У таких умовах все піддається переоцінці, множенню та неймовірному прискоренню. Емоції та почуття сильніші, ніж будь-коли, а вчинки значніші. Не дивно, що кінематограф полюбляє тему війни. Це можливість показати не лише видовищні бойові сцени, а й згадані емоції.
Трохи про фільми про війну
Ключовими факторами тут є насамперед здатність створювати напруженість, драматизм та конфліктність. При перегляді глядачі повинні відчувати, що вони самі перебувають на передовій і повинні робити такий самий драматичний вибір, як і персонажі.
Безперечною перевагою фільмів про війну є і бойові сцени. Чим краще вони показані та зрежисовані, тим вища цінність фільму.
Фільми про війну мають виконувати ще одну функцію – позбавити війну її слави. Вони повинні показати її такою, якою вона є насправді – безжальною, жорстокою, сліпою, брудною та кривавою. Вони повинні показати, скільки руйнувань це завдає і наскільки це безглуздо. В історію входять лише ті постановки, які справді шокують глядача.
Ми пережили і переживаємо найгірші війни, ми святкуємо День Перемоги та пам’яті про ці події. І ще відсвяткуємо власний День перемоги!
Король бурі (2008)
- У головних ролях: Джеремі Реннер, Ентоні Макі, Брайан Ґераті, Ґай Пірс
- Режисерка: Кетрін Біґелоу
Військовий кінематограф дедалі охоче звертається до сучасних збройних конфліктів, яких, на жаль, багато. Кетрін Біґелоу вирішила зняти історію останнього конфлікту в Іраку, який спалахнув після терактів у Світовому торговому центрі. Тоді щасливий світ американців було повністю зруйновано.
Сапери, послані до ворожих земель, нікому не можуть довіряти. Навіть у безневинної на вигляд дитини може бути бомба під одягом. Цей фільм напружений та добре показує відчуття війни.
Вальс з Баширом (2008)
- У головних ролях: Арі Фольман, Мікі Леон, Орі Сіван
- Режисер: Арі Фольман, Йоні Ґудман
Війна – настільки травматичний досвід, що його важко навіть зобразити у кіно. Саме тому творці “Вальса з Баширом” обрали форму мультиплікації.
Головний герой намагається згадати тяжкі наслідки війни у Лівані 1982 року. Його розум витіснив жахіття війни, тому вони повертаються лише через роки, витягнуті з глибокої прірви. Форма анімації змушує нас ще більше усвідомити велику травму війни.
Снайпер (2014)
- У головних ролях: Бредлі Купер, Сієнна Міллер
- Режисер: Клінт Іствуд
Клінт Іствуд неодноразово знімався у фільмах про війну, але цього разу він був за камерою. Як тему він вибрав конфлікт в Іраку, а як героя – члена елітних морських котиків, якого зіграв Бредлі Купер. Солдат – відмінний снайпер, який швидко заслужив прізвисько «Легенди».
«Снайпер» не лише про сучасне фронтове життя, а й про те, як складно поєднувати військову реальність із сімейним життям. Іствуд у цій картині не прославляє війну, а віддає належне американцям, які воюють на сучасних фронтах. Це, серед іншого, дозволило фільму підкорити американську аудиторію та стати найкасовішим хітом у кар’єрі Іствуда. Цікаво, що картина ґрунтується на реальних фактах.
Падіння Чорного яструба (2001)
- У головних ролях: Джош Хартнетт, Юен Макгрегор, Орландо Блум, Том Ґарді
- Режисер: Рідлі Скотт
Рідлі Скотт любить знімати видовищні фільми. Те саме і у випадку зі стрічкою про «Чорний яструб». Тут він взяв історію, що справді сталася. Військова операція американських військ у Сомалі, що занурився в громадянську війну, провалилася.
Два американські вертольоти збиті при спробі викрасти двох лідерів повсталих сомалійців. Кілька солдатів у руїнах міста, оточені вороже налаштованими сомалійцями, мають чекати на допомогу. Фільм чудово передає настрій та драматизм ситуації.
Суцільнометалева оболонка (1987)
- У головних ролях: Меттью Модайн, Вінсент Д’Онофріо, Адам Болдвін
- Режисер: Стенлі Кубрик
«Суцільнометалева оболонка» – один з найкращих військових фільмів Стенлі Кубрика і один з найкращих у його кар’єрі. У ньому він зображує молодих рядових, які приїжджають до тренувального табору, де потрапляють під опіку сержанта-садиста Гартмана. Навчання має підготувати їх до поїздки до В’єтнаму.
