Реклама

🙃 Кого готові висміяти українські розважальні шоу заради рейтингу

Čytaty latynkoju
🙃 Кого готові висміяти українські розважальні шоу заради рейтингу
  1. Головна
  2. Кіно і серіали
  3. 🙃 Кого готові висміяти українські розважальні шоу заради рейтингу
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Українців

Висміювання українців ґрунтується на концептуальному неприйнятті українців як реальної етнічної групи з українською культурою та мовою. Хоча ці телешоу вважаються українськими, свій телепродукт вони продукують російською мовою, а українську використовують для зображення стереотипних українців (хохлів). Не дивлячись на історію та на століття гноблення української мови та примусової русифікації населення, ці два шоу продовжують висміювати українську мову у себе в телепередачах.

Дизель шоу у своєму номері «Як вивчити українську мову? Ржака у Складності сприйняття західного діалекту», висміяв як українську мову, якою з особливою карикатурою інтонацією говорила ведуча програми, яку грав Єгор Крутоголов. Так само і гуцульський говір з якого зробили діалект який не розуміють українці, тому гуцулу якого грав Євген Гашенко, запропонували малювати свої відповіді.

Так само на історію не звернули увагу і в Кварталі, де у номері  «Не бордель, а Шмарочос! Як дівчата легкої поведінки перейшли українською» висміяли перехід сфери обслуговування на українську мову. В номері крім карикатурної української мови з додаванням вигаданих слів додали і стереотипи про українську культуру, побут і українських жінок як повій.

Також обидва шоу не забувають про образ українця, єдина мета в житті якого є їсти сало та пити горілку. 95 Квартал в номері «Важка доля сільського хохла» цей стереотип поширював через пісню, яку співав Юрій Ткач на фоні слайд-шоу зі свинею, п’ючи горілку та поїдаючи сало.

Таке зображення українців виглядає настільки нереалістично та неприродно, що тільки підкріплює тезу російських псевдонауковців про «штучно сформовану націю» —  бо що не реалістичне те штучне.

Євреї

Євреї, як і українці, пережили роки гноблення та приниження і на образ єврея різні влади наклали характеристики які зараз стали стереотипами. Одним із найвідоміших негативних стереотипів є стереотип жадібного єврея. Євреї часто вважаються ненадійними у фінансовому плані. Негативні уявлення про єврейський народ, які підкреслювали жадібність і корупцію, супроводжували євреїв протягом століть як в Україні, так і міграцій, роблячи єврейські громади об’єктом для насмішок або в гіршому випадку вони ставали більш вразливими до насильства. Хоча хочеться нагадати що євреї були вимушені працювати з грошима, так як антисемітські закони в суспільствах в яких вони жили, змусили євреїв працювати в фінансовій сфері, за що неодноразово їх карали. Наприклад, в окупованій Україні Російською імперією, а потім і Радянською владою, євреям заборонялось селитися в селах та мати власну землю, тож праця купцями та торговцями була для них вимушеною. Тож, як не звертали увагу на український історичних контекст, так українські телешоу не звернули увагу на єврейську історію.

Сторінка Дизель Шоу в Youtube, яка має назву «Дизель Студіо», переповнена згадками про «економних» євреїв та «євреїв-жлобів», які то здають то продають квартири та у яких гроші не виб’ють навіть колектори.

Окремими є номери Дизель Шоу про домінуючу єврейську маму та незграбного сина, який залежний від неї.

У Торі та загалом в єврейській літературі образ матері є ключовою фігурою, які дали змогу іудаїзму та єврейському народу вижити. Повага до батьків і особливо до матері визначається в десяти заповідях, тому висміювання такої поваги до єврейської матері є висміювання єврейських традицій як таких. Але ці факти не заважають одному з найрейтинговіших шоу висміювати та гіперболізували стосунки єврейської матері та сина.

Жінки

Протягом багатьох століть будь-яка культура регулярно принижувала певний клас людей — але спільно всі висміювали жінок. Колись висміювали інтелект жінок вважаючи що вони не здатні осягнути ту чи иншу сферу наукового спрямування, при чому забороняючи жінкам вступати у вищі навчальні заклади. Жінки здобули своє право на освіту, тому сфера глузування змінила акценти. На українських розважальних шоу активно поширюються так звані «жарти про блондинок», де білява жінка потрапляє у певні ситуації, де кожна її репліка акцентує увагу на брак інтелекту та сексуальну нерозбірливість. Найчастіше білявок висміюють як водійок. Ось скріни з Youtube каналів цих двох шоу, що доводять системність та популярність висміювання білявок за кермом.

