Помітили, що все більше часу проводите наодинці зі своїм телефоном? Американська психологиня, авторка книги «Відновлення спілкування: сила розмови в цифрову епоху» розповідає, чому слід повернутися до реального життя і як це зробити. Є місця, де не варто використовувати ваш смартфон, каже вона.
Як зауважує професорка Массачусетського технологічного університету Шеррі Таркл, студенти нині одержимі досконалістю й невразливістю. Саме тому вони надсилають свої питання електронною поштою замість того, щоби прийти в приймальні години.
«Зі зростанням моєї популярності, я збільшую кількість приймальних годин. Проте число студентів, котрі відвідують їх, знижується», — сказала професорка Таркл, яка досліджує й пише про стосунки людей та технологій. Таке твердження психологиня озвучила під час конференції на Aspen Ideas Festival, організованого Інститутом Аспена спільно з The Atlantic.
В чому полягає проблема «миттєвого» спілкування
За словами дослідниці, переважно студенти пояснюють таку поведінку таким чином: «Коли говориш наживо, в режимі реального часу, то не можеш повноцінно керувати тим, що збираєшся сказати»». Ці студенти намагаються заховати свої вразливості та недоліки за екранами, стверджує професорка. І в них є «мрія, що о 2 ночі я збираюся написати їм ідеальну відповідь на ідеальне запитання».
Подібні ситуаці та пояснення — ознака того, що ми стали надто залежнимиЛюбовний трикутник — як смартфони впливають на стосунки і що із цим робити від наших приладів, аби йти по життю вільно, спілкуватися без комплексів та контролювати те, як і на що ми витрачаємо свій час, вважає Шеррі Таркл. Професорка сварить не лише загрузлих в онлайн-спілкування представників «покоління “нульових”», але й молодих матусь. Вони радше залишаться вдома з телефонами в руках, аніж зустрінуться усі разом на дитячих майданчиках.
Викладачка наголошує на результатах дослідження, які показують, що тримати телефон на столі під час прийому їжі, навіть якщо він вимкнений, — це відкривати шлях до зниження почуття емпатії. Щоби змінити наявну тенденцію, психологиня радить впровадити години та місця, коли/де не можна буде використовувати смартфони у вашому житті — і практикувати це постійно.
Які місця та ситуації варто «ізолювати» від телефонів та месенджерів
До переліку місць, де смартфони мають стати небажаними гостями для вас та ваших близьких і друзів, входять низка звичних місць, зокрема:
- кухня та їдальня під час прийому їжі;
- під час продуктових закупів у супермаркетах або «будь-чого, по’язаного з їжею і в процесі приготування сніданку, обіду чи вечері загалом»;
- під час перебуваня у освітніх аудиторіях: Шеррі Таркл стверджує, що більшість елітних університетів забороняють використання смартфонів та ноутбуків під час навчання, оскільки «краще занотовувати від руки, а не на клавіатурі»;
- ваша спальня — «смартфон біля ліжка погано впливає на близькість у ньому»;
- спальня ваших дітей — «це погано впливає на сон — їхній та ваш»;
- автівка, коли ви за кермом — «бо це короткий шлях до самогубства чи вбивства»;
автівка, коли ви — пасажир, якщо тільки це не 50-годинна мандрівка: у цьому випадку можна переглянути фільм. Але пам’ятайте, що балачки в машині — це «ті розмови, які діти пам’ятатимуть усе своє життя»; - ігровий майданчик (особливо якщо ви і ваша дитина — в оточенні інших батьків та їхніх дітей);
- спортивні заняття та змагання ваших дітей — «ви вже змарнували свій суботній день, коли приїхали на стадіон чи до спортивної зали, тож покладіть телефон: справи почекають»;
- коли ви забираєте дітей зі школи — «ви розбиваєте їм серце, дивлячись у телефон у той час, як дитина прагне вашої уваги».
Чи не надто суворо все це звучить?
Так. Відмова від смартфону — це ціна, яку ви платите за співпереживання. І це — «не антитехнологічна позиція», каже професорка Таркл. За її словами, це —єдиний спосіб підтримати живе спілкування та людські стосунки (На цьому дослідницю перервав сигнал iPhone у когось із присутніх в кишені).