третя світова війна», Мохсен Танабанде;
- Найкраща актриса: «Віра», Віра Джемма;
- Спеціальний приз журі: «Хліб і сіль», Даміан Коцур;
- Кращий режисер: «Віра», Тізза Кові, Райнер Фріммель;
- Найкращий фільм: «Третя світова війна», Хуман Сеєді.
ГОРИЗОНТИ ЕКСТРА
- Приз глядацьких симпатій: Nezouh, Soudade Kaaden.
ЛЕВ МАЙБУТНЬОГО
- Нагорода за найкращий повнометражний дебют: «Святий Омер», Еліс Діоп.
ВЕНЕЦІЯ ІММЕРСІЙНА
- Спеціальний приз журі: Eggcape, Герман Хеллер, Хорхе Терезо, Федеріко Геллер;
- Гран-прі журі: «З головної площі», Педро Харрес;
- Найкращий захоплюючий досвід: «Людина, яка не змогла піти», Чень Сінгінг.
ВЕНЕЦІЙСЬКА КЛАСИКА
- Найкращий відреставрований фільм: «Клеймо для вбивства», Сейджун Судзукі;
- Найкращий документальний фільм: «Фрагменти раю», К. Д. Девісон.
ДНІ ВЕНЕЦІЇ (анонсовано раніше)
- Премія «Кіно майбутнього»: «Діва», Грем Фой;
- Приз за режисуру: «Вовк і пес», Клаудіа Варехао;
- Нагорода People’s Choice Award: Blue Jean, Джорджія Оклі.
ТИЖДЕНЬ КРИТИКИ (анонсовано раніше)
- Гран-прі: «Ейсмаєр», Девід Вагнер;
- Особлива згадка: Anhell69, Тео Монтойя;
- Приз глядацьких симпатій: «Маргіні», Нікколо Фальсетті;
- Нагорода кіноклубу Верони: Anhell69, Тео Монтойя;
- Маріо Серандрей – нагорода Hotel Saturnia за найкращий технічний внесок: Anhell69, Тео Монтойя;
- Найкращий короткометражний фільм : Puiet, Лоренцо Фаббро та Бронте Шталь;
- Найкращий режисер (короткометражний фільм): «Альбертіна, де ти?», Марія Гідоне;
- Найкращий технічний внесок (короткометражний фільм): Reginetta, Федеріко Руссотто.