У квітні 2017 року Державіаслужба презентувала оновлену концепцію регулювання напрямку безпілотних літальних апаратів (БПЛА). В її основі лежить європейська практика. Разом із концепцією, Валерій Яковенко, спізасновник DroneUA, охарактеризував теперішню ситуацію ринку БПЛА — і ми пропонуємо вам основне, що варто знати кожному власнику безпілотників в Україні.
Як виглядає оновлена класифікація БПЛА
Що таке дрон (БПЛА)
Дрон або БПЛА — це безпілотний літальний апарат, який може використовуватися як у військових, так і цивільних цілях. Дрони можуть бути різних розмірів та типів. Любительські дрони зазвичай невеликого розміру і обладнані камерами для відеозйомки. Бойові дрони можуть сягати ваги більш ніж 600 кг. У цій статті ми зачепимо лише першу категорію.
За вагою дрони пропонують ділити на 4 класи:
- 0-й клас — до 250 г;
- 1-й клас — від 250 г до 20 кг;
- 2-й клас — від 20 кг до 150 кг;
- 3-й клас — понад 150 кг.
Класифікація за типом керування передбачає наступний поділ:
- Ручний візуальний — клас A.
- Ручний інструментальний — клас B.
- Автономний — клас C.
— На нашій практиці та за даними ринку, основна кількість БПЛА приходиться на платформи вагою до 25 кг, з можливістю повністю автоматичних польотів, за цією класифікацією це — клас 1C
DroneUA
Якими є нові вимоги до експлуатації дронів
Для експлуатації дронів 0-го класу не потрібна реєстрація, але кожен пілот, власник чи оператор мусить неухильно дотримуватися правил безпечного використання (Safety promotion).
Використання дронів 1-го класу тепер підлягає розмежуванню на комерційне та некомерційне.
Відповідно для некомерційної експлуатації БПЛА вагою понад 250 г (але не більше 20 кг), необхідно зареєструвати дрон онлайн на сайті Державіаслужби. Також потрібно пройти тест Safety promotion. Здійснювати польоти дозволено на висоту до 120 м із максимальним віддаленням до 500 м — тобто у зоні прямої видимості.
Для комерційних вильотів пілот зобов’язаний мати сертифікат щодо пройденого навчання та дозвіл для експлуатації безпілотника. Умови виконання польотів аналогічні попередній категорії.
Для експлуатації дронів 2-го класу необхідні:
- обов’язкова реєстрація в Державіаслужбі,
- сертифікація типу/вимоги до льотної придатності,
- отримання сертифіката експлуатанта.
Для керування дроном 3-го класу необхідне виконання тих самих вимог, що і для пілотованих повітряних суден.
Як виглядають загальні вимоги
Щодо загальних вимог у новій концепції сформульовано наступні правила:
- Використання безпілотників передбачено лише в умовах прямого візуального контакту (VLOS) дистанційного пілота або візуального спостерігача без допомоги інших пристроїв.
- При використанні БПЛА має бути задіяний візуальний спостерігач, якщо дистанційний пілот не має можливості візуально контролювати безпілотник.
- Максимальна швидкість польоту БПЛА — 150 км/год.
- Максимальна висота польоту складає 120 м над рівнем землі, а відстань — 500 м від дистанційного пілота, якщо не задіяний візуальний спостерігач.
- Забороняється здійснення польотів у 8-кілометровому периметрі аеропорту, а також у заборонених зонах (в т.ч. — над територіями військових складів або частин).
- Усі польоти БПЛА не повинні здійснюватися над людьми, окрім дистанційного пілота та візуального спостерігача.
- Здійснення польотів дозволяється лише у світлу пору доби.
- Дистанційний пілот може одночасно керувати тільки 1 безпілотником.
- При використанні БПЛА дистанційний пілот має проводити перед польотний технічний огляд.
- На безпілотнику не повинно бути небезпечних матеріалів, окрім елементів живлення.
- Дистанційний пілот повинен гарантували нормальний фізичний та психологічний стан для безпечного керування безпілотним літальним апаратом.
До речі, зазначені вище поняття «дистанційний пілот» та «візуальний спостерігач» також були вперше введені в обговорення лише під час презентації нової концепції.
Чого чекати далі власникам дронів
У якості наступних кроків у 2017 році передбачаються:
- Внесення змін у повітряний кодекс України
- Обговорення та формування проекту вдосконалення Авіаційних правил України
- Розробка та запуск програми Safety promotion (освітній курс для користувачів online, сайт з правилами безпечної експлуатації)
- Розробка навчального курсу для отримання сертифіката дистанційного пілота БПЛА.
Державіаслужба, контакти
Регулятором, який контролює в Україніи використання дронів, є Державна авіаційни служба України. З будь-яких питань на цю тему можна звернутися за такими контактами:
- Телефон: +38-044-351-55-66
- Сайт: https://avia.gov.ua
- Адреса для листування: проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135
- E-mail: [email protected]