Переклад: Тупа білявка за кермом влаштувала ДТП поза законом- хто понесе відповідальність?

Переклад: Тупа білявка за кермом влаштувала ДТП поза законом — хто понесе відповідальність?

 

Переклад: Дві білявки в ДТП

Переклад: Дві білявки в ДТП

Але що говорять факти. Якщо посилатися на інфографіку Укрінформом, в Україні 65% ДТП скоюють чоловіки, тоді як 35% – жінки. Більшість аварій за участі жінок не мають тяжких наслідків, тоді як чоловіки набагато частіше стикаються «лоб в лоб» або ж збивають пішоходів.

Стереотип про «тупість» білявок поширив і 95 квартал у своєму номері під назвою «Розвиваючі ігри для дітей та блондинок». Де брак інтелекту у себе і своєї героїні продемонстрував актор Степан Казанін, який грав молоду маму яка не могла ні прочитати назву дитячої гри, ні розібратися як грати у цю гру, яка орієнтована на дітей від трьох років.

Ще на що я звернула увагу, активне використання в значенні жінка зневажливого слово «баба». Також ще більш зневажливого забарвлення воно набуває в контексті як, наприклад такі заголовки до номерів 95 Кварталу: «Баба — це як мужик, тільки гірше!» або «У чоловічому колективі ті ще баби» і моє улюблене де 95 квартал одночасно принизив і жінок і чорношкірих  «Якщо президентом став чорний, то зможе і баба».

ЛГБТК+ спільнота

З кожним роком голос ЛГБТК+ персон лунає все гучніше. Проводяться прайди у великих містах України, приймаються закони про дискримінацію, але досі ні законодавча база, ні правоохоронні органи не можуть забезпечити належного захисту ЛГБТК+ людям, тому багато людей змушені приховувати свою орієнтацію. Масла в вогонь додають стереотипи, які закріплює українське телебачення. Якщо і на нашому телебаченні з’являються геї, то це виключно хлопці з високим тоном голосу і так званою «жіночою поведінкою». Ці стереотипи поширюють і комедійні телешоу, але я відсуну це на задній план. Бо у номері 95 кварталу  «Настя Каменських ТРАНСВЕСТИТ — це я у фейсбуці прочитала», у першій хвилині виступу лунає такий «жарт»:

— «Короче, я недавно прочитала, з’ясовується 30 відсотків всіх чоловіків — геї. Розумієш, кожен другий!  

— Кожен другий це не 30 відсотків

— Олю, це геї… Вони чхали на закони природи, ти думаєш їм на математичні закони не плювати»

Поширення уявлень про стереотипних геїв уже і не виглядає настільки кричущими як поширення тези про «неприродність» гомосексуальности. Стереотипи про геїв будуть триматися до першого знайомства з геями, а закріплена теза про «неприродність» одностатевих стосунків буде триматися ще довго, бо змусити людей читати наукові статті важче.

Щоб довести що «чхали на природу» сценаристи які писали цей номер додаю посилання на статтю «Гей-ген — це міф, але бути геєм — це «природно», кажуть вчені» де коротко описується дослідження Андреа Ганни яке доводить що буди геєм це не вибір і не поклик моди, а «природна частина нашого різноманіття як виду».

Blackface

Я вже згадувала про номер Кварталу «Якщо президентом став чорний, то зможе і баба» у контексті зневажливого позначення жінок, але сам номер виглядає так:

Blackface — це форма театрального гриму коли білі актори затемнюють шкіру і грають афроамериканців. В пік своєї популярності грим використовувався з метою висміяти чи дегуманізувати афроамериканців, які тільки отримали громадянські права. Саме через історичне підґрунтя блекфейсу, використання цього гриму зараз вважається расистським. В 2019 році канадські ЗМІ опублікували фото свого прем’єр-міністра Джастіна Трюдо на якому був грим blackface, хоч фото були зроблені в період 1990-2001 років, пану Трюдо довелося ще довго вибачатися за ці фото.

Неприйняття блекфейсу також пов’язані з концепцією культурної апропріації. Це ситуація, за якої представники домінуючої культури використовують атрибути, цінності та символи иншої, пригнічувальної у минулому культури для корисливих цілей — як правило, комерційних та розважальних.  Давайте ще раз поглянемо на цей виступ і подумаємо чи це расизм чи культурна апропріація.

Висміювання певної нації, раси чи спільноти — навіть під прикриттям гумору — полегшує дегуманізацію цієї групи населення.

Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту:

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...