Незабаром з’ясовується, що перебування в центрі може бути таким же жахом, як і сама війна. Один із новобранців перестає справлятися з військовою муштрою. Примара трагедії висить у повітрі, фактично не вступаючи у війну. Фільм показує, наскільки руйнівною є армія загалом. Сильний фільм.
Лють (2014)
- У головних ролях: Бред Пітт, Логан Лерман, Шайа Лабаф, Майкл Пенья, Джейсон Айзекс
- Режисер: Девід Ейр
Ми знаходимося в кінці Другої світової війни, Після багатьох років боротьби всі сторони перебувають на межі жорсткості. Ті, що програли відчайдушно борються за своє життя, а переможці вичерпали своє співчуття та терпіння.
Загартований у боях командир танка, якого ласкаво називають Ф’юрі (Лють), сержант Вордедді, отримує особливе завдання. Йому та його екіпажу належить прорвати лінію фронту, де у німців найсильніші позиції. Його крихітному загону нічого втрачати.
Дюнкерк (2017)
- У головних ролях: Фінн Вайтхед, Том Гарді, Кілліан Мерфі, Марк Райленс, Кеннет Брана
- Режисер: Крістофер Нолан
Фільм «Дюнкерк» повертає нас до Першої світової війни. Крістофер Нолан, досі відомий своїми фільмами про Бетмена з великою кількістю спецефектів, цього разу зосередився на реалізмі.
Відтворюючи історію евакуації британських військ із французьких пляжів Дюнкерка, він хотів, щоб усе було якомога ближче до дійсності. Він навіть підбирав акторів із погляду зовнішнього вигляду. В результаті вийшов фільм не такий видовищний, як сотні інших фільмів про війну, але реальний, сирий, в якому відчувається справжній страх, відчай, а також героїзм.
Тонка червона лінія (1998)
- У головних ролях: Джим Кевізел, Шон Пенн, Еліас Котеас, Нік Нолті, Вуді Гаррельсон
- Режисер: Терренс Малік
Цього разу ми переносимося в реалії Другої світової війни, у розпал американо-японського конфлікту. Загін американських військ висаджується на острів у Тихому океані, де зустрічає несподіваний опір японців.
Для загнаних у кут американців війна – це не боротьба з ворогом, а боротьба за власний порятунок. Пригнічувана ситуація викликає в них емоційні реакції, які сильно шокують глядачів. Фільм заснований на бестселері Джеймса Джонса.
1917 (2019)
- У головних ролях: Джордж Маккей, Дін-Чарльз Чапман, Бенедикт Камбербетч, Колін Ферт, Річард Медден
- Режисер: Сем Мендес
Цей фільм – справжній сюрприз. Володар «Золотого глобуса» у категорії найкращий драматичний фільм режисера Сема Мендеса переносить глядачів до 1917 року, на фронт Першої світової війни.
Два британські рядові відправляються на завдання з прориву ворожих рядів, щоб віддати наказ про скасовування атаки, яка, у світлі нової інформації, не має шансів на успіх. У фільмі розповідається про життя 1600 солдатів. Дія одразу приваблює глядача. Мітинг молодих солдатів сповнений драматизму та напруги.
Врятувати рядового Раяна (1998)
- У головних ролях: Том Генкс, Том Сайзмор, Метт Деймон
- Режисер: Стівен Спілберг
“Врятувати рядового Раяна” швидко увійшов у канон фільмів про війну. Сюжет розповідає про епізод із Другої світової війни. Хлопець однієї американської сім’ї із чотирьох синів воює на фронті. Троє з них загинули.
Ось чому американське командування відправило кілька найкращих людей, щоб урятувати останнього з братів і доставити його додому. Підрозділ під командуванням капітана Джона Міллера намагається розібратися у своїй місії та вижити. Фільм хоч і знятий із типовим американським пафосом, але мітить правильні ноти.
Апокаліпсис сьогодні (1979)
- У головних ролях: Марлон Брандо, Роберт Дюваль, Мартін Шин, Фредерік Форрест, Лоуренс Фішборн
- Режисер: Френсіс Форд Коппола
Абсолютним номером один у військовому кіно є “Апокаліпсис сьогодні” Френсіса Форда Копполи. Це вільна адаптація роману Джозефа Конрада “Серце темряви”, перенесена на реалії війни у В’єтнамі.
У ньому розповідається історія капітана Вілларда, який мав місію повернутися в пекло, знайти і усунути полковника Курца. Той відмовився від наказів військового командування США та відсиджувався у джунглях.
Віллард повертається в глибини війни, яка також у його голові. Багато сцен з фільму набули культового статусу, як, наприклад, сцена з нальотом вертольотів у ритмі знаменитої композиції Ріхарда Вагнера.