Наразі сучасні медичні цифрові (digital) технології не тільки покращують життя пацієнтів і допомагають отримати кращі результати лікування, а й в умовах пандемії часто є, чи можуть бути надійним помічником для лікаря та пацієнта в боротьбі з захворюваннями.
Перспективи використання цифрових технологій у медицині
Прикладом цифрових технологій у медицині можуть бути мобільні застосунки, доступ до яких мають лікар і пацієнт, завдяки чому лікар може отримувати інформацію про стан пацієнта віддалено, але своєчасно. Пацієнт, в свою чергу, може розраховувати на постійний нагляд та контакт із лікарем. Зрозуміло, такі застосунки принципово відрізняються від тих, що відомі широкому загалу застосунків для оздоровлення чи покращення способу життя, адже вони розробляються для потреб окремих категорій людей, мають специфічний алгоритм дії та суттєво вищий ступінь безпеки. Усі застосунки базуються на численних теоретичних і клінічних дослідженнях, розробляються з залученням технічних і медичних фахівців високого класу. Окремими вимогами для таких розробок є простота у використанні та повна конфіденційність даних.
Що можуть запропонувати «медичні» застосунки
Як зазначалося, медичні застосунки найчастіше використовують для обміну інформацією між пацієнтом та лікарем, зокрема:
- дозволяють пацієнтам спілкуватися безпосередньо з лікарем, щоб уникнути зайвих особистих відвідувань для вирішення термінових питань;
- дозволяють лікарям віддалено стежити за станом пацієнтів, що мають труднощі з пересуванням (наприклад, пацієнти з гемофілією після кровотечі в суглоби);
- допомагають контролювати використання ліків та витратних матеріалів (наприклад, дозу фактору згортання крові, необхідного для введення);
- сповіщають лікаря про небезпечні симптоми чи зміни в організмі пацієнта майже в режимі реального часу (наприклад, кардіологічний моніторинг);
- можуть використовуватися для оптимізації споживання ліків застосунки прораховують необхідну дозу ліків для кожного користувача індивідуально.
Приклади цифрових медичних продуктів
Digital-продукти, насамперед, розробляють для хронічних захворювань, які суттєво впливають на якість життя пацієнтів. Наприклад, застосунок Propeller Health розроблений для пацієнтів, хворих на астму та хронічне обструктивне захворювання легень. За допомогою застосунку пацієнт фіксує використання ліків, якщо пацієнт забуває своєчасно використати інгалятор, датчик сповіщає йому про це. Крім того, застосунок показує статистику вживання ліків. Це допомагає контролювати перебіг хвороби шляхом виявлення тригерів, симптомів та подальшої персоналізації даних. У результаті такого підходу кількість безсимтомних днів збільшується майже на 50%.
Схожий продукт розроблений для хворих, які страждають на цукровий діабет. Результати дослідження показали, що протягом 2-х років користування застосунком DarioHealth у пацієнтів на 50% зменшилась кількість гіпоглікемій (зниження рівня глюкози в крові), що може спричинити втрату свідомості.
Цифрове лікування також використовують для пацієнтів із рідкісними захворюваннями. Зокрема, для лікування гемофілії — хвороби, яка характеризується порушенням системи згортання крові й проявляється частими крововиливами в суглоби, м’язи та внутрішні органи. Пацієнти з цим захворюванням можуть жити повноцінним життям, якщо отримують регулярне профілактичне лікування шляхом введення вірно прорахованої дози фактору згортання крові. Біофармацевтична компанія Takeda створила застосунок MyPKFiT, який дозволяє розраховувати частоту введення фактору та необхідне дозування препарату під контролем лікаря. Застосунок дає можливість проводити так звану «персоналізовану терапію», базуючись на особливостях організму кожного конкретного пацієнта. В Україні він доступний з 2018 року, й вже використовується в багатьох клініках.
Розповім трохи детальніше, як це працює. Дія фактору згортання крові у кожному організмі має свої особливості та залежить від маси тіла, функції печінки, супутніх патологій, інфікування, особливостей системи згортання крові, періоду та часу виведення, фізичної активності тощо. Зважаючи на всі ці особливості та з огляду на індивідуальні особливості кожного окремого пацієнта, за допомогою фармакокінетичного моделювання додаток вираховує необхідну частоту та кількість препарату для введення. На основі трьох зразків крові до введення фактору та після введення через 3 і 24 години застосунок розраховує індивідуальний графік дозування для пацієнта, що найбільш підходить саме йому. Програма сигналізує пацієнту про необхідність введення фактору, коли існує загроза кровотечі або ж вказує, що пацієнт захищений і він, наприклад, може спокійно подорожувати чи займатися фізичною активністю.
Завдяки подібним застосункам значна кількість пацієнтів мають змогу правильно контролювати свій стан протягом певного часу та бути на зв’язку із лікарем. Так, застосунок дозволяє пацієнтам з гемофілією робити фотографії суглобів та відправляти їх лікарю чи формувати звіт лікування для лікаря. В умовах пандемії це зменшує тиск на медичних працівників і захищає від потенційного зараження вірусом вразливі групи пацієнтів, адже немає необхідності щоразу відвідувати лікаря особисто.
Загалом, персоналізація терапії хронічних захворювань стає важливим напрямом сучасної медицини. Над новими розробками разом працюють лікарі та програмні інженери, і ми є свідками цього стрімкого розвитку.